צלב קרס (אילוסטרציה)
צלב קרס (אילוסטרציה) צילום: רויטרס

האם קברים של שבויי מלחמה גרמנים, הנושאים עליהם צלבי קרס, הם חפצים היסטוריים שיש צורך לשמר או סמל לשנאה שיש להשמיד?

זו השאלה שעמדה במוקד המחלוקת בחודשים האחרונים, לאחר ששני קברים של שבויי מלחמה גרמנים התגלו בבית הקברות הלאומי בפורט סאם, יוסטון, לפני מספר חודשים, כאשר הם נושאים עליהם צלבי קרס.

הקברים של אלפרד קפקא וגאורד פורסט, שמתו כשבויי מלחמה בשנת 1943, התגלו בחודש מאי האחרון ועוררו סערה לאחר שהתברר כי נשאו סמלים נאציים עליהם. בראש שני הקברים הופיעו צלבים מברזל ובמרכזם צלב קרס יחד עם הכיתוב "הוא מת רחוק מביתו עבור הפיהרר, העם והמולדת".

מיד לאחר שנודע על קיומם של הקברים בבית הקברות הלאומי דרשו ראשי הקרן לחירות דתית צבאית בארה"ב להסיר אותם ולהחליף אותם במצבות נקיות ללא סמלים נאציים.

הם גם דרשו מהמזכיר לענייני וטרנים בממשל האמריקאי, רוברט וילק, להתנצל בפני האזרחים האמריקאים שנפגעו מכך שמצבות בבית קברות לאומי נשאו עליהן צלבי קרס.

"לאור קיומם המזעזע והבלתי נסלח של אתרי קבורה המעוטרים בסמלים נאצים בבתי הקברות הלאומיים של ארצות הברית, הקרן לחירות דתית צבאית דורשת מהמזכיר לענייני וטרנים וילק לצאת בהתנצלות מיידית ומכל הלב בפני כל הווטרנים בארה"ב ובני משפחותיהם", נמסר בהודעה.

אלא שבצד השני של המחלוקת היו שטענו כי צלבי הקרס היו חפצים בעלי ערך היסטורי שיש לשמר, ובמשרד לענייני וטרנים טענו כי "מוטלת עלינו האחריות לשמור על "משאבים היסטוריים", גם אם הם מזוהים עם דמויות או אירועים היסטוריים מפלגים".

בסופו של דבר הוחלט להחליף את המצבות השנויות מאוד במחלוקת ולהציב על קברם של שבויי המלחמה הגרמניים מצבות נקיות ללא צלבי הקרס.