באולפנת רגבים מחנכים לחלוציות וקוטפים את הפירות

בעזרת עמותת רוח הגולן, לאה קליינשפיז הקימה את האולפנה החדשה שמשלבת עבודות חקלאיות לצד לימודים לבגרות מלאה

בשיתוף אולפנת רגבים , י"ד בטבת תשפ"א

באולפנת רגבים מחנכים לחלוציות וקוטפים את הפירות-ערוץ 7
אולפנת רגבים
צילום: באדיבות המפרסם

"לפעמים זה לא פשוט לקום מוקדם בבוקר, לוותר על המיטה החמה כשקר בחוץ, אבל את פשוט קמה כי את מבינה שיש מי שמחכה לך בשטח וסומך עליך".

בזמן שחברותיה בבתי הספר והאולפנות האחרות עוד התהפכו מצד לצד, הלל ליבוביץ כבר עבדה בשדה אחרי שהספיקה קצת ללמוד, להתפלל ולאכול. ואם תשאלו אותה ואת חברותיה, בוגרות אולפנת רגבים, היא לא מצטערת אפילו דקה אחת שיכלה להעביר בשינה.

אולפנת רגבים הוקמה לפני כחמש שנים ברמת מגשימים. לאה קליינשפיז שהקימה אותה חיפשה מודל חינוכי אחר "עבדתי שנים רבות במערכת החינוך ופגשתי לא מעט בנות שיש להן כוחות נפש וחיים שלא באים לידי ביטוי במוסדות המסורתיים שבהם לומדים לבגרות במהלך רוב שעות היום".

לפרטים והרשמה אולפנת רגבים

בעזרת עמותת רוח הגולן ובהסתמך על מודל קיים לבנים, היא הקימה את האולפנה החדשה שמשלבת עבודות חקלאיות לצד לימודים לבגרות מלאה ופעילויות חינוכיות וערכיות רבות ומגוונות. בכל בוקר קמות הבנות באופן עצמאי ועד השעה שבע הן מקיימות "מעגל כוח" שכולל לימוד וגיבוש קצר, מתפללות, אוכלות ומיד מפוזרות בכל רחבי רמת הגולן לעבודות חקלאיות שונות הכוללות, לפי עונות השנה, קטיף, בציר, עישוב, השקיה, זמירה, קשירות, מסיקים ועוד.

בשעה 12:00 הן שבות לאולפנה ולאחר ארוחה ומנוחת צהריים, הן מתחילות בשעה 14:00 את תכנית הלימוד הרגילה עד לשעה 17:00, אז הן מתפנות ללימודי קודש במדרשה ולשלל פעילויות חינוכיות וערכיות אחרות.

באולפנה לומדות, מכיתה ט' עד י"ב, 95 בנות המתחלקות לקבוצות בנות עד 8 תלמידות העובדות יחד במהלך היום במגוון המשימות.

בשל חשיבות העבודה החקלאית העובדה שחלק ניכר מהפעילות מתרחשת בחוץ, האולפנה המשיכה לפעול באישור התנדבות מיוחד לאורך רוב ימי הקורונה ואפשרה לבנות להמשיך בשגרת למידה וחיים בריאים תוך שמירה על ההנחיות.

מי שהייתה אחראית על סידור מקומות העבודה של הבנות עד לפני כמה חודשים היא קסם יסמין דאסה שמעידה כי בכל פעם היא מופתעת מחדש מהעוצמות של הבנות.

"הייתי מצפה", היא מספרת, "שהרוב יתקלו בקשיים ולא יצליחו להכיל אותם ושאנחנו בצוות החינוכי נצטרך לעבוד קשה כדי להרים אותן ולתמוך בהן. אבל הן בכל פעם מפתיעות בצורה הבוגרת שהן מקבלות את סדר יומן ובאופן כללי הן מעידות שכיף להן בעבודות והן יוצאות מסופקות בתום ימי העבודה". קסם גם מעידה על השינוי שמתחולל בבנות במהלך שנותיהן באולפנה. "הן מתבגרות מהר יותר כי הן מבינות את גודל האחריות ויודעות להתנהל כפי שמתנהלים אנשים בוגרים בחיים האמיתיים".

לדברי קסם, לא רק התלמידות נהנות בעבודה ומפיקות ממנה את המירב, אלא גם החקלאים עצמם שמעריכים את עבודתן ומתרגשים להעסיק עובדות כל כך מחויבות. "מבחינתם זה עולם אחר, כי הם רגילים לעבוד עם עובדים זרים שלא מחוברים לארץ ופתאום הם מעסיקים בנות שמרגישות שייכות גדולה לאדמה שאותה הן עובדות, חשות חיבור גדול לעבודה ולארץ וזה מתבטא באיכות העבודה".

ליטל עובדיה, המגדלת כרמים לייצור יין בעין זיון מסכימה עם כל מילה ומשוכנעת שמדובר בשינוי דרמטי עבור ענף החקלאות. "זו בשורה לחקלאים באזור, זה שינוי גדול גם ברמה אישית וגם ברמה המקצועית. אני מכירה את המיזם הזה כשנה וחצי והוא ממש מעורר השראה, אם זה ימשיך ויתפתח זה יכול להשפיע על החקלאות בישראל בצורה מאוד דרמטית ".

ליטל מציינת את הקשר החם שנוצר בינה לבין קבוצת הבנות שעובדות אצלה : "יש לי קבוצה קבועה ועם הזמן נוצרה מערכת יחסים קרובה. אני לומדת להכיר את הבנות, במה כל אחת טובה, במה היא אוהבת לעבוד ובמה פחות, נותנת להן אחריות שמפתחת אצלן הן את הרמה המקצועית והן את האישיות". ויותר מזה "אני פונה לחקלאים הוותיקים ומפצירה בהם לבוא יום אחד לשטח ולהיווכח בעצמם באיכות שהבנות מביאות איתן לעבודה וברצינות ושהן מקבלות על עצמן משימות וכמובן גם במקצועיות שהולכת ומתפתחת. כל מי שמגיע לא מאמין שאפשר להגיע עם תלמידות ט' עד י"ב לעבודה איכותית ויעילה כפי שהם משיגים עם עובדים זרים ומיומנים".

לצד העבודות החקלאיות שמפתחות את התלמידות בשורת היבטים, לאה לא שוכחת גם את הצד הלימודי ומדגישה שגם בתחום זה, באולפנה מקפידים ללמוד ברצינות, אך בצורה שונה ולדבריה גם יעילה יותר. "הלימודים מאוד ממוקדים. ולא רק שמספיקים ללמוד את כל החומר, אלא שהציונים טובים מאוד וכולן מסיימות את הלימודים עם בגרות מלאה. לצד זה, חשוב להדגיש שחלק לא מבוטל מהלימודים מתבסס על היכולת ללמוד באופן עצמאי וכמובן בעזרה ההדדית שבין הבנות לבין עצמן וכל זה בניצוח וסיוע הצוות החינוכי".

יש לציין כי האולפנה אינה מיועדת בהכרח לתלמידות שנתקלות קשיי לימודים, אלא מיועדת לכולן. "השילוב הזה של לימודים ועבודות חקלאיות", דגישה לאה, "מיועד לבנות שמעוניינות בתעודת בגרות מלאה לצד עשייה ערכית עשירה. זה מקום שבנוי על הרצון להירתם לעשייה חלוצית וציונית. לעבוד קשה וליהנות מפירות העבודה הקשה.

לפרטים והרשמה אולפנת רגבים

גם הלל, שסיימה בשנה שעברה את הלימודים בהצלחה, משוכנעת שמיעוט שעות לימודי התיכון רק ממקדים את הלימודים ומייעלים אותם ולא להיפך. "על פניו זה נראה יותר קשה מבתי ספר אחרים, אבל דווקא בגלל מבנה מערכת השעות הייחודית, זה יוצר יעילות גדולה יותר. בעצם, אנחנו לומדות פחות ומשיגות את אותן תוצאות כפי שמשיגים במקומות אחרים. זה משאיר זמן לעשיה נוספת ולפעילויות אחרות".