שר החוץ של מרוקו: נגן על הפלסטינים ונתקרב לישראל

שר החוץ של מרוקו קורא לישראלים לבוא ולבקר במדינה: ״זה פרק חדש ביחסים שלנו".

ערוץ 7 , ח' בטבת תשפ"א

שר החוץ של מרוקו: נגן על הפלסטינים ונתקרב לישראל-ערוץ 7
דגלי מרוקו בירושלים
צילום: ארנון בוסאני

נאסר בוריטה, שר החוץ של מרוקו, מספר בראיון ל- i24NEWS על המגעים מאחורי הקלעים אשר הביאו לשורת ההסכמים שנחתמו אמש בין ישראל למרוקו.

"ראשית, בעל החזון, האדם שפעל (במגעים להסכם) הוא הוד מעלתו מוחמד השישי, אשר החל מהפגישה הראשונה במאי 2018 האמין בתהליך הזה.והיום אני מאמין שבהמשך להרבה עבודה קשה, בהובלת הוד מעלתו המלך וכל הגורמים שתרמו, אני מאמין שהתוצאה חיובית".

השר בוריטה נשאל על המגעים הדיסקרטיים ועל השמועה לפיה הוא נפגש עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, בעצרת הכללית של האומות המאוחדות."״מאז 2018 היו מגעים רבים, כפי שהנחה הוד מעלתו המלך", אומר השר בוריטה. "הוד מעלתו שוחח עם נשיא ארצות הברית ושלח משלחות לארצות הברית, לא רק כדי להיפגש עם האמריקאים, אלא גם עם הישראלים. התכונה העיקרית של הדיפלומטיה המרוקאית היא שאנחנו עובדים בדיסקרטיות מלאה".

לשאלה לגבי היחס לפלסטינים ענה, "ההגנה על האינטרס הפלסטיני אינה סותרת את נרמול היחסים עם ישראל, זה לא מנוגד לשיתוף הפעולה שלנו עם ישראל. מרוקו תמיד הוכיחה את עצמה בנושא הזה".

"זה ברור מאד שהמודל המרוקאי העניק השראה למאמצים לשלום. במרוקו, הרעיון של חיים משותפים, יהודים ומוסלמים חיים זה לצד זה, זה לא סתם רעיון, זו מציאות. זה חלק מההיסטוריה שלנו, מציאות שמרוקאים חיו בה במהלך ההיסטוריה של מרוקו. במרוקו זה טבעי. אנחנו לא מנסים לעשות דברים אחרת על מנת לרצות או לנצל הזדמנות. ביחסים עם ישראל, מרוקו מתנהלת בצורה מאד טבעית ואנחנו גם רואים זאת בדברים שנשא מאיר בן שבת, זאת מרוקו עבורכם. אתה לא יכול למצוא את זה בשום מקום אחר וזאת הסיבה שמרוקו שונה ומיוחדת", סיכם השר.

על היקף הפעילות הדיפלומטית של משרדי הקישור אמר, "משרדי הקישור הם סוג של ייצוג דיפלומטי. בשנת 1994, היה שגריר שטיפל בנושאים הפוליטיים, הכלכליים, הקונסולריים והתרבותיים וזה שהיה כאן ברבאט היה למעשה בנכס ישראלי, כאילו קבענו לעצמנו פגישה לשנת 2020 ועכשיו אנחנו פשוט מפעילים מחדש".

השר בוריטה סיכם את הראיון במסר לישראלים, "מעבר לאותם מיליון ישראלים יוצאי מרוקו שמעולם לא ניתקו את הקשרים שלהם עם מרוקו, אני חושב שזה פרק חדש שנוגע לאוכלוסיית ישראל כולה. יש את מיליון הישראלים יוצאי מרוקו אבל באותה מידה גם השאר צריכים לבוא לראות את המדינה, שצריכים לבוא ולראות דוגמה למקום בו מוסלמים ויהודים חיו תמיד זה לצד זה. זהו מסר לאנשי עסקים, לתיירים, לאנשים צעירים, לאומנים. אני חושב שיש הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות כדי להראות שמרוקו תמיד קוראת לקרב אנשים יחד, יותר מכל דבר אחר, אני חושב שהמזרח התיכון צריך את הקסם המרוקאי".