עתירה לבג"ץ: "לאסור על המשטרה לחקור את מות הנער אהוביה סנדק"

בני משפחתו של אהוביה סנדק הגישו עתירה דחופה לבג"ץ בדרישה לעצור את חקירת המשטרה, כל עוד מח"ש חוקר את התנהלות השוטרים שרדפו אחריו

ערוץ 7 , ט' בטבת תשפ"א

עתירה לבג"ץ: "לאסור על המשטרה לחקור את מות הנער אהוביה סנדק"-ערוץ 7
אהוביה סנדק
צילום: באדיבות המשפחה

משפחתו של הנער אהוביה סנדק ז"ל, אשר נהרג במהלך מרדך משטרתי, הגישה אמש (רביעי) עתירה דחופה לבג"ץ באמצעות עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו בדרישה שיורה לימ"ר תל אביב להפסיק באופן מיידי את חקירת מותו של אהוביה.

הדרישה מנומקת בכך שהחוק אוסר על המשטרה לעסוק בחקירה ששוטרים חשודים אף הם בגינה. בעקבות מותו של הנער פתחה מח"ש בחקירת האירוע אשר הביא למותו.

כבר אמש, בעקבות דחיפות העתירה הורה השופט שטיין למשטרה לתת תגובתה עד יום שישי בשעות הבוקר.

בעתירה נכתב, "החשד כנגד השוטרים הוא כי המוות נגרם כתוצאה ישירה מכך שרכב המשטרה נגח ברכב הנמלט וכתוצאה מהמהירות הרבה בה נסעו כלי הרכב הועף הרכב הנמלט מרחק רב מציר התנועה לצידי הדרך ובתוך כך וכתוצאה מכך נהרג המנוח. העותרים הגישו באמצעות הח"מ תלונה למח"ש כנגד השוטרים בעבירה של רצח באדישות לפי סעיף 300 (א) לחוק העונשין. הנסיבות העובדתיות המפורטת מעלה מקימות תשתית לקיומה של אדישות העולה כדי כוונה לרצח".

"פקודת מטא"ר 06.03.06 אשר כותרתה: "חקירת אנשי משטרה על ידי המשטרה ועל ידי המחלקה לחקירת שוטרים" קובעת בהמשך לפקודה את גבולות הגזרה בין מח"ש לבין המשטרה באירועים מעורבים של חשודים אזרחים ושוטרים", לשון העתירה.

עו"ד יאדו מפרט מספר טעמים, באשר לאירוע בו נהרג הנער, אשר בגינם יש לאסור על המשטרה לחקור את מותו.

בין השאר צויין כי "העובדה שחקירת המשטרה מוטת עולה באופן מובהק מהתיאור המטעה והשקרי במפגיע של התאונה כאבדן שליטה על הרכב, תוך השמטה מתמיהה של הגורם הקרדינאלי לתאונה והוא ניגוח לכאורה מכוון של הרכב של הנערים בידי הרכב המשטרתי. קיימת כאן אפליה ברורה בעוד הנערים נחקרים באזהרה בגין המוות, השוטרים אשר גרמו לו לא נחקרים וההליך כנגדם עדיין לא החל. קיים חשד לניסיון להטות את הזרקורים הציבורים מאשם המשטרה לאשם הנערים כביכול. חוסר ההוגנות מתעצם שכן החשדות כנגד השוטרים הם לעשיית מעשה מכוון ואילו הקטינים לא העלו ולא היו מעלים על דעתם לפגוע בחבר הקרוב שלהם, ויש כאן מידה לא מבוטלת של זדוניות לחקור את הקטינים באזהרה בזמן השוטרים לא עצורים ואף לא נחקרו באזהרה".