לימודי ליבה מקוונים לילדי המגזר החרדי

פנינה פויפר, מייסדת בית הספר החרדי המקוון 'כישורים' מספרת על המיזם בראשו היא עומדת ומשמעותו החדשנית למגזר החרדי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' בשבט תשפ"א

לימודי ליבה מקוונים לילדי המגזר החרדי-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

פנינה פויפר מייסדת בית הספר החרדי המקוון 'כישורים' מספרת לערוץ 7 על המיזם בראשו היא עומדת ומשמעותו החדשנית למגזר החרדי.

על עצם הקושי לייצר חינוך מקוון בחברה שרבים בה מנותקים מאינטרנט אומרת פויפר: "מבחינה רשמית זה נכון, ולכן ילדים שלומדים בבתי ספר חרדים משתמשים בקווים טלפוניים כדי ללמד בלמידה מרחוק ולא במסכים, אבל הנתונים מראים שיש עליה גם בחיבור באינטרנט וגם בשימוש בו. בקורונה בוצעו מחקרים של חברות האינטרנט שמראים שהייתה התגברות ממשית של התופעה הזו".

ב'כישורים', מספרת פויפר, לומדים ילדי בתי הספר היסודיים אנגלית, מתמטיקה, מדעים וכיוצא באלה. "היו מאות פניות. כעת יש שישים תלמידים. הגעתי למיזם בעקבות פניות של הורים. יש כבר הרבה שנים מגמה וצורך בלימודי ליבה. אחד הנושאים שעולים בחדשות ובמכוני המחקר הוא נושא שילוב החרדים בתעסוקה. מדובר בעניין כלכלי שמטריד רבים ומנסים להשקיע הרבה כדי למצוא פתרון. נשים מועסקות כמעט בשיעור שלהן באוכלוסייה וגברים כחמישים אחוז. מצאו שיש נשירה של 75 אחוז של גברים חרדים מלימודים אקדמאיים בשלבים השונים. אחת הסיבות היא פערים של ידע והרגלי למידה". את הפער הזה מקווה פויפר להשלים בבתי ספר מקוונים.

לטעמה "אנחנו בונים בית חולים מתחת לגשר כי אנשים חוששים להתערב בתוך החינוך החרדי. יש טאבו שכאילו לא מתעסקים בגילאי היסודי", מתוך תפיסה זו, היא אומרת, נוצר אותו פער שמוביל לנשירת בוגרי החינוך החרדי ממוסדות האקדמיה.

על עצמה היא אומרת כי היא "מוגדרת כחרדית מודרנית" ועל החשש שהרעיון יתקבל בעין עקומה על ידי בכירי המגזר היא אומרת כי יתכן וכך יהיה אך הדבר אינו מטריד אותה. "ההורים שלי מארה"ב. הם, חרדים במקור, והמשפחה המורחבת שבארה"ב, חסידים מצד אחד וליטאים מצד שני, כולם לומדים לימודי ליבה גם אם הם לא מכוונים למצוינות אקדמית. זה מה שמאפשר השתלבות בתעסוקה".

תכני הלימוד שבית הספר שלה מעביר לילדים אינם עוברים אישורים של ועדות רוחניות כאלה ואחרות, אם כי "המורים שלנו כולם יראי שמים וגם מנוסים בחומר שמלמדים וגם עברו הכשרות מיוחדות כדי להתמודד עם המדיום של הלימודים המקוונים. חומרי לימוד מותאמים לילדים חרדים בשיתוף פעולה עם המחוז החרדי. אנחנו פועלים לא דרך המוסדות עצמם, אלא ישירות מול ההורים".

להערכתה ניתן לשער שלא כל ההורים מפרסמים את עובדה ששלחו את ילדיהם ללימודי ליבה מקוונים, אך במקביל יש שאינם מסתתרים או מסתירים. "אני משאירה לכל אחד להתמודד בדרכו".

המיזם שלה "כרגע לא מתוקצב על ידי משרד החינוך, אלא על ידי תורמים ועל ידי ההורים משלמים על ההשתתפות. השאיפה היא שהמחיר יהפוך לסמלי יותר ולשם כך אנחנו מנסים לגייס קרנות רשויות מקומיות וגורמים נוספים".

"כדי שפרויקטים כאלה יצליחו הם צריכים חשיפה ציבורית ושאנשים יבינו את הערך של זה וידחפו להסדרה בנהלים וחוקים". לפי שעה, היא אומרת "לא פניתי לפוליטיקאים בנושא הזה. אני משתפת פעולה עם כל מי שמוכן לקדם את הפרויקט".