ח"כ טור פז בנאום הבכורה
ח"כ טור פז בנאום הבכורה צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב

חבר הכנסת הטרי משה (קינלי) טור-פז (יש עתיד) מספר על היערכות מפלגתו לבחירות ועל מה שנראה כאבדן בכורת האלטרנטיבה השלטונית לטובת גדעון סער.

בראשית הדברים סיפר חבר הכנסת טור-פז על נקודת המבט החדשה לא התוודע מאז הוא מכהן בכנסת ו"רואים הרבה דברים טובים, הרבה אנשים שעובדים קשה ורוצים לעשות טוב, הרבה דיונים ענייניים ושיתופי פעולה בין מגזריים".

את מה שנראה כנטישת נציגי המגזר הדתי את מפלגתו, עליזה לביא, הרב שי פירון, השר תמנו שטה, תהילה פרידמן ואולי גם אחרים, מסרב טור-פז לראות כתופעה מייצגת. "אני בא מעומק הציונות הדתית ואותי לימדו שאנחנו יהדות של חיבורים, המקף המחבר. את התפקיד הזה אני מביא למפלגת 'יש עתיד'. זה שאנשים מסוימים עוברים ממפלגה למפלגה זה בסדר גמור. יש היבטים מקצועיים ואישיים שונים לכך. אני גר בכפר עציון, מחובר גם לקיבוץ הדתי וילדיי מתחנכים במוסדות הציונות הדתית ברחבי המגזר, ואני רואה את החשיבות של החיבור כמשהו שגדלתי עליו כמהות ולא כסתירה. אני מביא את הקול הזה ואני לא לבד בכך".

במקביל לשאיפתו להביא את קולה של הציונות הדתית ל'יש עתיד', האם יש בציונות הדתית אזניים קשובות לקולה של 'יש עתיד'? "עם כל הכבוד למאבקי בנט וסמוטריץ', להרבה אנשים דתיים אין מפלגה מובהקת שהם מרגישים בה בבית. הרבה אנשים ציונים דתיים לא מצביעים למפלגות דתיות. 'יש עתיד' מביאה קול ליבראלי שפוי עם אנשים מגוונים שונים שלא דואג רק לאנ"ש ומחפשת איזונים. הסיפור של לא ללכת לקצוות זו דרכו של הרמב"ם וזו הדרך שעליה התחנכתי אצל הרב עמיטל. זה בא לידי ביטוי כשמגיעים לעבודה בועדות ושם יושבים חרדים וחילוניים שמאל וימין יחד".

טור-פז מציין שביישובו, כפר עציון, קיבלה 'כחול לבן' עשרה אחוזים מקולות המצביעים, עדות בעיניו ליכולת ההכלה של רעיונות 'יש עתיד' בציונות הדתית. "מי שרוצה להצביע לסמוטריץ ולבית היהודי זהב סדר, אבל מי שרוצה חיבורים והתמתנות 'יש עתיד' היא אופציה ובית להרבה אנשים דתיים שלא רוצים מפלגה מגזרית".

טור-פז מספר כי את לפיד פגש בהנחת אבן הפינה לשכונת ההרחבה של כפר עציון ועל כך אנחנו שואלים אם המצביע הציוני דתי שהוא בדרך כלל גם ימני יקבל מענה מדיני-פוליטי גם כאשר לא מדובר רק בגוש עציון או באריאל אלא גם בשילה, בית אל ועפרה. על כך משיב טור-פז: "12 שנה נתניהו ראש הממשלה ברצף וראינו מה הוא עשה ולא עשה למען ההתיישבות. לצערינו המדינה עסוקה בקורונה ואולי בשלב הבא גם באיראנים ואיומים אחרים. הדיון בין מרץ לימינה הוא לא דיון. זה מוקפץ לצורכי בחירות. יכול להיות שיהיו נקודות מחלוקת בשוליים אבל בתשעים אחוזים אנחנו מסכימים".

"השלטון מעביר הלאה את כאב הראש שלו", הוא אומר בהתייחס להתיישבות הצעירה שלא הוסדרה בתקופת נתניהו, לחאן אל אחמר שלא פונה בתקופתו ועוד. "יש שותפות אמיצה בין יש עתיד לכיפות הסרוגות והיא צריכה להתרחב כפי שידענו לא להסתגר אלא להשתלב".

"אין על סדר היום נסיגות או דברים אחרים. לפנינו מאבק מול מגיפה נוראית שאנחנו לא רואים את סופה", אומר טור-פז ואנחנו תוהים על מה שנשמע כמעט כמו דבריו של נפתלי בנט הקורא להתמקד באתגרי התקופה ולהניח בצד את סוגיות המחלוקת. "נפתלי מושיט יד גם לאחרים, אבל אנחנו מפלגה מרכזית שקיימת 9 שנים עם אלפי מתפקדים ואמנם יש בהם שונות, לי ולאנשים כמותי יש מקום בדבר הזה". לזאת הוא מוסיף ומעריך כי בנט נכנע בעבר ועוד ייכנע בעתיד ללחצים שלא תמיד משקפים את דעותיו. "חלק מהיתרון של מפלגה שלא כולה ציונות דתית היא שמיעת קולות אחרים ומאוזנים יותר מרחבי החברה הישראלית ותוכל להוביל את השלטון בישראל".

האם הגישה הרב גונית הזו היא זו שאחראית גם לירידה במנדטים של 'יש עתיד'? הרי כדי לגוון ולשמוע קולות מכיוונים שונים מוקמת קואליציה וכדי להקים מפלגה אנו מעוניינים להציג עמדות ברורות יותר ולא טשטוש עמדות?

"ברוך ה', הסקרים מיטיבים איתנו ואנחנו עדיין לא בתקרה. זו שאלה של הציונות הדתית של פעם, זו שהסתפקה להיות משגיח הכשרות של הרכבת, אבל אם אתה רוצה להיות בקטר עם ידיים על ההגה אתה לוקח קולות מכל מקום, כי זו המשמעות של להיות בשלטון. אני רוצה להיות חלק ממפלגה שרוצה להיות מפלגת שלטון ומאחדת רחוקים ונלחמת על המרכז הישראלי. מסביב לזה הרבה דתיים ממקומות שונים יכולים להרגיש בבית".

עוד שאלנו את טור-פז אם מתקיימות כבר כעת שיחות עם סער ועם בנט על היום שאחרי הבחירות? "בוודאי. יש דיבורים מאוד ערים. יש שיחות מאוד קרובות ויש סיכוי גבוה שזה יתממש. אנחנו מדברים גם עם המפלגות החרדיות כי זה המקום של החיבורים של החברה בישראל". לדבריו מים רבים עברו מאז היריבות הגדולה מול המפלגות החרדיות. אדם אחד לא נמצא בשיח החיבורים הזה, והוא בנימין נתניהו. "נדבר עם כולם לא נשב עם ראש ממשלה תחת כתב אישום", טור-פז חותם.