בריטניה יוצאת למאבק בהשמנת יתר

בנסיון להיאבק בהשמנת יתר וסוכרת: ממשלת בריטניה תאסור על הצגת חטיפים ומשקאות לא בריאים ליד הקופות ותאסור על מבצעי "אחד פלוס אחד"

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ג בטבת תשפ"א

בריטניה יוצאת למאבק בהשמנת יתר-ערוץ 7
למד על בשרו. בוריס ג'ונסון
צילום: קובי ריכטר/TPS

ממשלת בריטניה יוצאת בתוכנית ממשלתית למאבק בסכנות בריאותיות כמו השמנת יתר, עודף לחץ דם, סוכרת ועוד.

במסגרת התכנית מתכוונת הממשלה לאסור על חנויות וסופרמרקטים בממלכה להציג חטיפים ומשקאות לא בריאים, הכוללים סוכר או מלח בכמויות גבוהות, ליד הקופות ביציאה מהחנות, סמוך לכניסה, או להכריז על מבצעים של "קנה אחד וקבל אחד נוסף בחינם".

המאבק יגיע גם לאינטרנט, שם לא יוכלו אתרים להציג מאכלים או משקאות לא בריאים בעמוד הבית שלהם או בעמוד היציאה והתשלום. גם מסעדות לא יוכלו להציע יותר "מילוי חינם" למשקאות מוגזים ומשקאות המכילים סוכר בכמויות גבוהות, כפי שנהוג בעיקר במסעדות מזון מהיר.

עם זאת, התוכנית אמורה להיכנס לתוקף רק בחודש אפריל 2022 לאחר תהליך ייעוץ, בחינה ואישור מצד גורמי בריאות והממשלה הבריטית.

בין המזונות עתירי השומן, הסוכר או המלחים שיוכרזו תחת החוק החדש אפשר למצוא ממתקים ושוקולד, מאפים, פיצות, ארוחות מוכנות, משקאות קלים ותוססים, פודינג, עוגות, צ'יפס, חטיפים מלוחים ועוד.

ארגוני בריאות ציבור בבריטניה שיבחו את ההחלטה להטיל את ההגבלות, וטענו כי "מדובר בצעד אמיץ ראשון להילחם במגיפת השמנת היתר וסכנות בריאותיות אחרות הנובעות מצריכה מוגברת של מזון ומשקאות לא בריאים".

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון החליט על התוכנית המהפכנית לאחר שחלה בקורונה ואושפז בטיפול נמרץ. ג'ונסון אמר אז כי לעובדה שהוא סובל מעודף משקל היתה השפעה על ההתדרדרות המהירה במצבו.

קרוליין סרני מ"הברית הרפואית להשמנת יתר" הכוללת 40 ארגוני בריאות ציבור, אמרה בראיון ל"גארדיאן" הבריטי כי היא מקווה שכעת יציגו החנויות והסופרמרקטים מזון בריא יותר בכניסה והיציאה מהחנויות, וכן במבצעים השונים.

"קמעונאים לא יוכלו לפתות אותנו יותר לקנות פחיות ממתקים בכניסה לסופרמרקטים. הכללים החדשים לא יחולו עד אמצע שנת 2022, כך שלענף הקמעונאות והמזון יש הרבה זמן להכין ולהעביר את המבצעים למאכלים ומשקאות בריאים יותר", אמרה סרני.