אחת מקבוצות הלימוד בבית המדרש
אחת מקבוצות הלימוד בבית המדרש יח"צ

בית המדרש הקהילתי בגבעת שמואל ידוע כמרכז לשיעורים תפילה ותורה, שפותח את שעריו בפני כל תושבי גבעת שמואל והסביבה.

בין פעילויות בית המדרש תמצאו מענה לכל הגילאים, תכנית "תוספתא" של שיעורים במוצאי שבתות לצעירים וסטודנטים, "ליבא" ניגונים ולימוד לבני נוער בלילות חמישי, "מתמידים" לילדים, לימוד אבות ובנים, וכמובן, האברכים שהם הלב הפועם של בית המדרש שיושבים מבוקר עד ערב ולומדים תורה.

למעלה מחמש מאות המתפללים פוקדים לאורך כל שעות היום במניינים רבים את האוהל הענק, שהוקם בזמן הקורונה מול בית המדרש.

להצטרפות לתוכנית "יוצאים מזום"

תקופת הקורונה חייבה אותנו לחשיבה מחודשת, שבעקבותיה יוצא כעת בית המדרש הקהילתי בתכנית חדשה בשם "יוצאים מהזום" ופונה לבני הנוער לצאת מהבית ולבוא ללמוד בקבוצות קטנות בית המדרש.
משה נעמן מנהל בית המדרש מספר על היוזמה החדשה: "הורים רבים פנו אלינו ואמרו שהילדים שוקעים בזום, במסכים, במדיה, ואנחנו החלטנו להרים את הכפפה להוציא אותם מהזום ולהביא אותם לבית המדרש, הלימוד מתבצע בקבוצות קטנות של ארבעה חברים עם אברך, בצורה אינטימית ואישית. נוצר קשר מיוחד עם האברך שנהיה כמו אח גדול, חבר טוב בוגר שיכול לחולל שינוי משמעותי בחייו של הנער, כתובת של מישהו שפנוי להקשיב בתקופת חיים בה הקשר עם ההורים לעיתים מורכב יותר. כל קבוצה נבנית לפי הגיל, והם בוחרים יחד עם האברך מה ללמוד, חלקם מתגברים את לימודי הקודש הנלמדים בבית הספר, חלקם בוחרים לימוד אמונה או פרשת שבוע, כל אחד לפי מה שמתאים לו.
יש כמובן גם קבוצות לבנות אותן מעבירות אברכיות מבית המדרש, בהן זוכות גם הנערות ללימוד מחבר ומעמיק על פי בחירתן, ולקשר אישי שמצמיח אותן"

בבית המדרש מספרים כי על אף שהתכנית בתחילתה, כבר רואים את ההצלחה הגדולה שלה, את השינוי לטובה שהחיבור ללימוד ולתורה פועל על המשתתפים. לדוגמא קבוצת נערים בכיתה י"א שיושבים עם האברך שלהם שעתיים וחצי בכל פעם שהם מגיעים, שואלים שאלות באמונה, דנים בסוגיות בוערות ונהנים מהקשר והלימוד המשותף. או נערים אחרים שעד היום דיברו על גיוס ישר לאחר הלימודים וכעת מדברים על לימוד במכינה או בישיבה ומעלים את הרצון ללמוד עוד ולעצב את אישיותם לפני יציאתם לחיים.

נעמן מדגיש את החשיבות של הפרויקט מבחינתו ואומר: "מעל הכל זה הקשר האישי והחם שנוצר עם בית המדרש. בחלום שלי לכל נער או נערה בגבעת שמואל שירצו, יהיה קשר עם אברך או אברכית מבית המדרש. דווקא בשנות הנעורים בהן מתעצבת הזהות, אנחנו רוצים שהקשר לתורה יהיה חי, וחם וטוב, ובית המדרש שלנו הוא המקום שמשלים את החיבור הזה. אני קורא להורים ולבני הנוער לבוא ולקחת חלק בלימוד, אנחנו כאן בשבילכם, בלי כסף, תיצרו את הקבוצה ותגיעו אלינו"

להצטרפות לתוכנית "יוצאים מזום"

צילום: יח"צ
צילום: יח"צ
צילום: יח"צ