יו"ר ועדת החינוך רם שפע: קיבלתי איומים ושיחות הפחדהערוץ כנסת

ח"כ רם שפע, יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט טען הבוקר (ראשון) בפתח הישיבה שעוסקת בדיון בתקנות הקורונה לקראת הסגר השלישי, כי קיבלתי איומים ושיחות הפחדה לפני הישיבה.

"בסוף השבוע האחרון הממשלה קיבלה החלטה על סגר שלישי ואחת המשמעויות שלו היא סגירה מסוימת של מערכת החינוך", ציין שפע.

לדבריו, "ועדת החינוך הציגה בחודשים האחרונים קו מאוד ברור על פיו אם נגיע לסגר שלישי מערכת החינוך צריכה להישאר פתוחה. אני שמח שמשרד החינוך והממשלה הבינו שלפחות את הגנים ישאירו, אבל מבחינתי זה ממש לא מספק ואין שום סיבה שילדי ה' עד י' יישארו בבית לתקופה של חודש לפחות. השורה התחתונה של הישיבה הבוקר ברורה - אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים לקבל מענה חינוכי לה' עד י'".

ח"כ שפע סיפר שקיבל איומים שיחות הפחדה מגופים מסוימים לבל יגרום לפתיחת מערכת החינוך. לדבריו, הילדים שנמצאים בבית מול הזום במשך יום שלם משלמים מחיר כבד מדי ואין סיבה לכך.

מירום שיף יו"ר הנהגת ההורים הארצית, אמר בדיון "פונה אליכם בשם מיליון וחצי הורים. זה הזמן לעצור את התקנות הנוראיות האלה ולהחזיר את התלמידים ללמידה כפי שהיתה עד עכשיו."

אריה מור, סמנכ"ל ומנהל אגף בכיר חירום וביטחון במשרד החינוך, ציין בדיון כי עיקר התחלואה כרגע היא במגזר החינוך החרדי.

"כפי שתיארנו, עיקר העלייה בתחלואה היא בישיבות ובפנימיות במגזר החרדי. יש התייצבות במגזר הכללי בשבועיים האחרונים, זוהי תמונת המצב. 528 גני ילדים סגורים בגלל תחלואה נקודתית; רוב הגנים עם חולה אחד, ועוד 21 גנים עם שני חולים ומעלה. עיקר האירועים החריגים הם במגזר החרדי בישיבות - חלקם במוסדות חינוך מפוקחים וחלקם במוסדות חינוך לא מפוקחים", אמר מור.

מירום שיף, יו"ר הנהגת ההורים הארצית, אמר "ילדים הם לא אמצעי ליצירת אווירה כפי שהציע סגן שר הבריאות. הנתונים על אובדנות, סמים, אלכוהול והפגיעה בנוער הם בלי נתפסים ובלתי נסבלים. מספר התלמידים המאומתים בשכבת ב' עומד על 431 לעומת 429 בשכבת ח'. אין הבדלים משמעותיים בין השכבות. רק 4% מההדבקות התקיימו בבתי הספר לפי משרד החינוך, רק 1.5% מהמגעים עם חולה מאומת בבתי הספר מובילים להדבקה, לעומת עליה של 41% בפניות מצוקה של בני נוער לעמותת עלם". עוד אמר שיף - "יש עליה של פי 4.4 בפניות עקב מצוקה ודיכאון - עם נתונים כאלו לא סוגרים מוסדות חינוך ירוקים או צהובים".

ח"כ תהלה פרידמן, חברת ועדת החינוך, אמרה כי היא לא מתכוונת לאשר באופן אוטומטי את כל הסעיפים בתקנות הסגר, "מערכת החינוך צריכה להיות הסגירה האחרונה ולא הראשונה. אין סיבה לסגור באופן רוחבי את כיתות ה' עד י' בלי להתחשב במצב התחלואה המקומי. אין סיבה לא לאכוף סגירה בערים אדומות וכתומות, במיוחד לא כאלו שכבר פתחו את מערכת החינוך בניגוד לתקנות בסגר הקודם".

ח"כ מרב מיכאלי תקפה גם היא "ישראל פורצת דרך בעוד תחום. יש לה מחקרים שמוכיחים שתלמידי כיתות ה'-י' מדבקים יותר מתלמידות ותלמידים בכיתות אחרות. אז זהו שלא. זה לא נכון. לא נכון. ולא מבוסס, ולא מגובה ולא כלום".

"(עוד) החלטה שרירותית, (עוד) נטל לא סביר על הורות והורים, (עוד) שיבוש השגרה הגם ככה מורכבת של התלמידות והתלמידים, (עוד) החלטה חסרת אחריות של גברים מקבלי ההחלטות שהמרחק ביניהם לבין אותןם תלמידות ותלמידים רחוק מדי", הוסיפה.

לדבריה, "אני אצביע בוועדת החינוך נגד ההחלטה המקוממת הזאת. אני אאבק למען התלמידות והתלמידים ששאלו אותי בזום בסגר הקודם - 'מותר להפגין נגד הזום?'. אנחנו נפגין ונאבק נגד מי שסוגרים ילדות וילדים מול הזום ואת ההורות וההורים שלהם אתם בבית. עד שנחליף אותם".

ח"כ אורלי פרומן (יש עתיד תל"ם) אמרה בדיון, "מדובר בסגר פוליטי. כל הטעויות נעשו במערכת החינוך ולא למדו את הלקח. המערכת חייבת להמשיך לעבוד כסדרה. חיסון לכל מערכת החינוך כולל יועצי חינוך והוראה מתקנת ופסיכולוגים באופן מידיי. מי יושב בצומת קבלת החלטות אטום לגמרי לאנשי החינוך והילדים שלנו. מי יושב שם בקבינט ומקבל החלטות מנותקות? רוצים כאן חברה חולה וילדים עצובים? אצביע נגד כל התקנות".

ד"ר אפרת אפללו, מנהלת המחלקה לחינוך ולקידום הבריאות במשרד הבריאות אמרה בדיון, "אנחנו לפני תקופה שאם כולנו נתגייס ברמה הלאומית היא תהיה קצרה; אם נשחרר את הרסן הסגר יהיה ארוך. כל החלטה שתקבלו פה תשפיע על משך הסגר. הבנו את הצורך בפתיחה של יא' יב', למרות שמבחינתנו היינו משאירים אותם בלמידה בזום כי התחלואה שלהם גבוהה".

אפללו פנתה לחברי הכנסת ואמרה להם שאם לא יקבלו את התקנות הם ייקחו סיכון חמור מאוד. "קטיעת שרשראות ההדבקה במערכת החינוך היא לא מאה אחוז".

ח"כ מרב מיכאל הגיבה: "הנזק עבור התלמידים הוא בלתי סביר. עדיף לסגור פעילויות למבוגרות ולמבוגרים, כי אפשר יהיה אח"כ לתקן את הנזק בכסף".