מרוקו
מרוקוצילום: ISTOCK

הכלכלנית הראשית של משרד האוצר, שירה גרינברג, חתמה על הסכם לשיתופי פעולה בתחומי ההשקעות והפיננסים עם משרד האוצר והכלכלה במרוקו.

ההסכם נחתם אמש (ג') במסגרת משלחת רשמית של ממשלת ישראל לרבאט בירת מרוקו, לקידום היחסים בין המדינות לאור הסכם הנורמליזציה.

במסגרת ההסכם סוכם על קידום שיתופי פעולה כלכליים שונים, ובכללם שיתוף פעולה להורדת חסמי השקעות, שיתופי פעולה והחלפת מידע בתחומי רגולציה פיננסית ומניעת הלבנת הון ומימון טרור וכן קידום של מספר אמנות בינלאומיות ליצירת תשתית הסכמית מיטיבה לפעילות המגזר הפרטי.

בנוסף, הוסכם על הקמת צוות כלכלי משותף למשרדי האוצר והותוו ההסכמים שעתידיים להיחתם בין משרד האוצר הישראלי והרגולטורים הפיננסים בישראל לבין משרד האוצר והכלכלה המרוקאי והרגולטורים הפיננסיים במרוקו.

קדמה לחתימה פגישה של הכלכלנית הראשית והצוות הכלכלי עם שר הכלכלה והפיננסים המרוקאי במסגרתה פרטו את ההסכמים, התחומים והפרוייקטים הספציפיים אותם מעוניינים הצדדים לקדם וסוכם לפעול ולייצר את התשתית שתאפשר לסקטור הפרטי לקדם ולחזק את הפעילות הכלכלית בין שתי המדינות.

שר האוצר ישראל כ"ץ: "זהו יום גדול והיסטורי למדינת ישראל ולמרוקו. במשך שנים קיימנו קשר עם מרוקו וכעת קשרים אלו רק ילכו ויתעצמו. מדובר בצעד חשוב ומשמח לכלכלת ישראל. לאחר שנים של בידוד מעשי מהכלכלות הסובבות אותנו, הממשלה ומשרד האוצר בראשותי שוברים את המחיצות וסוללים נתיבים חדשים למשק הישראלי. זהו עוד צעד לטובת השלום הכלכלי והפיכתה של ישראל מ'כלכלת אי' למרכז כלכלי אזורי מוביל עם קשרי כלכלה וסחר לאורכו ורוחבו של המזרח התיכון".

הכלכלנית הראשית שירה גרינברג: "מרוקו מצטרפת לשורת מדינות באיזור עימן חתמנו על הסכמים בתחום ההשקעות והפיננסים ויחד איתן תתרום להגברת פוטנציאל הצמיחה של ישראל והאזור כולו. אנו מעריכים כי ישנו פוטנציאל להגדלת המסחר עם מרוקו בכחצי מיליארד דולר בשנה. חתימת ההסכם אמש היא צעד ראשון הכרחי וחשוב על מנת לקדם את מימוש פוטנציאל זה״.