לא רק ארץ נהדרת נשחקה, גם אנחנו

אתמול שודר פרק הבכורה של העונה ה18 של ארץ נהדרת, שהכיל בעיקר חיקויים פוליטיים שחוקים ועייפים. וזה, אם תרצו, פרצופה של המדינה

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , ט' בטבת תשפ"א

לא רק ארץ נהדרת נשחקה, גם אנחנו-ערוץ 7
דמותו של גדעון סער ב'ארץ נהדרת'
צילום: ליאור בורג

בהרמת יד, כמה אנשים פה צפו אתמול בארץ נהדרת? כמה אנשים ידעו בכלל שאתמול נפתחה עונה חדשה, השמונה עשרה במספר, של הסדרה שפעם הייתה החזקה ביותר בארץ?

נכון, קוראי ערוץ 7 הם לא ממש קהל היעד של 'ארץ', ועדיין. גם הזמר במסכה לא בדיוק כיוונה לקהל הסרוג והמשופם, ובכל זאת סביר להניח ששמעתם עליה מפה או משם. תכנית בה כמה סלבס סוג ב מתחפשים לחיות ומאכלים אשכרה עקפה את 'ארץ', תכנית הדגל של ערוץ 12 שמכילה, בשיא הכנות, כמה מהקומיקאים הטובים בארץ, ורצה כבר 18 עונות.

ואולי, אולי זו הסיבה. טוב, בלי אולי, די בטוח שזו הסיבה. הפורמט שחוק, הדמויות שחוקות וגם הקהל שחוק. אתמול בלילה, בפרק פתיחת העונה, הצליחה ארץ דווקא לרשום נתון יפה של 21.1 אחוזי רייטיניג, אבל אם תמשיך כמו מה שראינו אתמול, גם זה יישחק די מהר.

זה לא לגמרי אשמתם, מתכנית שהתבססה על הומור ישראלי יומיומי עם ספיישלי בחירות פעם בארבע שנים, הם הפכו לתכנית שעושה ספיישל בחירות ארבע פעמים בשנה, עם מדי פעם הבלחה של משהו אחר. זה לא הם שהשתגעו, זו המדינה שלנו שהשתגעה.

אז מה היה לנו אתמול? בעיקר עוד מאותו הדבר. החיקוי הרגיל והשחוק של ביבי, החיקוי הרגיל והשחוק של בנט וכו וכו. שני חיקויים פוליטיים שבכל זאת ראוי לציין זה סער וגנץ, כשמגיע מגיע. אבל גם פה זה פחות בגלל הטקסטים והחיקויים, ויותר בגלל שגם במערכת הפוליטית הם כרגע שתי הדמויות הכי מעניינות.

סער, שהביאו את דודו ארז כשחקן חיזוק בשביל לגלם אותו, יוצר עניין בעיקר בגלל שהוא דמות יחסית חדשה במשחק הגדול, ו'ארץ' מנצלת את זה ועושה ממנו מטעמים. וגנץ, טוב זו לא חוכמה לעשות ממנו בדיחה, גם במציאות הוא מזכיר משהו שעל גבול הקומדיה והטרגדיה. כמו שהגדיר את זה עמית סגל "האיש שהיה הכי קרוב להיות ראש ממשלה וגם הכי רחוק".

חוץ מפוליטיקה לא היה שם הרבה אתמול, מערכון חביב של הטורטלים, מערכון מתבקש על 'שעת נעילה' ודיבור אינסופי על ה'זמר במסכה' כולל חיקויים, מערכון ואורי ששון שבא במיוחד בשביל להגיד בדיחה לא מצחיקה על פלאפל (התחפושת שלו בתכנית). לא ייאמן שהם הביאו אותו בשביל זה.

ההבדל בין שתי התכניות אגב, זה ש'הזמר במסכה' גם היא תכנית של קשת, ולכן הם מפרגנים לה מכל הלב ובמצטבר היא מקבלת חצי מזמן המסך של התכנית, בעוד 'שעת נעילה' היא של המתחרה 'כאן 11', ואת המערכון שלה סביר להניח שהם עשו בחירוק שיניים רק בגלל ההצלחה שהיא זכתה לה.

כרגע 'ארץ' עדיין נהנית מאמון הצופים בבית, בעיקר בגלל המותג וחברי הקאסט, אבל האמון הזה הולך ונשחק, הולך ונגמר. הציבור עייף מבחירות, דיבורים על בחירות, וכל מה שקשור לשורש ב.ח.ר. ההימור שלי הוא שאם לא יהיה שינוי מהותי בתכניות הקרובות, פחות פוליטיקה ויותר מערכונים והווי יומיומי, כחול לבן לא תהיה המפסידה היחידה מהבחירות האלו.