נכנע למנסור עבאס. נתניהו
נכנע למנסור עבאס. נתניהוצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הדיל המסריח. ראש הממשלה נתניהו פועל לצמצום משמעותי מאוד בהצעת ההחלטה על הסדרת ההתיישבות הצעירה, וזאת בעקבות לחץ מצד יו"ר מפלגת רע"ם, מנסור עבאס.

מקור בכיר מאוד בממשלה חושף לערוץ 7 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לצמצם את החלטת הממשלה על הסדרת ההתיישבות הצעירה אותה מובילים השרים ביטון והנגבי, וזאת ללא ידיעתם.

במקום הסדרה מלאה של 70 יישובים ביו''ש, בכוונתו של ראש הממשלה להביא לממשלה החלטה על הסדרה של שלושה יישובים בלבד תמורת שלושה יישובים בדואיים. זאת, כחלק מהבנות מתמשכות בינו לבין ח''כ מנסור עבאס, יו"ר רע"ם.

עם זאת, ראש הממשלה לא עדכן עד לרגעים אלו את שר ההתיישבות הנגבי ואת שר הביטחון גנץ בהחלטה זו.

המהלכים הללו, כך לדברי הגורם הבכיר, נועדו לרצות את עבאס כדי להבטיח את תמיכתו בנתניהו לראשות הממשלה, לנוכח התחזקותו של גדעון סער בסקרים

נציין כי היקף ההתיישבות הבדואית בשלושת היישובים שיוסדרו דומה להיקף ההתיישבות בכלל 70 יישובי ההתיישבות הצעירה.

בפורום ההתיישבות הצעירה הגיבו לפרסום בערוץ 7 על הדיל, "פייק החלטה. ראש ממשלת ישראל עושה מאיתנו צחוק".

"לצד עשרות אלפי יח״ד שהוסדרו לבדואים בעשור האחרון בממשל נתניהו וכללו תקציבי עתק והקמת ישובים חדשים, מבקש נתניהו לאשר עבורם הסדרה של עוד 1700 יח״ד השוות כמעט כמו כל יח״ד הדיור בהתיישבות הצעירה לצד עיר חדשה בגודל עשרות אלפי יח״ד חדשות. נתניהו מנסה שוב לעבוד על כולם ו'להרגיע' עם אישור סימלי של 3 ישובים. לא יעלה על הדעת", אמרו בפורום.

לדבריהם, "ישנה החלטת ממשלה שגיבשו השרים הנגבי וביטון ואושרה ע״י המינהל האזרחי, ובמסגרתה מוצע מתווה הסדרה רוחבי ואמיתי להתיישבות הצעירה. אנחנו דורשים שההחלטה הזו, האמיתית תאושר ולא הפייק שמציע נתניהו".