אהוביה סנדק
אהוביה סנדקצילום: באדיבות המשפחה

מנכ''ל ארגון חוננו, שמואל (זנגי) מידד, דורש מהמחלקה לחקירות שוטרים לעצור מיד את השוטרים המעורבים בתאונה שבה נהרג אהוביה סנדק ז''ל במהלך מרדף משטרתי בבנימין.

סנדק בן ה-16.5 נטמן הלילה (שלישי) בבית העלמין בכפר עציון. הוא נהרג אתמול כאשר ניידת משטרה פגעה ברכבו וכתוצאה מהפגיעה רכבו התהפך. במשטרת טענו כי סנדק וחבריו יידו אבנים על ערבים וניסו להימלט.

"עברנו לילה קשה ומטלטל, הלוויה מאוד קשה. נער שפשוט נרצח על-ידי שוטרים, למה? כי אפשר, כי יש לו פאות, כי דמו הותר", אומר מידד בכאב. "אם לא נתעורר, מחר זה יכול להיות הנכד שלי, הבן של השכנים, או כל נער מההתיישבות. זו תחושה שלא נותנת מנוח.

''המינימום היה לקיחת אחריות של המשטרה, אבל לתדהמתי המצב הפוך - מהאירוע, רק כיסתוח, שקרים ואפס הסקת מסקנות. היחידה הזאת ימ"ר ש"י ממשיכה כרגיל. כאילו לא נרצח פה ילד.
איך לא שמענו על שוטרים עצורים? על-פי העדויות יש פה שוטרים שניגחו, בכביש צר, במהירות גבוהה רכב, כדי לעצור אותו - ושהנוסעים בו יחיו או ימותו, התוצאה לא משנה. שוטרים שלכאורה רצחו נער מסתובבים חופשי, זה לא נתפס, לא נתפס. מי ישים לזה סוף?", שאל מידד.

אמש נערכה בירושלים הפגנה של מאות פעילי ימין ו''נוער גבעות'' מול המטה הארצי של המשטרה. המפגינים קראו "משטרה של רוצחים" , "רצחתם נער תתביישו" וקריאות נוספות. במקום נרשמו עימותים בין השוטרים למפגינים.

גם בצפת ובשומרון נערכו מחאות, בצפת נעצרו ארבעה מהמפגינים אשר יובאו היום לדיון בבימ"ש השלום בקרית שמונה. עורכי דין מארגון חוננו הגיעו לתחנות המשטרה השונות וסייעו לעצורים.

הלוויתו של אהוביה סנדק ז"לTPS

בתוך כך, ארבעת פצועי התאונה בבנימין בה נהרג הנער אהוביה סנדק ז"ל לאחר ששוטרים ניגחו את רכבו במהלך מרדף משטרתי, יובאו היום (שלישי) לדיון בבית משפט השלום בפתח תקווה.

החקירה בעניינם של הפצועים הועברה מימ"ר ש"י לימ"ר ת"א, וזאת בעקבות פתיחה של המחלקה לחקירות שוטרים בחקירה כנגד שוטרי ימ"ר ש"י המעורבים בתאונה.

את הפצועים ייצגו עו"ד נתי רום ועו"ד עדי קידר מארגון חוננו אשר צפויים לדרוש בדיון את שחרורם של הנערים.

"פצועי התאונה המחרידה עדיין מוחזקים במעצר על ידי משטרת ישראל. מדובר בארבעה צעירים חלקם קטינים, שעברו טראומה קשה ביותר", אומר עו"ד קידר.

קידר סיפר על העברת התיק מימ"ר ש"י ליחידה אחרת: "התבשרנו שתיק החקירה הועבר מימ"ר ש"י לימ"ר ת"א, כולנו תקווה וציפייה כי העברת התיק לידיים נטרליות תוביל לשחרור מהיר ומיידי של החשודים, ואולי גם תחזיר את הפרופורציות של חקירת תיקים בכלל לידיים נטרליות.

"להבדיל מימ"ר ש"י שהתנהלותם הקיצונית היא לא רק בנהיגה הפוחזת אתמול במהלך המרדף, אלא במהלך כל השנים הללו שהם עסוקים אך ורק במרדף נגד יהודים ולצערי גם בעקיפין מחזקים את הטרור, שכלפיו אין שום תגובה. מקווים שהפרופורציות יוחזרו ויביאו לשחרורם של הילדים הללו שצריכים בראש ובראשונה להתאבל על מות חברים", הוסיף קידר.

ממשטרת ישראל נמסר: "בעקבות דיווח שהתקבל במוקד המשטרה על יידוי אבנים לעבר רכב בצומת מכמש, צוות בלשים שהיה בסמוך למקום ביצע חסימה של ציר הנסיעה עם הרכב המשטרתי. משזיהו את הרכב עם החשודים הורו לו לעצור, אולם נהג הרכב לא נענה להוראת השוטרים והמשיך בנסיעה מהירה תוך שהוא עוקף את החסימה בנסיעה על שולי הכביש וממשיך במנוסתו. הבלשים החלו בנסיעה בעקבותיו ובסמוך לצומת רימונים התרחשה תאונה במהלכה הרכב האזרחי התהפך. במקום נקבע מותו של אחד הנוסעים ו-4 מנוסעי הרכב נפצעו באורח קל ופונו לבית החולים לקבלת טיפול רפואי.
חוקרי מז"פ, בוחני התנועה וגורמי חקירה נוספים הגיעו לזירת התאונה לאיסוף ממצאים ונפתחה חקירה לבירור נסיבות האירוע".