מותו של אהוביה סנדק: ארבעה שוטרים נחקרו באזהרה

מח"ש פתחה בחקירת מותו של אהוביה סנדק ז"ל במהלך מרדף משטרתי בבנימין. "נוצר מגע בין הרכב המשטרתי לבין רכבם של החשודים".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט' בטבת תשפ"א

מותו של אהוביה סנדק: ארבעה שוטרים נחקרו באזהרה-ערוץ 7
אהוביה סנדק
צילום: באדיבות המשפחה

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה (מח"ש) פתחה בחקירת התאונה בבנימין, בה נהרג הנער אהוביה סנדק ז"ל לאחר שרכב בו נסע התהפך במהלך מרדף משטרתי.

ארבעה שוטרים נחקרו היום (חמישי) באזהרה ונגבו עדויות משוטרים נוספים.

מיד עם קרות האירוע הגיעו חוקרי מח"ש לזירת האירוע, ומאז הם מבצעים את פעולות החקירה הדרושות לצורך בחינת חלקם של השוטרים באירוע.

בפרקליטות מציינים כי ''האירוע כולו, על כלל החשדות העולים בו כלפי האזרחים החשודים, ובכלל כך חלקם בגרימת מותו של המנוח, נחקר על-ידי משטרת ישראל''.

נוכח הממשקים בין החקירות, ביחס לשלב התאונה והתהפכות הרכב, החליט המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים להקים צוות חקירה משותף למח"ש ולימ"ר ת"א, אך החשדות המיוחסים לשוטרים נחקרים ע"י מח"ש.

''ההחלטה על חקירת האירוע בכללותו במסגרת צוות חקירה משותף נבעה מטעמי קידום החקירה וייעולה, מאחר שישנם היבטים באירוע בהם חשודים אזרחים ושוטרים, כאשר יש צורך למצות את שני כיווני החקירה ולא ניתן להפריד באופן מלאכותי בין האירועים''.

''לא ניתן בנסיבות המקרה להמתין עד לסיומה ומיצויה של אחת החקירות כדי למצות את החקירה האחרת, שכן התשתית הראייתית היא אחת והדברים קשורים זה בזה'', הוסיפו בפרקליטות.

המשנה לפרקליט המדינה הנחה כי במסגרת חקירת הצוות המיוחד תינתן קדימות ברורה לפעולות החקירה אשר נדרשות על-ידי מח"ש לצורך חקירת החשד כלפי השוטרים.

מחומר החקירה שנאסף עד כה עולה, כי תחילתו של האירוע בחשד לפיו מספר חשודים השליכו אבנים על פלסטינים, בכביש סמוך לגוש עציון. לאחר שהבחינו בניידת משטרה סמויה, החלו החשודים להימלט.

במהלך מרדף משטרתי, בשלב מסוים, נוצר מגע בין הרכב המשטרתי לבין רכבם של החשודים. רכבם של החשודים התהפך ואהוביה סנדק נהרג.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) הגיב להודעת הפרקליטות: "זו הודעה הזויה שמלמדת על טיוח. עבודה בעיניים. חקירה ארבעת הצעירים בחשד למעורבות בגרימת מותו של אהוביה ז"ל מזהמת את חקירת מח"ש והופכת אותה לישראבלוף''.

סמוטריץ' תקף בחריפות את ראש מח''ש, ''אם למישהו שם למעלה עוד איכפת מאמון הציבור במערכות אכיפת החוק קרן בן מנחם צריכה ללכת הביתה היום. סביר להניח שיקבלו אותה לעבודה בענף הבניה במקצוע הטייחות בשל ניסיונה הרב בתחום... לא נרפה ולא נאפשר למשטרה ולמח"ש לעשות יד אחת ולטייח את החקירה הזו''.

מאז התאונה ביום שני האחרון מפגינים בכל יום מאות בני אדם בדרישה לחקור את מעורבות השוטרים באירוע ואת אחריותם למותו של סנדק ז''ל. משפחתו הגישה תלונה למח"ש נגד השוטרים ודרשה לחקור אותם בגין עבירת רצח.

בתלונה נכתב, "המידע שנמצא ברשותנו כעת ואין ספק כי נמצא גם בידי רשויות החקירה מלמד ברורות כדלקמן: הרכב המשטרתי נגח מאחור ברכב בו נסעו הנערים. הנגיחה בוצעה במהירות גבוהה. הנגיחה הדפה עשרות מטרים את הרכב בו נסעו הנערים. כתוצאה מהניגוח נהרג אהוביה ז"ל".

"נסיבות אלו מקימות חזקה לאדישות מצד השוטר המנגח לתוצאה המסתברת ביותר של מוות. עם כל הכאב בהחשדה של שוטר בעבירת רצח, זו המסקנה העולה ברורות מתוך הראיות ואין מנוס מחקירה באישום זה", ציין עו"ד מנשה יאדו המייצג את המשפחה.