מיכאל ביטון בעשהאל
מיכאל ביטון בעשהאלצילום: פרדי ברמי

השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון (כחול לבן) נפגש היום (חמישי) עם אנשי ארגון השמאל הקיצוני "שלום עכשיו", והודיע כי לא יסכים להסדרה מלאה של ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון כפי שדורש שר התיישבות צחי הנגבי מהליכוד.

השר ביטון הביע התנגדות נחרצת לתכנית ההסדרה שקידם השר הנגבי בשבועות האחרונים ואמר כי "המציאות בשטחים היא הפקרות. איש הישר בעיניו יעשה. אלפי עבירות בנייה. צריך לקטוע את השרשרת".

עוד אמר ביטון: "למדינה אין יכולות של בקרה אכיפה והריסה. אין שום מנגנון שיודע לתפוס עבירת בנייה באותו חודש ולהרוס בהצלחה של 95 אחוז. אנחנו רודפים אחרי הזנב של עצמנו, משקרים האחד את השני. הממשלה, המנהל האזרחי, כולם משקרים את עצמם. יש היעדר משילות. התנאי לעצור את הברדק הוא שיהיה מנהל אזרחי חזק עם פקחים, כלים טכנולוגיים ויכולות אכיפה".

עוד אמר ביטון: "לא נאפשר להסדיר 40 שכונות ומאחזים. נסדיר מקומות בודדים שהממשלות כבר החליטו ועשו תכנון עליהם. לא נסדיר שום מקום שהוא על אדמות פרטיות או פשע, בתוספת הסדרת חמש שכונות לפלסטינים בשטחי C. אני לא אאשר כלום בלי 20 מיליון שקל למנהל האזרחי לאכיפה ופיקוח".

דבריו של ביטון סותרים את עמדתה של שרת התפוצות עומר ינקלביץ', עמיתתו לסיעת כחול לבן, שתומכת בהסדרת ההתיישבות הצעירה ביו"ש ואף טוענת כי שר הביטחון בני גנץ יתמוך בהסדרה אם תוסדר גם התיישבות בדואית בנגב.

מוקדם יותר היום נחשף בערוץ 7 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לצמצם את החלטת הממשלה על הסדרת ההתיישבות הצעירה.

במקום הסדרה מלאה של 70 יישובים ביו''ש, בכוונתו של ראש הממשלה להביא לממשלה החלטה על הסדרה של שלושה יישובים בלבד תמורת שלושה יישובים בדואיים. זאת, כחלק מהבנות מתמשכות בינו לבין ח''כ מנסור עבאס, יו"ר רע"ם.

עם זאת, ראש הממשלה לא עדכן עד לרגעים אלו את שר ההתיישבות הנגבי ואת שר הביטחון גנץ בהחלטה זו.

המהלכים הללו, כך לדברי הגורם הבכיר, נועדו לרצות את עבאס כדי להבטיח את תמיכתו בנתניהו לראשות הממשלה, לנוכח התחזקותו של גדעון סער בסקרים.

נציין כי היקף ההתיישבות הבדואית בשלושת היישובים שיוסדרו דומה להיקף ההתיישבות בכלל 70 יישובי ההתיישבות הצעירה.

יו"ר סיעת ימינה ח"כ איילת שקד אמרה בתגובה: ''נתניהו מעדיף לשמר את היחסים החמים עם מנסור עבאס על חשבון ההתיישבות הצעירה. 1700 יחידות דיור יוכשרו ליישובים הבדואים ו-170 להתיישבות הצעירה. פספוס היסטורי, במקום להסדיר 70 יישובים יוסדרו אולי 3. לעג לרש''.