שידור חי: בג"ץ דן בעתירות לפסילת חוק הלאום

בית המשפט העליון יפסול חוק יסוד? יו"ר הכנסת יריב לוין במכתב לנשיאת העליון אסתר חיות: לא נכבד פסיקה לפסול את חוק הלאום.

ערוץ 7 , ז' בטבת תשפ"א

בג"ץ ידון הבוקר (שלישי) ב-15 העתירות נגד חוק הלאום, ולראשונה נראה אם בית המשפט העליון יתערב בתוכן חוקי היסוד ויפסול אותם.

הדיון ישודר בשידור חי באמצעות לשכת העיתונות הממשלתית.

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, שלח הבוקר מכתב לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות לקראת הדיון הצפוי להתקיים בעתירות נגד חוק הלאום. במכתבו מתריע לוין מפני כל התערבות שיפוטית בחקיקת יסוד שהינה נעדרת תוקף: "הכנסת היא הרשות המחוקקת והיא המחזיקה גם בסמכות האסיפה המכוננת. בית המשפט העליון יונק את סמכותו מכוח הכנסת ולא להיפך.

''עצם הדיון בבית המשפט העליון בעניינים של חוקי יסוד, מהווה קריאת תיגר על העקרונות הדמוקרטיים הבסיסיים ביותר של ריבונות העם, הפרדת הרשויות ושלטון החוק''.

לוין הודיע לאסתר חיות כי הכנסת לא תקבל התערבות בחוק יסוד, ''כל החלטה שעניינה התערבות בחוקי היסוד שנתקבלו ע"י הכנסת, תהא בבחינת החלטה שניתנה בחוסר סמכות ולפיכך גם נעדרת תוקף. יש בכך ניסיון להשליט את השקפת עולמם של שופטי בית המשפט העליון משל היו שליטי הארץ".

כזכור, היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הביע התנגדות נחרצת להתערבות שיפוטית בחוק הלאום, המעמיד פרק נוסף בחוקתה המתהווה של מדינת ישראל, כלשונו.

לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, העותרים לא הניחו תשתית משפטית ועובדתית מתאימה ולו בקירוב, המבססת את הסעד חסר התקדים של ביטול חוק יסוד, ומשכך דין העתירות להידחות.

"מסקנה זו מבוססת על ניתוח פרטני של טענות העותרים, המציף את כלל הקשיים והפגמים המהותיים הכרוכים בטענות העותרים – הן ביחס לדוקטרינת התיקון החוקתי שאינו חוקתי; הן ביחס לדוקטרינת השימוש לרעה בסמכות המכוננת; והן ביחס לטענות פרטניות לגבי סעיפים שונים בחוק הלאום עצמו. לאור הניתוח האמור, מבהיר היועץ המשפטי לממשלה כי אין מקום להכרעה חריגה ותקדימית בדבר הדוקטרינות העוסקות בביקורת שיפוטית על חוקי היסוד''.

אשר לפרשנותו הראויה של חוק הלאום, הבהיר היועץ המשפטי לממשלה כי "חוק הלאום מעגן בחוק יסוד את מרכיבי זהותה הלאומית של מדינת ישראל כמדינה יהודית, ובכך הוא נושא מסר חוקתי חשוב ביותר, תוך שהוא מעניק לבוש חוקתי לחזון המדינה כמדינת הלאום של העם היהודי, אך אינו גורע מזכויות הפרט של כל אדם במדינת ישראל, ללא הבדל דת או לאום''.יו"ר סיעת מרצ, ח"כ תמר זנדברג, טענה כי "מדובר בחוק גזעני ומפלה שאין לו מקום במדינת ישראל או כל דמוקרטיה מתוקנת. הוא ממית את עקרון השוויון על ידי תפיסת לאומנות ועליונות יהודית, ורומס את זכויותיהם הבסיסיות ביותר של מיליוני אזרחים. דינו אחד - והוא להימחק מספר החוקים של ישראל".