סקר מכון אדלר:
38% מההורים מחנכים את ילדיהם להחזיר באלימות על הפעלת אלימות נגדם

91% טוענים כי שימוש באלימות אצל הורים גורם לילדים לנהוג באלימות. מנכ"לית מכון אדלר ליאן סלע: זה הזמן למצוא חיסון לבעיית האלימות

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט' בטבת תשפ"א

38% מההורים מחנכים את ילדיהם להחזיר באלימות על הפעלת אלימות נגדם-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: איסטוק

תופעת האלימות ההולכת ומתרחבת בחברה הישראלית מעוררת דאגה רבה בציבור ומערערת את הביטחון של כל אחד ואחת מאתנו.

מכון אדלר מציג את ממצאי הסקר שערך בשיתוף עם חברת IPANEL עבור כנס "מסתכלים לאלימות בעיניים" שערך אתמול (רביעי) במעמד שר הרווחה איציק שמולי ובהנחיית אורלי וילנאי.

אלימות מילולית

55% מהאוכלוסייה נתקלו באלימות מילולית בשבועיים האחרונים, אבל רק 21% טוענים שהשתמשו באלימות מילולית בתקופה הזו. בוא נחדד את הנתון הראשון: אחד מכל 7 אנשים טוען שהוא השתמש באלימות מילולית בשבוע האחרון. נשים וגברים מודים על עצמם שהשתמשו באלימות מילולית בהיקף דומה. צעירים (עד גיל 25) נוטים להשתמש באלימות פי 3 ממבוגרים.

38% מהמשיבים בוחרים להתעלם כשהם נחשפים למקרה של אלימות מילולית ו-27.5% טוענים כי יתערבו במקרה כזה. גברים נוטים להתעלם יותר מנשים, ואילו נשים היו פונות לגורם חיצוני (כגון המשטרה) בסבירות גבוהה יותר. 52% חושבים שהמנהיגות הפוליטית מייצרת דוגמא שלילית בכל הקשור לאלימות מילולית. 52% לא מסכימים עם הטענה שנדרשת אלימות מילולית כדי להשיג דברים בישראל

אלימות פיזית

42% נתקלו במקרה של אלימות פיזית בחודש האחרון (22% בשבועיים האחרונים). 42% לא נתקלו כלל באלימות פיזית בחודשים האחרונים. 89% טוענים כי שימוש באלימות פיזית עשוי לגרום להפסקת החברות (2 מכל 3 השיבו כי זה ישפיע "במידה רבה", בעיקר בקרב נשים).

חינוך

91% טוענים כי שימוש באלימות אצל הורים גורם לילדים לנהוג באלימות (68% השיבו כי זה משפיע "במידה רבה") 38% מסכימים כי נכון לחנך ילדים 'להחזיר' לאלימות באלימות (9% במידה רבה, 29% במידה בינונית), אבל הרוב מתנגדים לטענה זו.

66% טוענים כי הדרך היעילה ביותר לצמצום אלימות פיזית ומילולית בין הורים וילדים היא באמצעות טיפול. 41% מעדיפים מדריך משפחתי ו-25% מעדיפים פסיכולוג. השאר מאמינים כי ניתן לפתור בתוך המשפחה.

ליאן סלע, מנכ"לית מכון אדלר, הגיבה לממצאי הסקר: "כולם מדברים על מגפת הקורונה, אבל שוכחים מהמגפה המשתוללת השנייה, מגפת האלימות. האלימות לא פוסחת על אף אחד, בעיניה כולם שווים, נשים וגברים, ילדים וקשישים, כולם חשופים בדרך זו או אחרת לאלימות. זה הזמן למצוא חיסון לבעיית האלימות, רק שבניגוד לקורונה, המחקר לחיסון החברתי לאלימות עוד נמשך''.

הסקר נערך על ידי iPanel באמצעות פאנל אינטרנטי בקרב 510 משיבים בגילאי 18+ המהווים מדגם מייצג של כל שכבות האוכלוסייה הדמוגרפיות בישראל, כפי שהן מיוצגות ע"י הלמ"ס.