איילת שקד
איילת שקד צילום: ערוץ 7

המאבק על הסדרת ההתיישבות הצעירה מתחיל לתפוס כותרות, אולי בעקבות קריסתם של חלק מהשובתים רעב.

בליכוד טוענים בתוקף שראש הממשלה פועל להסדרה אך הדבר נמנע ממנו בגלל סירובו של ראש הממשלה החילופי בני גנץ.

חברת הכנסת אילת שקד מתייחסת לדברים בראיון לערוץ 7 וקובעת כי אשמת הממשלה הפריטטית היא אכן נכונה, אך יש לזכור שנתניהו "הוא זה שהקים אותה ונתן לגנץ את משרדי המשפטים והביטחון".

"העובדה שלא הצליחו להעביר את החלטת הממשלה הזו היא פספוס שאי אפשר לתאר במילים. מדובר בדרישות בסיסיות לחיים נורמאלים לאלפי חלוצים. העבודה שנתניהו וממשלתו לא הצליחו ללחוץ על בני גנץ או לסחור תמורת ההצעה הזו אומרת שזה לא הדבר החשוב להם ביותר, כי כשיש משהו שהוא חשוב להם הם יודעים או לעצור אותו או לקדם אותו".

"בתקופת טראמפ היה פשוט יותר לעשות דברים כאלה", אומרת שקד אך מוסיפה: "כשנקים את הממשלה נעשה את זה גם בתקופת ביידן ואני מקווה שתוך שלושה או ארבעה חודשים נעביר את החלטת הממשלה הזו, אבל ברור שבתקופת טראמפ זה היה קל יותר. אם זה היה הדבר הכי חשוב לראש הממשלה הוא היה יכול למצוא את הדבר שהכי חשוב לגנץ ולתת אחד תמורת השני. זה שהליכוד לא עשה את זה אומר שזה לא בראש סדר העדיפויות שלהם".

ביקשנו משקד, כמי שעבדה בסמיכות לנתניהו תקופה לא מבוטלת, לנסות ולהסביר מה בכל זאת מביא את נתניהו המצהיר לא מעט הצהרות נאמנות להתיישבות, שלא לעשות זאת, והיא משיבה: "כשהיינו בממשלה כל דבר של ההתיישבות אנחנו דחפנו. כשהבאנו את חוק ההסדרה נתניהו נתן לי הוראה שלא להצביע עליו. בנט אמר לי להצביע. יצאתי מחדר ראש הממשלה, קיימתי הצבעה בועדת שרים לחקיקה וכך עבר חוק ההסדרה. כך גם בהחלטת הממשלה בנושא עמונה".

"כל דבר היה צריך דחיפה מאסיבית שלנו ואנחנו אומרים מספיק להיות חגבים, בכנסת הבאה אנחנו רוצים להרכיב את הממשלה, ואני מתחייבת שבממשלה שנקים החלטת הממשלה הזו תהיה מהראשונות שנעביר. כשאנחנו נחושים ויודעים מה אנחנו רוצים להשיג אנחנו יודעים להשיג את הדברים הללו ולהתיישבות הצעירה מגיע לחיות חיים נורמאליים. הם ישובים על אדמות מדינה ואין כאן ויכוח משפטי קשה. זה שגנץ לא השכיל להבין את זה ואנשים לא שכנעו אותו זה חמור ורע מאוד".

ואולי יש ממש בדרישת גנץ להגברת אכיפת הבניה הבלתי חוקית ושרטוט קווים כחולים כחלק מהליך הסדרת ההתיישבות הצעירה? "הבניה הבלתי חוקית היא בעיה בעיקר בצד הפלשתיני. קודם שיאכוף שם. שם יש אלפי מבנים בלתי חוקיים בשטחי C והמדינה כמעט ולא עושה דבר. שתהיה אכיפה שוויונית, אבל כרגע הבניה הבלתי חוקית שמשתוללת בשטחי C היא בניה פלשתינית".

האם תוכלו להביא להסדרת ההתיישבות בהקמת קואליציה עם יאיר לפיד? האם לפיד יקדם את העניין יותר מאשר הליכוד? "בעניין הזה לפיד וגנץ הם היינו הך, אבל אנחנו מקווים להקים קואליציה ימנית ככל האפשר. ימינה היא היחידה שלא מחרימה ולא מוחרמת בבחירות האלה והשאיפה שלנו היא להקים קואליציה ימינית ככל האפשר".

ומה באשר לשולמנים שאליהם חברתם? המצביע הימני לא יודע מה דעתם בסוגיות של ארץ ישראל. על כך משיבה חברת הכנסת שקד: "אביר קרא הוא איש ימין מובהק. הוא גר בגבעון החדשה וצוחק עלינו שהוא המתנחל ואנחנו לא. הוא אדם מאוד ימני ואני בטוחה שהוא יהיה שותף נהדר וכוח חיזוק להתיישבות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו