מותו של אהוביה סנדק
ח"כ בצלאל סמוטריץ': למנוע זיהום בחקירת מח"ש

יו"ר האיחוד הלאומי פנה ליועץ המשפטי לממשלה ולראשת מח"ש ודרש מהם לעצור את חקירת המשטרה לגבי מותו של אהוביה סנדק.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' בטבת תשפ"א

ח"כ בצלאל סמוטריץ': למנוע זיהום בחקירת מח"ש-ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ'
צילום: Noam Rivkin Fenton/Flash90

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' שלח הערב (רביעי) פנייה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולראש מח"ש קרן בן מנחם לגבי חקירת מותו של הנער אהוביה סנדק ז"ל.

"בשעה האחרונה פורסם כי ארבעת הנערים שנפצעו בתאונה שהתרחשה במהלך מרדף משטרתי שלשום בו נהרג הנער אהוביה סנדק ז"ל, נחקרים כעת במשטרה בחשד לגרימת מותו ברשלנות. על פניו חקירה זו מנוגדת לדין בהיותה סותרת את חקירת מח"ש המתנהלת באשר לאחריות למותו של סנדק", כותב סמוטריץ' לשניים.

לדבריו, "חקירת האירוע בו היו מעורבים שוטרים אמורה להתנהל על ידי מח"ש, ויש חשש גדול מאוד חקירת הנערים במקביל על ידי המשטרה, שאנשיה חשודים באחריות לגרימת המוות בעצמם, תביא לזיהום חקירת מח"ש".

סמוטריץ' מציין כי "על פי הנחיית פרקליט המדינה (הנחיה מס' 18.2 - מדיניות התביעה בתיקי חקירה בהם חשוד בביצוע עבירה כלפי שוטר מתלונן על שימוש בכוח מצד שוטר) בעניין חקירת מח"ש, כל עוד מתנהלת חקירה בנושא מסוים על ידי מח"ש אסור למשטרה לפתוח בחקירה עצמאית משלה".

הוא קורא למנדלבליט ולבן מנחם, "להורות למשטרה לחדול מהחקירה לאלתר ולאפשר למח"ש למצות את החקירה בעצמה".

אתמול (שלישי) האריך בית משפט השלום בבת ים ביומיים את מעצר הארבעה, שחשודים במקביל גם בעבירות של זריקת אבנים, הכשלת שוטר וסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו תקף המשטרה בחריפות: "המשטרה בהתנהלות מלמדת כי היא עושה ככל שביכולתה לטשטש את האחריות על המוות המיותר שנגרם בעקבותיהם. אני מקווה שבית המשפט יורה על שחרורם לאלתר של החשודים שנמצאים עדיין בטראומה לאור האירוע הקשה הזה."

ממשטרת ישראל נמסר, "בעקבות דיווח שהתקבל במוקד המשטרה על יידוי אבנים לעבר רכב בצומת מכמש, צוות בלשים שהיה בסמוך למקום ביצע חסימה של ציר הנסיעה עם הרכב המשטרתי. משזיהו את הרכב עם החשודים הורו לו לעצור, אולם נהג הרכב לא נענה להוראת השוטרים והמשיך בנסיעה מהירה תוך שהוא עוקף את החסימה בנסיעה על שולי הכביש וממשיך במנוסתו. הבלשים החלו בנסיעה בעקבותיו ובסמוך לצומת רימונים התרחשה תאונה במהלכה הרכב האזרחי התהפך. במקום נקבע מותו של אחד הנוסעים ו-4 מנוסעי הרכב נפצעו באורח קל ופונו לבית החולים לקבלת טיפול רפואי. חוקרי מז"פ, בוחני התנועה וגורמי חקירה נוספים הגיעו לזירת התאונה לאיסוף ממצאים ונפתחה חקירה לבירור נסיבות האירוע".