שלומית זונח-בלאו
שלומית זונח-בלאו צילום: באדיבות המרואיינת

להרבה אנשים היה דייט לא מוצלח, לחלקנו אפילו יותר מאחד, אבל לא כולנו עשינו מזה ספר. שלומית בוזנח-בלאו דווקא כן.

"במשך שש שנים יצאתי לדייטים" היא מספרת, "והתחושה הייתה שהתמונה היא חזות הכל, שמי שלא עומדת בסטנדרט מסוים של מראה או משקל פשוט לא מקבלת סיכוי. ואני, בתור בחורה לא פוטוגנית במיוחד, הבנתי לא פעם ממי שניסה לשדך שהייתה התלהבות מהפרטים אבל פסילה בשלב התמונה".

"פעם אחת קרה שבחור הגיע לבליינד דייט" שלומית נזכרת, "ראה אותי, ואחרי עשר דקות מלמל איזה תירוץ ופשוט עזב. אפילו לא נתן לי את ההזדמנות להביא את עצמי כמו שאני".

במשך שנים הנושא בער בעצמותיה של שלומית, והיא החליטה לעשות הכל בשביל שבחורות אחרות לא יצטרכו להרגיש ששופטים אותן רק על פי המראה, ולא על סמך מה שיש בפנים. ההחלטה על השלב הראשון הייתה קלה – ספר.

הספר, שנקרא 'תעביר את זה הלאה' רואה אור בימים אלו ממש, והוא מספר על בחורה די מכוערת, ועל ההתמודדות שלה בעולם הדייטים בגלל הפער בין האישיות המדהימה שלה ובין המראה שלה.

"התחלתי לכתוב את הספר עוד בתור רווקה" שלומית חושפת, "ידעתי מהתחלה שאני רוצה לעשות עם זה משהו בעתיד אבל הייתי צריכה לאסוף את האומץ לפתוח את הדיון הציבורי החשוב הזה וזה לקח כמה שנים".

תעביר את זה הלאה
פדות ליברמן

"מהרגע שהחלטתי להוציא את כתב היד כספר עברה כמעט שנה, במהלכה התחלתי לכתוב על הנושא בפייסבוק וצברתי קהל עוקבים. הרמתי קמפיין הדסטארט שהסתיים בהצלחה גדולה ואז עברו כל שלבי העריכה והעיצוב השונים עד להוצאה הסופית".

אני תוהה בקול האם שינוי שכזה באמת יכול לקרות, ושלומית אומרת כי לפי התגובות שהיא מקבלת מהשטח היא בטוחה שכן. "יש התלהבות גדולה של אנשים מהספר עצמו וגם מהמסר שעולה ממנו. אנשים כותבים לי כל הזמן על הסיפורים האישיים שלהם ועל כך שהכתיבה שלי נתנה להם כוח לתקווה לחזור לעולם הדייטים שהתאכזר אליהם".

"מצד שני" היא אומרת, "כתבו לי גם כאלה שהשתכנעו מהדיון שעוררתי והחליטו להפסיק לבקש תמונה כשמציעים להם שידוך. זה שינוי תודעתי מדהים ואמיץ".

"המסר החשוב ביותר שיש לי להעביר הוא שלכל אחד יש אישיות שלמה ומגוון תכונות ותחומי עניין, וזה לא הוגן לפסול מישהו רק על סמך המראה החיצוני שלו. רוב בני האדם הם לא מפלצות מכוערות או דוגמני על אלא משהו באמצע ואפשר להתחיל להתייחס לזה בפרופורציות הנכונות ולתת משקל גם לרבדים אחרים".

"תכבדו" היא מסכמת, "תשקיעו מזמנכם, תתנו הזדמנות, תייצרו שיח, ואולי תגלו שאהבת חייכם שוכנת בגוף שלא תואם במאה אחוז את האידיאל שלכם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו