אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

קיירה בל, תושבת מחוז צ'שייר בבריטניה, זכתה בתביעה נגד המרפאה שסייעה לה לעבור שינוי מגדרי בגיל 16, לאחר שלטענתה המרפאה היתה צריכה לסרב לבקשת הרופאים שלה לבצע את הטיפול בגיל כה צעיר.

התביעה, שעוררה עניין עצום בבריטניה, היא הראשונה שבה נתבעת מרפאה שביצעה שינוי מגדרי בבריטניה על ידי האדם שביקש לעבור את הטיפול בעצמו.

בל החלה בטיפול בו היא קיבלה חוסמי גיל התבגרות בגיל 16, לאחר שחשה כי היא מעוניינת לשנות את המגדר המיני שלה לזכר. היא החלה בטיפולים במרפאת GIDS, המרפאה המגדרית היחידה לבני נוער בבריטניה, והחלה בטיפול בסיומו שינתה את המגדר המיני שלה לזכר.

כעבור שבע שנים היא החליטה לתבוע את המרפאה שלטענתה היתה צריכה למנוע ממנה לעבור את הטיפול בגיל צעיר. לאחר דיונים מתוקשרים, החליט בית המשפט הגבוה בבריטניה לקבל את התביעה התקדימית שלה וקבע כי צעירים מתחת לגיל 16 לא יוכלו לקבל יותר תרופות החוסמות את גיל ההתבגרות והפריון, ללא אישור מבית המשפט, גם במקרים בהם רופאים ימליצו על הטיפול.

השופטים קבעו כי "אין זה סביר שילד בן 13 ומטה יהיה כשיר לתת הסכמה לטיפול בחוסמי גיל ההתבגרות. ספק אם ילד בן 14 או 15 יכול להבין ולשקול את הסיכונים וההשלכות ארוכי הטווח של טיפול בחוסמי גיל ההתבגרות. ביחס לצעירים בני 16 ומעלה, העמדה המשפטית היא שיש להם את היכולת להסכים לטיפול רפואי".

בשיחה עם עיתונאים מחוץ לבית המשפט, מיד לאחר שנודע על פסק הדין, קראה בל לסייע בעזרת טיפול נפשי תומך לצעירים ובני נוער החשים מבולבלים בנוגע למגדרם המיני, במקום לאפשר להם לעבור טיפול רפואי ולשנות את מגדרם המיני.

"המאבק הזה עדיין לא הסתיים. אני רוצה לקרוא באופן אישי לאנשי מקצוע ולקלינאים ליצור שירותי בריאות הנפש ומודלים טובים יותר שיסייעו לאלו המתמודדים עם דיספוריה מגדרית על מנת לקבל את מגדרם המיני", אמרה בל. היא הוסיפה "אני שמחה על פסק הדין שיגן על צעירים פגיעים. הלוואי שהפסיקה היתה נקבעת לפני שיצאתי לניסוי ההרסני של חוסמי ההתבגרות. החיים שלי היו שונים מאוד היום".