פלייליסט לפרשת ויגש: שוואקי, שבת ואביתר בנאי

מבשלים? מנקים? רוצים לשמוע שירים בעת ההכנות לשבת? הנה פלייליסט ישראלי קצר לפרשת ויגש

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , י' בטבת תשפ"א

פלייליסט לפרשת ויגש: שוואקי, שבת ואביתר בנאי-ערוץ 7
יעקב שוואקי ושלומי שבת
צילום: פלאש 90

ארבע עשרה פעמים מופיעה המילה אבא בפסוקים הפותחים את הפרשה.

ארבע עשרה פעמים שיהודה חוזר על ההטיות השונות של המילה אבא בנאומו לפני יוסף, מכין את הקרקע לטענתו הסופית והמפורסמת "ועתה ישב נא עבדך תחת הנער... כי איך אעלה אל אבי והנער איננו איתי, פן אראה ברעה אשר תמצא את אבי".

המוזיקה והשירה הישראלית מלאה באזכורים ושירים לאבא, כשאולי המפורסם ביותר מביניהם הוא 'אבא' של שלומי שבת. רק כדי שתבינו כמה הפלייליסט שלנו מלא בשירים על אבא ולאבא, הנה סיפור קטן על לידתו של השיר 'אבא'.

כשדורון מדלי, מי שכתב והלחין את השיר וגם שירים רבים אחרים (כמו toy למשל), סיים לכתוב את השיר על אבא שלו, הוא הציע אותו בכלל לשרית חדד. שרית סירבה בטענה שכבר יש שיר אחד על אבא, והשיר עבר לשלומי והשאר היסטוריה. כנראה שזו החלטה ששרית קצת מתחרטת עליה...

אגב, שלומי בעצמו איבד להיט ענק של מדלי, כשהמנהלת שלו דחתה בלי ידיעתו את הסקיצה של 'אם יש גן עדן' ששלח לו מדלי שנה קודם. את הסקיצה בסוף הקליט וביצע אייל גולן, וגם היא הפכה ללהיט ענק.

אבל, התכנסנו פה לדבר על אבות, וליתר דיוק שירים על אבות. יש עוד לא מעט שירים שנושאים את הכותרת 'אבא', בחרנו לכם פה שלושה מהם. השיר 'אבא' של אמיר דדון שיצא ממש לפני כמה חודשים:

שיר קצת ותיק יותר, עם "אבא" קצת ותיק יותר, הוא השיר 'אבא' של אביתר בנאי שמדבר על אבא שבשמיים:

עוד שיר שהוקדש לאבא שבשמיים הוא 'טאטא' (אבא ביידיש) של יעקב שוואקי:

ולסיום, לחן פסטרולי של אהרן רזאל לפסוק בו פתחנו: