בנצי גופשטיין
בנצי גופשטיין צילום: אלירן אהרון

"כִּי עַבְדְּךָ עָרַב אֶת הַנַּעַר מֵעִם אָבִי לֵאמֹר אִם לֹא אֲבִיאֶנּוּ אֵלֶיךָ וְחָטָאתִי לְאָבִי כָּל הַיָּמִים" (בראשית מד, לב) – אלו המילים בהם מסביר יהודה ליוסף בטרם נחשפה זהותו האמיתית של יוסף בפניו, מדוע הוא זה שצריך להיענש במקומו של בנימין.

"עבדך ערב את הנער" – יהודה ערב לאחיו הקטן. הוא ערב לגורלו, וערב לחייו של אביו, שעלולים להיהרס לחלוטין במידה והוא לא יראה עוד את בנו הצעיר.

השבוע נהרג נער יהודי. אהוביה סנדק ז"ל, עלם חמודות בן 17. נער שבשונה משאר רובם של בני גילו, העסוקים בענייניהם האישיים, עסק בענייניו של עם ישראל; ביישוב הארץ ובניינה. הוא נהרג לאחר שרכב משטרתי סמוי רדף אחרי רכב בו נסע עם חבריו, ניגח את רכבם, מה שלכאורה הביא למותו של אהוביה.

מה הסיבה שכל זה קרה? לטענת המשטרה, המרדף התקיים בעקבות זריקת אבנים של הנערים לעבר מכונית של ערבים, (טענה שאגב, לא הוכחה עד כה בשום דרך). אתם מבינים? מדי יום מתרחשים עשרות אירועים של יידויי אבנים מאסיביים בידי ערבים לעבר יהודים. מתי שמעתם בפעם האחרונה שהתנהל מרדף אחר מיידי האבנים הערבים?

אהוביה מצא את מותו, אך קול זעקה לא נשמע. כלומר, הוא נשמע, אך היה זה קול ענות חלושה. לא שמענו זעקה מאישי ציבור רבים (למעט אחד – ח"כ בצלאל סמוטריץ'), או מרבנים רבים. לא מהציבור החרדי, ולא מהציונות הדתית. הם היו ועודם מעטים. מעטים מאוד (בתוכם יש לציין לשבח את הרב שמואל אליהו והרב דוד פנדל, שלא החרישו והקימו כל זעקה). נער יהודי נהרג בידי המשטרה שהייתה אמורה לשמור עליו, ועולם כמנהגו נוהג.

אם יש מסקנה מתבקשת, מתוך רבות, בנוגע להרג הנפשע הזה של צעיר יהודי בן 17, היא לתקן את מידת הערבות בקרבנו. "כי עבדך ערב את הנער" – יש לנו מחויבות ערכית להיות ערבים לחייו של כל יהודי. גם אם הוא נער גבעות או חרדי, וגם אם אנחנו חולקים על דרכיו ומעשיו. אנשים אחים אנחנו.