נלחמים בפשעי השנאה נגד יהודים

ארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה לממשלת ארה"ב: יש לרבע את המימון למענקי אבטחה למוסדות דת ואמונה בשל האיומים.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ב בטבת תשפ"א

נלחמים בפשעי השנאה נגד יהודים-ערוץ 7
אריק פינגרהאט
צילום: JFNA

על פי דוח שפרסם לאחרונה ה-FBI , העוסק בפשעי שנאה בארצות הברית בשנת 2019 (הנתונים העדכניים ביותר), האנטישמיות הגיעה לשיא של 11 שנים עם מעל 953 פשעים שאובחנו באופן מובהק כפשעים המונעים משנאת יהודים (מעל 60%).

הדו"ח מתבסס על נתונים המתקבלים באופן וולונטארי, ועל כן רבים מעריכים כי מצב הפשעים נגד יהודים הוא למעשה קשה הרבה יותר.

עבור העוסקים בנושא, הנתונים לא מפתיעים. ארגון הסטודנטים היהודי אמריקאי הלל, דיווח בקיץ האחרון על 178 תקריות אנטישמיות בקמפוסים. על פי נתוני הליגה נגד השמצה, בין השנים 2012-2019 מספר התקריות האנטישמיות בקמפוסים שילש את עצמו.

ארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (JFNA) פועל בימים אלהלקדם מהלך רוחבי של הגברת תקצוב האבטחה למוסדות דת. הארגון פונה לממשל בבקשה למימון על סך 360 מיליון דולר, פי ארבעה מתקציב השנה האחרונה, על מנת לענות על אתגרי הביטחון העומדים בפני הקהילה.

אותו תקצוב צפוי לשמש למימון הערכות סיכונים ספציפיות לכל קהילה, רכישות של מערכות להגנה פיזית, תכנון, אימון ותרגול של מוכנות, הקמת תשתיות מוגנות (גדרות), התקנת חלונות בעלי זכוכית מחוזקת, ועוד.

במכתב שכתבו הסנאטורים קירסטן גיליברנד, רוב פורטמן, ג'קי רוזן, ג'יימס לנקפורד, וגארי פיטרס לחברי וועדת המשנה לביחון המולדת העוסקת בנושא התריעו הסנאטורים: "הקהילה היהודית ומוסדות של דתות אחרות היו קורבן לאלימות כבר יותר מדי פעמים. הערכות המצב השונות לגבי האיום של פשעי שנאה על ידי קיצוניים, מראות כי הם מהווים איום קטלני לקהילות אמונה ולקהילה היהודית בפרט, וככל הנראה ימשיכו להוות איום לאור הקושי בזיהוי תוקפים בודדים. אנו קוראים לכם להגדיל את המימון למענקים, כך שהמדינה תוכל לעשות את כל שנדרש כדי להגן על קהילות בסיכון מפני הקיצוניים".

אריק פינגרהאט, נשיא ארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה אמר כי "כמעט בלתי אפשרי לחשוב שלפני כשנה עמדו יחד בניו יורק ובשאר העולם וצערי נגד השנאה במפגן אחדות עוצמתי, כתגובה ללמה שהעולם קרא לו מפגן שנאה מזעזע. 2019 הייתה שנת שיא, עם שלוש מתקפות קטלניות על קהילות יהודיות. בנר השביעי של חנוכה 2019 הותקפו יהודים שביקרו בבית הרב על ידי תוקף חמוש בסכין. זמן קצר לפני כן, אדם חמוש ברובה ומתודלק באנטישמיות פתח באש על בית כנסת קטן של חב"ד בעיירה פאוויי והביא למותה של אישה. באותה השנה, שני חמושים פתחו במתקפה על מכולת יהודית בג'רזי סיטי, הורגים שלושה חפים מפשע".

"כבר עשורים רבים אנו נלחמים להבטיח מענקי אבטחה אלו, על מנת להגן על הקהילות מאיומי טרור ואלימות קיצונית. וכיום, באווירה הנוכחית, אנו שמחים שיש לנו נציגים בקונגרס שיפעלו ופועלים להגדיל את המימון למענקים", דברי פינגרהאט.