משה פייגלין
משה פייגלין Photo by Tomer Neuberg/Flash90

יו"ר מפלגת זהות, חבר הכנסת לשעבר משה פייגלין, מודיע הערב (חמישי) כי לא יתמודד בבחירות הקרובות לכנסת.

"בבחירות מועד א' הצלחתי לחשוף את הציבור הישראלי לשיח של תוכן, במקום השיח האישי הבלעדי, שממלא כיום עד אפס מקום את המרחב הפוליטי", סיפר פייגלין.

''הייתי קרוב מאוד ליצירת חיבור בין רעיונותיי למרחב העשייה הפוליטי, אך כזכור חסר לבסוף למפלגתי כשליש מנדט בכדי לצלוח את אחוז החסימה. הפחד מפני החדש והלא מוכר, ניצח את התקווה לשינוי. פוליטיקת האנשים העלימה לחלוטין את הפוליטיקה של הרעיונות''.

לדבריו, ישראל נותרה ללא חזון, ללא בשורה ובלי שום תקווה מהותית לשינוי. "נותר רק התיקו המשתק שבין 'כן ביבי' ל'לא ביבי' וכתוצאה מכך, לא ניתן ליישם בישראל שום מדיניות של ממש. מה שהיה הוא שיהיה, ועל אף שהמצב החברתי, הכלכלי, הביטחוני והבריאותי הולך ומחמיר, תוסיף החברה הישראלית לצפות בנבחריה, אוחזים זה בגרונו של זה ומבוססים בבוץ בלי שום יכולת להוביל שינוי אסטרטגי לשום כיוון.

"מסגר מועד ג', נתגלגל לסגר מועד ד', ומבחירות מועד ד' נתגלגל לבחירות מועד ה'. מאז מועד א', הלך השיח ורק התדרדר עוד הרבה יותר. אין בו יכולת הכלה לרעיונות בכלל ולרעיונותיה של 'זהות' – בפרט. לכן, לאחר התלבטות קשה, הגעתי למסקנה שאין מקום לריצה של זהות בבחירות הקרובות''.

לטענת פייגלין, ההחלטה היא אסטרטגית ואינה תלויה בשאלה אם יש סיכוי להיכנס לכנסת, אלא בשאלה אם יש סיכוי להוביל לשינוי.

"התשובה שנתתי לעצמי היא שלילית ולכן החלטתי לפרסם את החלטתי כבר עכשיו - והזדמנויות טקטיות (כמו חיבורים או הצעות לשריונים שונים) לא ישנו את דעתי. במידה ויחול בעתיד שינוי אסטרטגי אשוב ואשקול את השימוש בכלים הפוליטיים''.

את השנים הבאות יקדיש פייגלין לפיתוח ערוץ התוכן 'ישראל מחר', שמטרתו היא "לייצר לבשורה הגדולה שהתפתחה בחצרי, מרחב חופשי עבור כל שוחרי החירות, הזהות, והמשמעות בישראל ובתפוצות".