בית הכנסת הוצע למכרז, אף אחד לא ניגש

גורמים רשמיים בבלארוס העמידו למכירה בפעם הרביעית את בית הכנסת ההיסטורי בסלונים לאחר שלא נמצאו מועמדים לרכישה.

בן שאול , ח' בטבת תשפ"א

בית הכנסת הוצע למכרז, אף אחד לא ניגש-ערוץ 7
בלארוס
צילום: ISTOCK

גורמים רשמיים בבלארוס העמידו השבוע למכירה בפעם הרביעית את בית הכנסת ההיסטורי בסלונים. הסיבה: לפי שעה לא הוגשו הצעות העונות לתנאים שנקבעו במסגרת תנאי המכרז.

בית הכנסת הגדול בסלונים, העתיק ביותר בבלארוס, שנבנה לפני כ־380 שנה, הועמד בשבועות האחרונים למכירה פומבית על ידי אגף התרבות במחוז סלונים אזור גרודנו.

בנין בית הכנסת, שנבנה בצורה מרשימה ומשקיף על השוק העירוני, הושחת ונמצא בסכנת התמוטטות.

על פי פרטי המכרז שפורסמו על ידי העיריה, מדובר בבית כנסת שכולל שני מבנים עם מרפסת. ולפי תנאי המכרז השימוש במבנה יתאפשר למטרה דתית, תרבות וחינוך.

מבנה בית הכנסת ממוקם על פי פרטי המכרז באזור גרודנו, מחוז סלונים, במרכז העיר סלונים, רחוב קרסנוארמייסקאיה 40.

המחיר ההתחלתי המבוקש במכירה הפומבית עמד על 137,000 רובל, המטבע המקומי, סכום השווה ערך לכ־45 אלף יורו. אך כעת הוא הגיע ל-27,400 השווה ל- 9 אלף יורו בלבד.

הסיבה לכך שבית הכנסת אינו מצליח להימכר שוב ושוב היא בשל התנאים הקשוחים הנלווים למכרז לפיהם על הקונה לחתום על חובת הגנה על הערך ההיסטורי והתרבותי, לפתח פרויקט שחזור בתוך שנתיים ואז תוך חמש שנים לבצע את הבניה מחדש של הבנין למטרה דתית, תרבותית, חינוכית או ביצועית.

הקרן למורשת יהודית הודיעה כי פרשה מההתמודדות על המכרז בעקבות התנאי שמחייב השלמת הפרויקט תוך חמש שנים.

"לאחר ייעוץ עם מומחים ובתוספת חוסר הוודאות בעקבות הקורונה, אנו לא מאמינים כי ניתן לבצע שיקום בסטנדרט ההולם את הבנין בפרק זמן מוגבל כל כך", נאמר בקרן.