ד"ר יוסי לונדין
ד"ר יוסי לונדין צילום: ללא קרדיט

הריטואל חוזר על עצמו מדי כמה שבועות. תקרית ירי או מעשה פשע חמור שבוצע במגזר הערבי בלוד, מפעילים באופן אוטומטי טלפונים של דאגה והתעניינות מצד קרובים ומכרים ובמקביל גל של "בדיחות לוד עיר הפשע" מצחיקות יותר או פחות, שוטף את הרשתות החברתיות.

המציאות בפועל כמובן רחוקה מהדימוי. רובם המוחלט של תושבי העיר חיים בנחת ובשלווה כמו כל אזרח ישראלי, ועיקר התקריות (החמורות עד מאוד) מתרחשות במגזרים ובאזורים מסוימים מאוד. ועדיין, צרורות הירי וקולות הסירנות הנשמעים מפעם לפעם מזכירים לתושבי העיר כי להיות לודאי זה עדיין סוג של אתגר.

להיות לודאי זה לחיות בעירם של רבי יהושע ורבי טרפון, ולפעול למען העצמת תורה וחסד בעיר התנאים.

להיות לודאי זה לכאוב אל מול שכיות חמדה ארכיאולוגיות והיסטוריות (וביניהם הפסיפס המדהים שיפתח בקרוב לציבור) שרובם עדיין סובלות מהזנחה ארוכת שנים, ולעשות למען שיקומם והפיכתם לאתרי תיירות ומורשת נחשקים.

להיות לודאי זה לחיות בעיר מורכבת שבה לא כולם גדלו איתך באותם מוסדות ותנועות נוער, ולאהוב את היופי של השוני והמגוון.

להיות לודאי זה לנצל את המיקום המיטבי בארץ מבחינת כלכלה ותחבורה, ולהיאבק על כך שמדינת ישראל לא תהפוך את המקום לחצר האחורית של גוש דן.

להיות לודאי זה להתגאות על עשייה חברתית רבת שנים, מערכת חינוך טובה, שכונות חדשות לצד ותיקות והקמת קהילות תוססות ופורחות בידי גופים שונים ולזכור שעוד רבה הדרך.

להיות לודאי זה לא להתבייש בעובדה שהציונות הדתית נטלה חלק לא קטן בשיקומה של העיר, אך גם לא לשכוח כי לא עשתה, לא עושה ולא תעשה זאת לבד.

להיות לודאי זה להעריך אישי ציבור הפועלים יומם ולילה מול אתגרים לא פשוטים, אך גם לא לוותר להם כאשר נדרשת עוד יכולת עמידה ועשייה.

ולהיות לודאי זה גם להבין שרבע מתושבי העיר אינם יהודים, אך הם כאן ולא הולכים לשום מקום, ורובם רוצים בחיים נורמלים של קיום ושגשוג, ובד בבד להיות לודאי זה גם לדרוש אגרוף ברזל נגד פשע ואנרכיה ולפעול למען התיישבות יהודית.

ומעל הכל להיות לודאי, זה להבין שכמו במקומות רבים אחרים, הציבור חצוי בין אלופי הבדיחות הציניות ברשת, המלגלגים או מרחמים על אלו שבחרו לקשור את חייהם באתגר מתמשך, לבין אלו שמבינים שתיקון ושיפור לא יגיעו בפוסט שנון, בהפגנה מזדמנת או אפילו בביקור עידוד חד פעמי בשמחת תורה.

להיות לודאי זה להבין שתיקון מבצעים בעשייה מתמשכת ונחושה, הרואה את חצי הכוס המלאה, לא מתייאשת מזו הריקה ומוכנה להמשיך ולטפס במעלה ההר, תוך כדי שהיא אינה מתפשרת על החלום שהפך במידה רבה למציאות, להשיב את העיר לגדולתה ולבנות חיים טובים, בתים יפים, קהילה משגשגת וגם "לעשות ציונות" בלב הארץ.

זוגות צעירים ומשפחות בכל הגילאים, חרדלים, לייטים, מסורתיים, מיינסטרימים וכל עם ישראל-התנאים, לוחמי הפלמ"ח מ-1948, הנדל"ן (היחסית) זול, הקרבה לכל מרכזי התעסוקה, הקהילות ההולכות ונבנות וחדוות העשייה מחכים לכם, ושום מעשה פשע לא יעצור אותם. בואו להיות לודאים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו