פרס בראשית לסטארטאפים הישראלים שנלחמים בקורונה

הזוכים בתחרות לכבוד נתן שרנסקי הם עשרת הסטארטאפים הישראלים שהובילו פתרונות חדשניים למיגור הקורונה.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ט' בטבת תשפ"א

פרס בראשית לסטארטאפים הישראלים שנלחמים בקורונה -ערוץ 7
פרס לסטארטאפים הישראלים שנלחמים בקורונה
מארק ניימן / לע"מ

קרן פרס בראשית הכריזה על הזוכים בתחרות הסטארטאפים לכבוד חתן הפרס לשנת 2020 נתן שרנסקי.

התחרות נועדה לזהות את החידושים הטכנולוגיים המבטיחים ביותר שפיתחו חברות ישראליות בכדי להילחם במגפת הקורונה וניצבים בחזית המאבק העולמי בהתפשטות הנגיף.

אירוע ההכרזה התקיים מוקדם יותר הערב באירוע חגיגי ואינטימי בבית הנשיא ריבלין, שבמהלכו הוענק לשרנסקי, באופן רשמי, פרס בראשית לשנת 2020. שרנסקי, אסיר-ציון לשעבר, פעיל זכויות האדם והמדינאי נבחר כחתן הפרס לאור מאבקו ארוך השנים למען זכויות אדם, חופש פוליטי, וכן שירותו לעם היהודי ולמדינת ישראל.

כזוכה פרס בראשית השביעי נתן שרנסקי בחר להפנות את כספי הפרס בסך מיליון דולר לארגונים הנלחמים במגפת הקורונה ומסייעים לאוכלוסיות מוחלשות. חלק מהפרס של שרנסקי שימש למימון תחרות לחברות ביו-טק והיי-טק ישראליות המפתחות פתרונות חדשניים למאבק בקורונה.

התחרות מכירה בחברות ישראליות שהשיגו התקדמות טכנולוגית שמטרתה למנוע, לאבחן ולטפל בהשפעותיה של המגיפה בקרב אוכלוסיות שונות.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר בטקס: "נתן, אתה לא נח לרגע. קיבלת על עצמך תפקידים חדשים לקידום האחדות היהודית, לחיזוק החברה הישראלית ולמען המאבק באנטישמיות. לכן אין זה מפתיע שבחרת להשתמש בכספי פרס בראשית, בגובה מיליון דולר, לטובת יוזמות פילנתרופיות וחברות הייטק המנסות להתמודד עם האתגר הגדול ביותר העומד בפני העולם כיום - נגיף הקורונה, תוך התמקדות מיוחדת באוכלוסיות הפגועות ביותר בישראל.

נתן, כאסיר ציון, שהפך למגן-ציון גאה, אין ראוי ממך לפרס זה. אתה מקור השראה לכולנו. מזל טוב! תודה להנהגת פרס בראשית על עבודתכם החשובה לחיזוק הגאווה והאחדות היהודית מתוך תיקון עולם וקירוב כל חלקי העם היהודי באמצעות עזרה לנזקקים בישראל ובעולם כולו".

חתן פרס בראשית לשנת 2020 נתן שרנסקי: "נבחרתי כחתן פרס בראשית לפני כמעט שנה וכל כך הרבה השתנה מאז. אני מודה לפרס בראשית על ההזדמנות להעניק תרומה משמעותית למאבק במגפה. אל מול האתגרים החברתיים שעימם מתמודדת ישראל, התגייסותה של תעשיית ההייטק הישראלית למאבק העולמי בקורונה הינה מקור לגאווה גדולה ומחממת את לבי. הערך היהודי הבסיסי ביותר לעזור לזולת התממש - ואני קורא לחברות ישראליות אחרות להצטרף למאמץ זה."

סטן פולובץ, מנכ"ל קרן פרס בראשית: "התחרות לכבודו של נתן שרנסקי הציגה את הפוטנציאל החדשני של תעשיות הביו-טק וההיי-טק בישראל. המשתתפים הפגינו מומחיות ברמה עולמית ויכולת לענות על האתגר הבריאותי חסר-התקדים העומד בפני העולם כיום. חברות ויזמים ישראליים מבססים את מקומם בעולם כספקים של פתרונות חדשניים בתחום הרפואה הטכנולוגית ואנחנו שמחים לתמוך בצמיחה זו."

מאות חברות סטארט-אפ ישראליות וארגונים מבוססים, כמו התעשייה האווירית בישראל (IAI) השתתפו בתחרות. עשרים ואחת חברות ברשימת המועמדים הראשונים עלו לסיבוב השני בתחרות, והיום הוכרזו עשרת הזוכים. צוות השיפוט המכובד כלל מדענים בולטים, רופאים ופילנתרופים. בין השופטים הרופא ד"ר דייוויד אוגוס, מנכ"ל Start-Up Nation Central פרופ' יוג'ין קנדל והפילנתרופ הידוע ומייסד SpaceIL מוריס קאהן.

"מדינת ישראל מנוסה מאוד בטיפול באירועי חירום ובחשיבה חדשנית ופורצת דרך - שני יתרונות חשובים לישראל ולמדינות העולם בהתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה והשלכותיו", אומר פרופסור יוג'ין קנדל, מנכ"ל Start-Up Nation Central (SNC). "אנחנו גאים מאוד במנצחים בתחרות, ובקהילת החדשנות הישראלית כולה, על תרומתם המשמעותית למאבק העולמי בקורונה".

החברות המנצחות שהוכרזו היום יתרמו את כספי הזכייה לעמותות חברתיות ישראליות לפי בחירתן, ויפעלו למתן את השפעות המגיפה.

והזוכים הם:

Eyecontrol: מערכת תקשורת לבישה מבוססת בינה מלאכותית, המופעלת באמצעות תנועות עיניים, ומאפשרת לחולים המונשמים לתקשר עם הצוות הרפואי. מטרתה לגשר על קשיי התקשורת הנובעים ממצבם הרפואי או מריחוק פיזי כגון בידוד ולאפשר לצוות הרפואי ניטור בזמן אמת.

KHealth: אפליקציה רפואית מבוססת בינה מלאכותית אשר מראה למשתמשים כיצד אנשים עם מצב רפואי דומה להם אובחנו וטופלו. בזמן התפרצות הקורונה החברה פיתחה כלים להערכת סיכון לקורונה, למיפוי התחלואה ולמציאת אתרי בדיקה בסביבת המשתמש.

Biobeat: ביוביט משווקת מערכת מבוססת ענן לניטור מגוון רחב של מדדים פיזיולוגיים (כולל לחץ דם, סטורציה, דופק, חום, קצב נשימה ועוד). המערכת מתריעה על הדרדרות של חולים, בין אם אלו במחלקה בבית חולים או מאושפזים בבית.

קמהדע: החברה הראשונה בעולם אשר השלימה פיתוח וייצור של נוגדן מבוסס פלסמה לטיפול נסיוני בחולי קורונה וחתמה הסכם אספקה עם משרד הבריאות הישראלי לטיפול במאות חולים.

סונוביה: מסכות סונוביה הן פיתוח ישראלי המשתמש בגלי אולטרסאונד כדי להחדיר ננו- חלקיקים של אבץ ישירות לתוך הבד ובכך להביא לאפקטיביות ניטרול של למעלה מ-99% של חיידקים ווירוסים כולל זני וירוס הקורונה השונים.

Picodya: טכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך שמטרתה להנגיש דיאגנוסטיקה רפואית לכמה שיותר אנשים בעולם בעלויות נמוכות ככל הניתן.

Sight Diagnostics: שמה לה למטרה לשפר ולייעל את מערכת הבריאות באמצעות הנגשה של בדיקות דם מדויקות לנקודות הטיפול. מכשיר הדגל של החברה, מבצע ספירת דם מלאה, בדיקת הדם השכיחה ביותר בעולם, בתוך דקות ספורות באמצעות שתי טיפות דם בלבד.

MYZEPPI: מערכת מרחפת לשיחות וידאו. מאפשרת לאנשים שמתקשים לתפעל טלפון חכם או טאבלט ליהנות מהיתרונות הרבים של תקשורת חזותית מרחוק.

פלוריסטם תרפיוטיקס: הינה חברת ביוטכנולוגיה בתחום הרפואה הרג'נרטיבית, המפתחת תרופות תאיות שמקורן בשליה. החברה מבצעת ניסויים קליניים מתקדמים במספר אינדיקציות רפואיות שאין להן כיום מענה רפואי.

התעשייה האווירית לישראל: על פיתוח מודל מבוסס בבינה מלאכותית, ביג דאטה ולמידת מכונה כדי לחזות את התקדמות המחלה ומצבם הרפואי של החולים בקורונה.