נפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ', חיזרו לברית האחים

שני הפוליטיקאים המרכזיים של הימין האידיאולוגי והציונות הדתית חייבים לשלב ידיים ומהר, לטובת כולנו. דעה

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ד בטבת תשפ"א

נפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ', חיזרו לברית האחים  -ערוץ 7
נפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ'
צילום: פלאש 90

1.

מערכת בחירות משולה לטיסה. תחילה יש להכין את המטוס, לאחר מכן נדרשת נסיעה מהירה על המסלול, ואם הכל מתנהל כשורה ניתן לבצע את ההמראה.

אולם, אם ההכנות אינן מתבצעות כיאות או שהנסיעה על המסלול מקרטעת, במקום מסלול המראה ייכנס המטוס למסלול התרסקות והתוצאה הסופית תהיה עגומה.

הימים שאנו נמצאים בהם כעת, אלו שבין ההכרזה על היציאה לבחירות ובין רגע הגשת הרשימות, הם מסלול ההמראה של הרשימות השונות. ככל שהנסיעה על המסלול תהיה יותר חדה, יעילה מהירה ומדויקת הסיכוי לנחות בסוף בשלום וביעד עולה. אם לא – מסלול ההמראה יהפוך למסלול התרסקות.

2.

לציונות הדתית ולימין האידיאולוגי יש בשנים האחרונות שני מנהיגים בולטים, נפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ'. מדובר בשני פוליטיקאים חדים מאוד, שמשלבים חזון משמעותי וחכמת מעשה רבה. לא מדובר בדבר מה מובן מאליו. לרוב הפוליטיקאים אין לא את גודל החזון ולא את חכמת המעשה, למעטים ישנה אחת מן היכולות, ואלו שיש בהם את שתי התכונות הללו כאחת – נער יספרם.

את נפתלי בנט אנחנו כבר מכירים לא מעט שנים. אומץ הלב הפוליטי שלו, יחד עם הראייה למרחוק, הביאו אותו ואת המחנה הפוליטי בראשו הוא עומד, להישגים שאיש לא חלם עליהם קודם לכן. ארבע השנים החשובות כל כך של השרה איילת שקד במשרד המשפטים היו במידה רבה מאוד תוצאת החזון ואומץ הלב שלו, כך גם היכולת לקום מעפר ותוך חודשים ספורים להיות לשר הביטחון. בנט היה אחד האנשים שהפכו את המילה "ריבונות" מסיסמה של כמה הזויים לתוכנית פעולה בעלת היתכנות, ועל שמו רשומים עוד לא מעט הישגים.

בצלאל סמוטריץ' הצטרף לפוליטיקה צעיר, אבל תוך זמן קצר הוכיח שלפעמים החוצפה והנועזות שנובעות מהגיל הן יתרון לא קטן. כחבר כנסת הוכיח יכולות פוליטיות גבוהות מאוד, בין היתר בחקיקת חוק ההסדרה ובמהלכים חשובים נוספים, וקנה לו שם כאחד הפוליטיקאים הממולחים ביותר בכנסת. מנגד, בתקופה הקצרה בה כיהן כשר התחבורה הוכיח יכולות עשייה וניהול גבוהות מאוד, וחשיבה מערכתית שמתעלה לרמה הלאומית. היכולת לראות את המערכת הגדולה, ומצד שני להיות כתובת לאזרח הקטן בתחנת האוטובוס, הפכה אותו לשר מסוג מיוחד שהותיר חותם על המערכת כולה.

למרבה השמחה השניים הללו גם יודעים לעבוד יחד. הם יודעים כיצד לסייע אחד לשני, כיצד לשתף פעולה באופן שמקדם את מטרותיהם המשותפות, וגם כיצד לחלוק זה על זה בצורה הגונה ומכובדת. היכולת הזו, שהוכחה פעמים רבות מאוד בשש השנים האחרונות, היא לא דבר מובן מאליו, מדובר בנכס אסטרטגי יקר מפז לימין האידיאולוגי ולציונות הדתית. אסור לוותר עליו ואסור לתת לו ללכת לאיבוד בסבך האינטריגות והאינטרסים שמאפיינים תמיד מערכות בחירות.

3.

מערכת הבחירות הנוכחית נמצאת כרגע בשלב הריצה על המסלול. כל רשימה נמצאת בשלב הזה בעיקר על המסלול האישי שלה, ומה שתעשה כעת, בימים הקריטיים הללו, יקבע האם יהיה זה מסלול המראה או מסלול התרסקות.

אם לשפוט לפי מה שקורה בשבועיים האחרונים בזירת ההתרחשויות בין בנט לסמוטריץ', רשימת הימין האידיאולוגי והציונות הדתית, 'ימינה' אם תרצו – או כל שם אחר, נמצאת על מסלול התרסקות.

אפשר להיכנס כאן לחילופי ההאשמות ולטעויות שכל אחד מהצדדים הללו עשה בשבועות האחרונים. זה מעניין, זה צהוב וזה גם עסיסי מאוד. העיתונאי שבי יהנה מאוד מהעיסוק הזה, שגם נותן פרנסה וגם יוצר עניין בחיים. אולם בשורה התחתונה זה בכלל לא חשוב. מה שחשוב הוא ההבנה שאם הדברים יימשכו כך בחודש הקרוב - התוצאה הסופית תהיה עגומה ולא מאוד רחוקה מאחוז החסימה, לשניהם ביחד. לא צריך להיות נביאים בשלב זה, מספיק לראות מה קרה כאן בשנתיים האחרונות ודי לחכימא.

4.

הרבה עצות ניתן לתת לצמד האחים, בנט וסמוטריץ', אבל לפני כולן העצה הכי חשובה וקריטית בנקודת הזמן הנוכחית היא: תסגרו כבר. כנסו לחדר אחד ותצאו ממנו עד לשבת הקרובה עם הסכם ריצה משותפת חתום, מנוי, גמור וארוז. בלי שטיקים ובלי קצוות פרומים. תריבו עכשיו את כל המריבות, תצעקו אחד על השני עד לב השמיים, תכעסו, תצחקו, תעשו ברוגזים ותשלימו, תעברו את כל התהליך ותסיימו אותו עכשיו, מהר, כי אין זמן וכי הציבור לא יכול לחכות. בכל יום שעובר ואתם ממשיכים לריב הציבור נוטש אתכם, וגם אם הסקרים עוד קצת מחמיאים – הם משקרים.

זה הזמן גם להפחית קצת את האגו משני הצדדים. אף אחד משניכם לא יכול להבטיח שהוא עובר את אחוז החסימה בלי חברו. זה אולי נשמע קצת מוזר להגיד את זה בנקודת הזמן הנוכחית, אבל ההיסטוריה הקרובה מדברת ברור, ורק טיפש איננו מקשיב לה. אז שאף אחד לא יעוף על עצמו ולא ישגה באשליות ובחלומות. אין לכם אלטרנטיבות אחרות, בטח לא אחרי שסער נכנס למשחק וטרף את הקלפים.

זה הרגע, זוהי השעה, ואם לא תדעו להפנים את גודל השעה ותמרטו זה את נוצותיו של זה עוד חודש, הציבור פשוט לא יסלח לכם – ובהמשך גם לא יצביע לכם. אתם אולי כן תעברו יחד את אחוז החסימה, אך כל הויכוחים על המקומות ברשימה יהפכו לבדיחה עגומה לנוכח התוצאה. אז די למחלוקות ולפילוג. הציבור רוצה לראות את ברית האחים ביניכם חוזרת לחיים, אל תאכזבו אותו.