סוניה סודרי
סוניה סודרי צילום: בלומברג תקשורת

אתמול הוכרזו הזוכים בפרס שר ההשכלה הגבוהה והמשלימה ליוצרים בתרבות היהודית ע"ש אורי אורבך ז"ל לשנת תש"פ 2020.

הפרסים חולקו בקטגוריות שונות מעולם התרבות ביניהם: מוזיקה, ספרות ושירה, קולנוע וכמובן תיאטרון - בקטגוריה האחרונה זכתה סוניה סודרי מייסדת התיאטרון החרדי הראשון לנשים בארץ ובעולם "פסיפסו".

זכייתה של סודרי מהווה פריצת דרך גדולה בעולם התרבות והתיאטרון בפרט וכמו כן הכרה לפעילות התיאטרון, לצידה זכה בקטגוריה היוצר המוערך אביחי שילה.

בנימוקי הוועדה נכתב, "סודרי מתקיימת בתוך עולם תרבות וערכי אמוני-מסורתי וצוברת לתוכו מרחב תרבותי מערבי ועכשווי. סודרי הניחה תשתיות משמעותיות בעולם התיאטרון היהודי והקימה בית ספר לתיאטרון ליוצרות חרדיות והעמידה דור חדש של יוצרות חרדיות האמונות על התמקצעות במדיה ושאיבה של הטוב מעולם התרבות".

זכייתה של סודרי הוענקה בעקבות ההצגה אותה ביימה וכתבה "סיטיפח" אשר מתאר עיר דמיונית בעלת ייצור גבוה של אריזות לסוגיהן, תושביה עוטים מסיכה של עושר ושלום אך מאחורי המסכה מוסתר רעל חברתי, עם הזמן הכל מתפוצץ בלבוש אשפה. זו היא הצגה אשר ממחישה את חיינו ובמיוחד בתקופת הקורונה, כיצד העושר עיוור את האזרחים ועם פרוץ המגפה תחלואי החברה החלו לצוף.

תיאטרון "פסיפסו" שמתמקצע ומתקדם מידי שנה מוכר מקצועית על ידי משרד התרבות, עיריית ירושלים, עמותת "תרבות לישראל" והוא מופיע ברשויות מקומיות ברחבי הארץ, ועתה זוכה גם בפרס השר היוקרתי בפרס בקטגוריית התיאטרון.

התיאטרון מורכב משחקניות עם רקע חרדי, והן מעורבות יותר ויותר בחיי התיאטרון והיצירה הזכייה מהווה בשורה גדולה לחברה החרדית ולחברה הישראלית.

"אני כל כך נרגשת מהזכייה", סיפרה סוניה סודרי, "מאז הקמת התיאטרון ובי"ס למשחק "פסיפסו" האמנתי בהצלחתו ובפיתוח התרבותי שהוא יביא לעולם החרדי ובפרט לנשים במגזר.

"ההתחלה לא הייתה קלה, אך עם כל הכרה וזכייה של התיאטרון אני מרגישה שעוד אבן נבנית לה בדרך להצלחה. זה רק מוכיח כי בעולם התרבות תמיד יש מקום לגיוון וקבלת האחר וכך צריך גם בחיים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו