חמאס זועם על עיכוב החיסון לאסירים: "פשע"

בכיר בחמאס טוען כי ישראל אוסרת על חיסון האסירים הביטחוניים מפני נגיף הקורונה ומכנה זאת "פשע מלחמה".

דלית הלוי - ערוץ 7 , י"ג בטבת תשפ"א

חמאס זועם על עיכוב החיסון לאסירים: "פשע"-ערוץ 7
חיסון לקורונה. אילוסטרציה
צילום: istock

באסם נעים, חבר לשכת יחסי החוץ של תנועת חמאס, אומר כי החלטת השר לביטחון פנים אמיר אוחנה "למנוע" חיסון האסירים הביטחוניים הפלסטינים נגד נגיף הקורונה, עומדת בניגוד לחוק הבינלאומי ולחוק ההומניטרי הבינלאומי ובפרט אמנת ז'נבה.

יש לציין, כי השר אוחנה הורה שלא לחסן אסירים ביטחוניים ללא אישור ובהתאם להתקדמות החיסונים בציבור הכללי. ההנחיה אינה אוסרת על חיסון האסירים הביטחוניים, אלא מתעדפת את מועד החיסון בהתאם לסדרי העדיפויות בחיסון האוכלוסיה בישראל.

בהודעה לתקשורת כינה נעים את ההחלטה "פשע מלחמה" הפוגע בזכויות האסירים ו"משקף את הגזענות כלפי לא יהודים".

לדבריו, סעיפים 146 ו-147 באמנת ז'נבה הרביעית מחייבת את ישראל להעניק טיפול רפואי לאסירים הפלסטינים בהיותם אסירי מלחמה.

הוא הדגיש, כי ישראל נושאת באחריות המלאה לחיי אלפי האסירים המוחזקים בבתי הכלא שלה, ובפרט הקטינים, הנשים, החולים והזקנים.

נעים קרא לקהילה הבינלאומית ללחוץ על ישראל לספק חיסונים לאסירים הפלסטינים הביטחוניים.

לפני מספר ימים הביע קדרי אבו בכר, העומד בראש הארגון לענייני האסירים (הביטחוניים), חשש מפני חיסון האסירים מפני נגיף הקורונה.

בראיון לעיתון חמאס "פלסטין" (שישי) אמר אבו בכר, כי "לפני חיסון האסירים על הכיבוש להבהיר לנו מה סוג החיסון, מקורו והמועד המדויק ל(הזרקת) החיסון".

לדבריו, "חיסון האסירים ללא עדכון הגורמים הרלוונטיים בנוגע לסוג החיסון ומקורו מעורר חששות אצל האסירים והגורמים הרלוונטיים, ומביא אותם להטיל ספק (בחיסון) ולחשוש שמא האסירים יהיו נתונים לניסויים רפואיים של ישראל".

אבו בכר הציב מספר תנאים לביצוע מבצע החיסון בקרב האסירים הביטחוניים, ובהם פיקוח של משרדי הבריאות והאסירים, נוכחות של רופאים ומומחים, וכן פיקוח של ארגון הבריאות העולמי והוועדה הבינלאומית של הצלב האדום.

אסלאם עבדה, האחראי על התקשורת במשרד האסירים (הביטחוניים) אמר כי "האסירים חוששים מאוד שהם ישמשו לניסוי רפואי של חיסון הקורונה בישראל".