נדב תמיר
נדב תמיר צילום: יח"צ

הממשל האמריקני יתחלף בחודש הקרוב. אחרי ארבע שנים עם שיא ביחסים עם טראמפ ישראל תתמודד עם ממשל חדש בראשות ג'ו ביידן.

נדב תמיר, מנכ"ל שדולת ג'יי סטריט בישראל, חושב שמדובר בהזדמנות.

"יש לנו הרבה מה ללמוד מהעבר, גם מהאופן שהתנהלנו מול ממשל אובמה וגם מול ממשל טראמפ. הנכס שהיה לישראל במשך שנים היה הדו-מפלגתיות והיכולת למנוע מישראל להפוך לנושא שהוא במחלוקת בין המפלגות", אומר תמיר לערוץ 7.

לדבריו, "היתה תקופה שזה לא היה משנה אם הממשל הוא רפובליקני או דמוקרטי, כי מבחינת הקרבה והאינטמיות ביחסים ידענו שאנחנו במצב טוב. זה גם עזר לקהילה היהודית לשמור על ישראל כנושא שבקונצנזוס".

הוא מציין כי ,בתקופת אובמה ממשלת ישראל התנהגה באופן מאוד לעומתי לאובמה באופן שבעיני לא נכון לנהוג בו במנהיג בת הברית הכי חשובה לך, אלא באופן שפירש בצורה לא נכונה את מה שאובמה רצה לעשות במזרח התיכון ואת תמיכתו בישראל. עשו לו עוול. אצל טראמפ היינו בסימביוזה מופלאה עם ממשל שרוב יהודי ארה"ב והמפלגה הדמוקרטית ראו בו כמונע מערכים מזעזעים מבחינתם, שלגמרי אינם תואמים את התפיסה הליברלית-דמוקרטית שלהם. זה נכון שצריך לנהל יחסים טובים עם כל נשיא, אבל הזנחנו את הצד השני ויש לנו הזדמנות לתקן. מדובר כאן בנשיא חדש שאוהב את ישראל והיא נמצאת לו ב'קישקעס'. לא היינו יכולים לבקש לנו נשיא טוב יותר מג'ו ביידן".

לשאלה האם לדעתו מדינת ישראל לא תעשה התאמות לפעילות מול ממשל ביידן עונה תמיר, "אני חושש מכמה סיבות, ביניהם מעשים שנעשים בתקופה שבאופן מסורתי נחשבה בארה"ב ככזו שלא עושים בה צעדים דרמטיים. אני רואה בצד שלנו ובצד של ממשל טראמפ ניסיונות להשאיר 'מוקשים' לביידן והכרזות בנושא איראן".

"בסך הכל נתניהו מכיר את ביידן ויש בהם יחסי ידידות. אני מקווה שהיתה הבנה לנזק הגדול שנגרם עם המפלגה הדמוקרטית ומול מרבית יהדות ארה"ב".

תמיר נשאל האם יש לג'יי סטריט רצון להגיע למרכז הישראלי. "אין כאן סיפור של שמאל או ימין אלא של ערכים. סביר להניח שלהרבה מקוראי הערוץ שלכם קשה לקבל את האג'נדה שלנו של שתי מדינות לשני עמים וחזרה לדיפלומטיה מול איראן, לאחר שהכוחניות לא השיגה שום דבר. בסופו של דבר אנחנו מייצגים את הרוב הגדול של יהדות ארה"ב".

"אני מתייחס למושג 'מרכז' כנתון סטטיסטי ובעיני מה שחשוב הוא היכן הערכים שלך ולא היכן הסטטיסטיקה. אין לנו שום שאיפה להיות במרכז אלא במקום שבו אנחנו חושבים שנכון למדינת ישראל. יש לנו רצון להתחבר ולשמוע תפיסות נוספות אבל זה לא סותר את התפיסה הברורה שלנו", הוא מסכם.