ג'ארד קושנר
ג'ארד קושנר צילום: רויטרס
פחות מחודש לפני הסיום הצפוי של כהונת נשיא ארה"ב היוצא, דונלד טראמפ, חתנו ויועצו הקרוב, ג'ארד קושנר, ושליחו המיוחד למזרח התיכון, אבי ברקוביץ, מספרים על חוויותיהם וזיכרונותיהם מארבע השנים הסוערות.

בראיון משותף ל'ישראל היום' ממרוקו מצהיר קושנר כי הוא סבור שממשל טראמפ היה "הפרו־ישראלי ביותר שאני יכול לדמיין".

עם זאת הוא מוסיף באותה נשימה, "היינו גם הממשל התומך ביותר בעולם הערבי־מוסלמי. בנינו אמון על ידי עמידה לצד בני הברית והשותפים שלנו. הנשיא טראמפ נהנה מהאמון של העמים באזור, וזה נתן לנו את היכולת לקדם את היוזמות".

ברקוביץ', שהחליף לפני יותר משנה את ג'ייסון גרינבלט, נזכר שכבר ב־2017, בטיסה הראשונה של טראמפ מסעודיה לישראל, הבין שניתן לחולל פריצות דרך מדיניות: "אני זוכר את עצמי מצלם במטוס את התמונות של נתיב הטיסה. זה הראה לנו כבר אז שדברים לא חייבים להיות כפי שהם היו. הזכות שהיתה לי בהמשך, לעבוד על הסכמי אברהם, הוכיחה זאת".

בראיון שנערך השבוע, מסבירים השניים כי דווקא היותו של הממשל חוץ־ממסדי, איפשר להם לחשוב בצורה שונה ומקורית, מה שהוליד צעדים מרחיקי לכת כמו ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. עוד מגלה ברקוביץ, כי כבר לפני ארבע שנים שמעו ממנהיגי האזור על רצונם להסדיר את הקשרים עם ישראל. "כיוון שאני מדבר איתך ממרוקו, איני יכול שלא לחשוב על מה שאירע כאן. מלך מרוקו, משוחח עם היועץ לביטחון לאומי של ישראל".