עם מורכב

מה הקשר בין המפגש המרגש בין יוסף ואחיו בפרשת השבוע לחקלאות?

תגיות: פרשת השבוע
רננה שמחי , ח' בטבת תשפ"א

נטיעה
נטיעה
צילום: ISTOCK

בפרשת ויגש מופיע מפגשם המרגש של יוסף ואחיו. מפגש המוביל להתפייסות ואיחוד מחדש של משפחת יעקב אבינו. "וַיְנַשֵּׁק לְכָל אֶחָיו, וַיֵּבְךְּ עֲלֵהֶם; וְאַחֲרֵי כֵן, דִּבְּרוּ אֶחָיו אִתּוֹ" (בר' מ"ה.ט"ו). 

הקרע בעקבות חלומות יוסף מסתיים בפרשתנו באיחוד משפחתי מחדש במצרים, אך מופיע שוב בהמשך, במאבק ירבעם (מבית יוסף) כנגד מלכות בית דוד. בהפטרת הפרשה מנבא הנביא יחזקאל על איחוי הקרע באחרית הימים. "הִנֵּה אֲנִי לֹקֵחַ אֶת-עֵץ יוֹסֵף אֲשֶׁר בְּיַד-אֶפְרַיִם, וְשִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵל חֲבֵרָו; וְנָתַתִּי אוֹתָם עָלָיו אֶת-עֵץ יְהוּדָה, וַעֲשִׂיתִם לְעֵץ אֶחָד, אֹתָם לְגוֹי אֶחָד בָּאָרֶץ... וּמֶלֶךְ אֶחָד יִהְיֶה לְכֻלָּם"(יחזקאל ל"ז). 

הרב חנן פורת ז"ל בספרו  "מעט מן האור", משווה את דברי יחזקאל על הקירוב בין שני העצים לעץ אחד - לפעולת הרכבה הנעשית בעץ לשם השבחתו. 

מהי הרכבה?

פעולת ההרכבה החקלאית היא פעולה בה מרכיבים ענף - המכונה "רוכב", על "כנה", שהיא בסיס של עץ אחר מאותה המשפחה. ה"כנה" היא בעלת מערכת שורשים חזקה ועמידה בפני פגעים ומחלות, ואילו ה"רוכב" מניב פירות משובחים אך הינו עדין ופגיע יותר. הרוכב המורכב על הכנה מתאחה עמה, והופך להיות כאחד הענפים של הגזע. פעולת ההרכבה נעשית בעצים, במיוחד בעצי פרי, ובשנים האחרונות אף בירקות.

מטרת ההרכבה היא  ליהנות גם מהיתרונות של ה"כנה" וגם של ה"רוכב", כדי לגרום להגברת עוצמת הצימוח, האיכות והכמות של הפרי בעץ, חיזוק עמידותו כנגד מזיקים ומחלות, ושיפור כושר קליטת מים וחומרי מזון בתנאי קרקע שונים.  

לאור דברי הרב חנן פורת, ניתן לראות מסר של אחדות הטמון בהפטרה, כמו גם בפרשה. יחזקאל בנבואת אחרית הימים ממשיל את האיחוד בין העצים המייצגים את יהודה ויוסף להרכבה. פעולה זו נועדה להשביח את תוצרתם של ה"כנה" והרוכב".

לכל אחד מהם יש את התרומה והייחודיות שלו, וכל אחד מהם זקוק למשנהו. כך גם בעם ישראל, לכל שבט ולכל חלק בעם יש ייחודית משלו ותרומתו לאחדות הכלל היא חיונית. האיחוד המרגש המופיע בפרשה שמסיים מערכה של קנאה ושנאת אחים מצביע על כך.

מסר זה צריך ללוות אותנו גם בימים אלה בהם קיים לעיתים מתח בין חלקי העם והאחדות בין כולם נדרשת.
יהי רצון שיתקיים בנו דברי ר' אלימלך מליז'נסק: "אדרבה, תן בלבנו שנראה כל אחד מעלות חברינו ולא חסרונם... ואל יעלה בליבנו שום שנאה מאחד על חברו"

 

פרשה ומדע – מכללת הרצוג

מאת: רננה שמחי, סטודנטית למדעים במכללת הרצוג. כתיבה ועריכה מדעית: ד"ר חוי ששון