להיוולד מחדש

הרבה פעמים אדם חי את רגילות ושטף החיים, הוא לא מאמין שיש לו את היכולת לעצור ולבחור. אבל מפסוק זה אנו למדים שהנער כן איתי!

הרב יוסי יזדי , ט' בטבת תשפ"א

הרב יוסי יזדי
הרב יוסי יזדי
צילום: באדיבות המצולם

בפרשתנו אנו מוצאים שיהודה אומר ליוסף "ואיך אעלה אל אבי והנער איננו איתי". שהכוונה על פי הפשט, איך אעלה אל אבינו יעקב, והנער, בנימין, איננו איתי, והרי הבטחתי לאבא שאחזיר את בנימין בריא ושלם.

ראיתי רעיון יפה בספרי חסידות שמפרשים את הפסוק הנ"ל על דרך עבודת ה': 

'ואיך אעלה' אל אבי שבשמים, 'והנער' - אלו ימי הנערות, אינם איתי?!

התקופה היפה ביותר שיש לאדם בחייו, היא ימי הנעורים, כיוון שיש לו את היכולת להתעלות בעבודת ה', אין לו דאגות וטרדות, ויש לו יש פניות נפשית להתקרב אל הקב"ה, ללמוד ולזכור תורה כמו דף חלק ונקי.

חשבתי איך לחבר את הרעיון הזה גם לחיים שלנו. כל אדם באיזשהו שלב עובר את ימי הנעורים, הוא מתחתן, עובד, מגדל ילדים וכו', ומן ההכרח שגם לו יהיה קשר לה' יתברך.

רבי נחמן מברסלב התבטא "כל פעם שנזכרים בי נעשים כמו תינוק שנולד מחדש" (שיח שרפי קודש ב, יז), כלומר התחדשות. כל הלימוד של רבי נחמן הוא לעשות התחלה חדשה, לשכוח את מה שהיה ולא לדאוג מהעתיד, אלא לחיות את הרגע שבו אתה עומד.

וזו הכוונה - "ואיך אעלה אל אבי והנער" - ימי הנערות שאני יוצר אותם, שאני בוחר לחיות עכשיו כמו נער, אינם איתי. 

הרבה פעמים אדם חי את רגילות ושטף החיים, הוא לא מאמין שיש לו את היכולת לעצור ולבחור. אבל מפסוק זה אנו למדים שהנער כן איתי! אני כל פעם עוצר ועושה התחלה חדשה, שוכח את מה שהיה ועושה התחדשות בעבודת ה' בלי שהעתיד מטריד אותי.

"היום אם בקולו תשמעו" זה היה יסוד הלימוד של רבי נחמן (ליקוטי מוהר"ן חלק א סימן ער"ב), לעסוק כל יום מחדש בעבודת ה', להאמין שבכל יום וכל רגע אני נולד מחדש, כל שנייה ושנייה אני כמו נער שיכול ללמוד תורה ולשמוח בעבודת ה', וממילא בן אדם יכול לעלות אל אביו שבשמים עם מצוות ומעשים טובים.

שנזכה לכך, שבת שלום!

הכותב הוא מטפל ומאמן אישי.
Yyazdi5@gmail.com