ג'ורג קלוני בשמי חצות
ג'ורג קלוני בשמי חצותצילום: Cr. Philippe Antonello/NETFLIX ©2020

לסרט החדש של ג'ורג' קלוני שעלה בנטפליקס השבוע ניגשתי עם הרבה תקוות, אבל בסיומה של צפייה מפוהקת למד) האמת צריכה להיאמר – לא קרה שם הרבה.

הסרט, שנקרא 'שמי חצות' ומבוסס על ספר בשם 'בוקר טוב, חצות', מתאר "מדען בודד בקוטב הצפוני שמנסה ליצור קשר עם צוות אסטרונאוטים כדי להזהיר אותם שלא יחזרו לארץ". בשורה הקצרה הזו, שהעתקתי מהתיאור הרשמי של נטפליקס, מתוארת כל העלילה כמעט במלואה. תוסיפו עוד ילדה קטנה וזהו בערך.

עם אזמל מנתחים לוקח קלוני סיפור מדע בדיוני מהסוג המוכר, ופשוט חותך ממנו את כל החלקים המעניינים. היה אסון אפוקליפטי שהשמיד את אוכלוסיית כדור הארץ – אבל הוא קרה לפני שהסרט התחיל. יש תכנית חלל שנועדה לגלות עולמות חדשים להתיישבות – לפני שהסרט התחיל. האסטרונאוטים מגיעים לאחד העולמות האלו ומגלים כי ניתן לאכלס אותו – לפני... הבנתם את הרעיון.

טוב, אתם בטח אומרים לעצמכם, אולי הסרט התחיל בנקודת זמן לא מאוד מסקרנת אבל משם הוא מתפתח? אז זהו, שלא. אני אוותר על דוגמאות כדי להימנע מספוילרים (למרות שבאמת אין כמעט כאלו, לא קורה הרבה בסרט...), ופשוט נסתפק בסיכום שהעלילה היא לא הצד החזק של הסרט הזה.

אז מה כן? המשחק. ג'ורג קלוני הוא שחקן מעולה וזוכה אוסקר (פעמיים, פעם אחת כשחקן ופעם אחת כמפיק), ודווקא העלילה המינימליסטית מאפשרת לו להביא את הדמות שלו לקצה.

ג'ורג' קלוני בשמי חצות
ג'ורג' קלוני בשמי חצותצילום: Cr. Philippe Antonello/NETFLIX ©2020

גם העובדה שחוץ מקלוני (המדען הבודד) והאסטרנאוטים שלו אין כמעט אנשים על המרקע (האנושות הושמדה כזכור, כמה נוח), משחקת לטובת השחקנים ומאפשרת להם לנצל את זמן המסך שלהם בשביל לחדד את מערכות היחסים בין הדמויות ואת קווי האופי שלהן.

גם מבחינת צילום, מי שאוהב שוטים ארוכים של נוף קפוא מהקוטב הדרומי או כוכבים מנצנצים במהלך המסע בחלל יקבל פה לא מעט כאלו, וגם גאדג'טים טכנולוגיים יש בשפע לטובת המשוגעים לדבר, אם כי לא משהו שלא ראינו בסרטי מד"ב אחרים.

נטפליקס הימרה פה בגדול על קלוני במסגרת המרדף שלה אחרי תכני מקור איכותיים שיוכלו להתחרות באולפנים ההוליוודיים, ובינתיים עושה רושם שההימור השתלם להם – שמי חצות הוא הסרט השני הכי נצפה השבוע בנטפליקס ישראל.

אבל, וזה אבל גדול, השאלה האמיתית היא לא כמה אנשים נכנסו לראות את הסרט הנוכחי בגלל שהם ראו בקרדיטים את שמו של השחקן האהוב, אלא האם הם נהנו ממנו ויחזרו לצפות גם בסרט הבא שקלוני יביים עבור אפליקצית הסטרימינג? ולגבי השאלה הזו אני אישית קצת סקפטי.