עישון קנאביס
עישון קנאביס צילום: ISTOCK

חודש המאבק בהתמכרויות לסמים ואלכוהול לקראת סיומו ובשיחה עם ערוץ 7 מספר סגן ניצב בדימוס שמוליק רוזנטל על השלכות ההתמכרות לקנאביס כפי שהוא מכיר אותן מעבודתו היומיומית כמטפל במכורים במסגרת 'ללא פילטרים' שאותו הקים וייסד.

"אחרי 32 שנים אינטנסיביות ברחוב פרשתי מהמשטרה לאחר שפיקדתי על יחידות מבצעיות כולל תחנת רמלה ועסקתי בפשיעה הקשה ובנושא הסמים. פרשתי עם כמה תובנות, ואחת מהן היא שאף אחד לא מבין שום דבר על סמים ובין היתר בנושא הקנאביס", פותח רוזנטל.

"הלגליזציה מביאה אותנו לגליץ' לתהום ולביוב. החלטתי לעשות מעשה ולהקים את 'ללא פילטרים' ואני מרצה בחטיבות ביניים ובתיכונים לתלמידים למורים ולהורים, מרצה בצבא ובבתי הספר השונים לרפואה ובאקדמיה. אני מביא את הרחוב לאקדמיה. בהרצאות האלה גם אלה שחושבים שהם מבינים משהו על סמים מגלים שהם לא מבינים כלום".

על התמודדותו המקצועית מול מתמכרים הוא אומר: "אנחנו מטפלים בכל ההתמכרויות ורואים כאן אנשים שהלכו לאיבוד. מדובר בכל ההתמכרויות, סמים, אלכוהול, מסכים, פורנוגרפיה ועוד. לתפיסתי יש כאן קבוצה של סטלנים שמנסים לקבוע סדר יום חברתי בתחום הזה של הסמים. הם לוקחים את מרכיב הצמח שעושה את הסאטלה וגם את ההתמכרות ומקדשים אותו דרך הצד הרפואי. הם מפעילים לחץ על פוליטיקאים שרוצים לשמר את המקום שלהם בכנסת ולמצוא חן בעיני הציבור, פוליטיקה זולה, ותחת הלחץ הזה הם מביאים לשינוי חקיקה בלגליזציה".

"אני רוצה להאמין שלא יגיע היום הזה, שכל ח"כ יבין את האחריות שעל כתפיו כשהוא מרים יד, שיחשוב על הילדים שלו, על החברה ועל הנזקים. הקנאביס ממכר ותחת החשיבה שזה צמח עאלק-רפואי אנשים מוטעים. השימוש במונח קנאביס רפואי הוא אם כל החטאים כי לאנשים נראה שזה רפואי אז ניתן ברפואה מונעת...", אומר רוזנטל ומציג מעט מהנתונים המדאיגים:

"מנתונים משרד הרווחה, ארבעים אחוז מהפונים לשירותים החברתיים ברשויות השונות הם על רקע של התמכרויות לקנאביס. 50-60 אחוז ממי שנמצא בטיפול במרכזי גמילה זה על רקע של שימוש בקנאביס. האחרים התחיילו בקנאביס. יש כאן אפקט השערים - סיגריה, אלכוהול, קנאביס והלאה, הקנאביס הוא שער לכל הסמים, הוא שורש כל הרע".

"הקאנביס הרפואי הוא אכן רפואי. פיתחו בישראל למעלה מחמישים סוגי קנאביס שיודעים לעשות משהו ולהקל על מי שזקוק לו. לא פותר את הבעיות והמחלות, אלא רק מקל על איכות החיים של מי שזקוק ומי יקבע מי זקוק? הרופא המורשה הוא היחיד שיכול לקבוע מי זקוק. זה קורה אחרי שנים רבות של לימודים והתמחות. רק הוא יכול לתת את המרשם. הרופא בוחן את הדברים ועושה איזונים בין מצב של חולה סופני לעומת הנזקים, אחרי הכול הוא נותן מרשם וממשיך לעקוב ולבדוק את הנזקים ושזה אכן עוזר. הכול עניין של איזונים".

מוסיף רוזנטל ומדגיש כי מדובר באותן תופעות ממכרות בכל סוגי הקנאביס וההבדל הוא רק בטכנולוגיית הזיקוק העיבוד והשיווק. "כ בנוסף, יש פגיעה בחשק המיני ופגיעה בכרומוזומים והמשמעות היא לידת ילדים עם פגמים. במרפאות פריון השאלה הראשונה היא אם הגבר לוקח קנאביס, אם התשובה היא כן הוא נדרש לשלושה חודשי ניקיון ורק אז עובר בדיקה נוספת".

"מדובר בחומר פסיכואקטיבי שגורם להתקפים פסיכוטיים קשים מאוד. יש לכך שתי אוכלוסיות סיכון, האחד עם מטען גנטי תורשתי של פסיכיאטריה במשפחה. אם יודעים שיש עבר פסיכיאטרי במשפחה אל תתקרבו אפילו פעם אחת. לפעמים משאכטה אחת חוטפים התקף פסיכוטי ומוצאים את עצמם מאושפזים בצו בית משפט. קבוצת הסיכון השנייה היא כאלה שנולדו עם מבנה אישיותי שנוטה להתמכרות. החבר'ה האלה יכולים לזהות את עצמם מגיל צעיר ככאלה אם הם רואים שכל דבר הם לוקחים באופן טוטאלי ואובססיבי, אם זה רעב, שמחה, אהבה עצב או כל דבר, אצלם כל רגש הוא מאוד. הנטייה של אנשים כאלה להתמכרות קשה מאוד והם עוברים מהתמכרות להתמכרות והראשונה זו ההתמכרות לקנאביס. נבראנו בריאים וההורים מוציאים את הנשמה כדי לתת לנו עתיד טוב אבל אנחנו דופקים לעצמנו את החיים עם החומר הזה.".

"שישה מכל עשרה מאושפזים בכפייה במחלקה סגורה בבתי חולים זה כתוצאה מקנאביס, אז שאף אחד לא יספר על שבחו של הקנאביס. כל הרעיון לזעוק היום על לגליזציה נובע מאותה קבוצה קולנית שרוצה להמשיך להשתמש ללא הפרעה. אנחנו מדינה צעירה בתחילת הדרך ואנחנו לא רוצים למצוא את עצמנו עם נוער מקולקל".

על העובדה ששר משפטים ושר ביטחון מקדמים את מהלך הלגליזציה מקפיד רוזנטל שלא להיכנס לשמות, אנשים ותפקידים, אך הוא מתייחס ואומר: "אני יוצא חוצץ ובאופן גורף. אין לאנשים האלה מושג בענייני קנאביס. יש כאן רצון למצוא חן ולקושש קולות של סאטלנים ולנגן מנגינה שתישמע עריבה למי שנמצא שם ולא שום דבר שיש בו אחריות. כל האנשים הללו עם הישגים רבים, כשאתה מגיע לפוליטיקה אתה משנה מוד ורוצה למצוא חן. כשאתה מנהל מדינה ומרים יד בעד חקיקת חוקים וקביעת רגולציות אתה צריך להיות בקי בפרטים ולגלות אחריות. אני רוצה להאמין שאמירות לחוד ומעשים לחוד".

"אנחנו מוכנים לקחת כל אחד מהפוליטיקאים לעשות סיבוב במרכזי גמילה, שידברו עם נרקומנים והסטלנים שהם נרקומנים, אני מוכן לקחת אותם למלקות סגורות ולהפגיש אותם עם פסיכיאטרים ועם כל מי שיראה את מה שהם לא מכירים".

את דבריו חותם רוזנטל בפנייה ישירה להורים וקובע כי להם חשיבות מכרעת במאבק נגד התמכרות על אף התחושה השלטת לפיה 'לי זה לא יקרה'. "גם הסטלנים מעשנים וכל אחד בתחושה שלי זה לא יקרה. זו תחושה ריקה מתוכן כי בסוף זה קורה. הקנאביס מיועד כמו כל סם רק לחלשים כי הוא מספר סיפורים שבינם לבין החיים אי דבר וחצי דבר. שההורים ידעו שהאחריות המרכזית רובצת עליהם, לא על בתי הספר, תנועות הנוער או החוגים. צריכים לגדל את הילדים בבית עם אווירה שדוחה התנהגויות בסיכון".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו