מייק פומפאו ביקב פסגות
מייק פומפאו ביקב פסגות צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב בישראל

מוצרים מיהודה ושומרון שנמכרים בארצות הברית יוגדרו כ"תוצרת ישראל" החל מהיום (רביעי), מתוקף תקנה שפרסם המכס האמריקאי.

התקנה גובשה בעקבות הכרזתו של שר החוץ האמריקאי, מייק פומפאו, בעת ביקורו בישראל בחודש שעבר.

בעיתון "הארץ" דווח כי עד היום לא ניתן היה להגדיר מוצרים מיהודה ושומרון ככאלה שיוצרו בישראל, מפני שהדבר נחשב להטעיית הצרכן. השינוי במדיניות מבטל למעשה את ההבחנה בין מוצרים שמייצרים ישראלים משני צדי הקו הירוק. זאת, בשעה שבמדינות האיחוד האירופי חלה חובה לסמן מוצרים מההתנחלויות ככאלה.

משרד המכס האמריקאי הסביר כי התקנה משקפת את עמדת משרד החוץ בוושינגטון, שלפיה "דרישות הסימון של ארץ המוצא באזורים שונים של הגדה המערבית צריכות להתעדכן על מנת לשקף את העובדה שיצרנים באיזורים אלה פועלים במסגרת כלכלה ומינהל ישראליים".

מייק פומפיאו נחת בפסגות חזקי ברוך

כזכור, בחודש שעבר התארח פומפאו ביקב פסגות בבנימין והכריז כי מוצרים מיהודה ושומרון יוגדרו בארה"ב כתוצרת ישראל: "אנחנו נמשיך להתנגד למדינות ולמוסדות הבינלאומיים שעושים דה-לגיטימציה ומענישים את ישראל ויצרנים ישראלים בגדה המערבית באמצעות צעדים זדוניים שאינם מכירים במציאות בשטח", אמר פומפאו.

במהלך הביקור ביקב פסגות, הוענקו למזכיר המדינה האמריקני מטבע עתיק שנמצא במערות גידול יין ועליו כתב עברי קדום, וכן העתקים של ההצהרות החשובות בהסטוריה של העם היהודי: הצהרת כורש, הצהרת בלפור וההצהרה של פומאו עצמו על עמדת הממשל האמריקאי כלפי ההתיישבות הישראלית ביו"ש. שלוש ההכרזות ההיסטריות קושרות באופן נצחי את הקשר בין ארץ ישראל לעם ישראל.

לפומפיאו המתינו במקום פעילים מארגון השמאל הקיצוני ''שלום עכשיו'' אשר הפגינו נגד ביקורו בקריאות "ישראל, פלסטין, שתי מדינות לשני עמים".

שלום עכשיו מפגינה נגד פומפאו בפסגות

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו