הנוסחה שתוביל לבחירת הרבנים הראשיים

העיתונאי יצחק נחשוני מעריך שהרבנים הבאים ייבחרו לאחר הסכמה בין ראשי הציבור הדתי לאומי לציבור החרדי, כשרב אחד ייצג כל מגזר.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ז' בטבת תשפ"א

הנוסחה שתוביל לבחירת הרבנים הראשיים-ערוץ 7
הרב מיכה הלוי
צילום: דוברות

הבחירות לתפקידי הרבנים הראשיים עדיין רחוקות מאיתנו, אבל כבר נמצאות בשיח בין מועמדים שרואים את עצמם מתאימים לתפקיד ובין המפלגות.

העיתונאי הותיק יצחק נחשוני, עורך 'מרכז העניינים', מכיר לעומק גם מועמדים אפשריים וגם את הציבור הדתי לאומי והחרדי.

"מאבקים תמיד יהיו ונדמה לי שגם בתוך הציבור הדתי לאומי אין הסכמה על מועמד מסויים וזו תהיה עיקר הבעיה. מתקשים להציב מועמד אחד ולעמוד מאחוריו. ראינו בחודשים האחרונים כמה מהלכים של רבנים שמכינים את הקרקע להתמודדות שלהם ולא כולם מסכימים עם המהלכים", מסבר נחשוני לערוץ 7.

לדבריו, "גם בצד החרדי עדיין אין מועמד מוסכם. אני חושב שכן יכולה להיות נכונות ללכת לקראת מועמד מוסכם ואם מועמד כזה יהיה, למשל, הרב מיכה הלוי, יש לזה סיכוי".

עם זאת אמר נחשוני כי "בעוד הרב מיכה הלוי הצליח לחבב את עצמו גם על הציבור החרדי, אני לא רואה דמות דומה בצד הספרדי שיכולה לגשר בין כל הציבורים. אני חושב שהמבחן יהיה יותר עדתי-פוליטי ופחות נוגע לדתי לאומי או חרדי. בציבור הספרדי מה שיקבע הוא האם המועמד תהיה מקובלת על ש"ס או לא ואינני רואה רב דתי לאומי ספרדי שיהיה מקובל על ש"ס".

לדעתו בהתמודדות מסוג זה, גם השיוך המשפחתי מדבר. "בהתמודדות הזו יש רבנים ממשפחת יוסף שמחכים וראויים לתפקיד ולצידם יש כאלה שהעמידו את עצמם בעמדת הבחירה כמו הרב יהודה דרעי, רבה של באר שבע. אני חושב שהשייכות והמשפחתיות תהיה הרבה יותר דומיננטית, כמו תמיד אצל הציבור הספרדי".

"לדעתי הנוסחה תהיה רב דתי לאומי אשכנזי ורב ספרדי חרדי . לא יהיה רב אחד דתי לאומי והשני חרדי לאומי. אני מניח שהרב האשכנזי יהיה מישהו שמקובל גם על הציבור הדתי לאומי וגם על הציבור החרדי. בצד הספרדי זה בטוח יהיה עם מישהו שמזוהה כחרדי ספרדי", מוסיף נחשוני.

הוא מציין כי כוחן של המפלגות בממשלה הבאה לא ישנה הרבה את הנוסחה. "גם המפלגות החילוניות שהיו מעורות עד היום בנושא בחירת רבנים ראשיים, לא הלכו לפי השאלה למי יש יותר כוח, אלא לפי מי שיש לו יותר השפעה בנושא הרבנות. לכן, למרות שהיו מועמדים טובים לשני הציבורים, נבחרו דמויות מסויימות. לכן, גם אם לימינה יהיו יותר חברי כנסת מש"ס, זה לא ישנה הרבה בנושא בחירת רב ספרדי".