ביטוח - ההיפך הגמור של ההימור

אתם מכירים בטח את האנשים האלה, הם תמיד בודקים את פוליסות הביטוח שלהם. מצד שני, אתם מכירים גם כל מיני אנשים שבקושי מבטחים?

תוכן שיווקי , י"ד בטבת תשפ"א

ביטוח - ההיפך הגמור של ההימור-ערוץ 7
ביטוח לכלל האוכלוסייה
צילום:istock

זו עובדה - אסונות קורים

הרעיון מאחורי ההתפתחות של קונספט הביטוח החל לגבש צורה בראשית העת החדשה.

אמנם היה רישום מסודר של נכסים ומנגנון מסוים של פיצויים גם בעת העתיקה, אך רעיון הביטוח כמו שאנחנו מכירים אותו היום, החל להתגבש, כמה מפתיע - אחרי שקרה אסון גדול, ובמקרה הזה מדובר על השריפה הגדולה שהייתה בלונדון באמצע המאה ה-17, וחיסלה אלפי בתים ועסקים של המקומיים.

בסופו של דבר, זה היה אינטרס של השלטון למנוע מצב של הידרדרות המונית לעוני של האוכלוסייה, וכך החל להתפתח הרעיון של ביטוח לכלל האוכלוסייה - כולם ישלמו סכום מסוים לאורך זמן, ובמקרה של אסון, הגורם המבטח יהיה ערב לכך שהפיצוי יגיע למי שהאסון פגע בו. מאז כמובן שלמדנו היטב שהאסונות לא נגמרו במאה ה-17. מספיק לפתוח את החדשות - אין יום שבו לא קורה אסון למישהו במדינה.

אי אפשר להניח שזה לא יקרה לכם

האנשים שחושבים ששום דבר לא רע לא יקרה להם, במידה רבה מהמרים על החיים שלהם, ואפילו על החיים של אלו בסביבתם הקרובה. אף אחד לא רוצה לחשוב על אסון שיקרה לו, וכולנו משתדלים להימנע מזה, אבל הכול יכול לקרות - שריפות, תאונות דרכים, נפילה, מחלה קשה - אין לדעת מה העתיד צופן לנו. במצב כזה, כל פגיעה משמעותית בבריאות מובילה להוצאות כספיות עצומות וגם לפגיעה ביכולת ההשתכרות.

כאמור, למדינה יש אינטרס משלה שרוב האוכלוסייה תהיה בריאה וחזקה, ולכן יש מנגנונים כמו הביטוח הלאומי וקופות החולים בחסות המדינה. עם זאת הם נותנים כיסוי חלקי בלבד, שמספיק למדינה כדי לנהל את המצב בצורה סבירה, מבחינתה. בעבור האדם היחיד - במקרה של אסון גדול, הוא יזדקק ליותר משאבים, ולכן הביטוח הפרטי יכול להיות חשוב כאן.

כולם בשביל אחד, בחסות הביטוח

הביטוח במאה ה-21 עובד על בסיס רעיון מאד חברתי בסופו של דבר, גם אם כיום ההיגיון שלו הוא קפיטליסטי. האנשים שמבוטחים בחברת הביטוח משלמים מידי חודש סכומים מסוימים כדי להיות מבוטחים במקרה של אסון. חברת הביטוח אוגרת את הכספים הללו ושומרת עליהם, וכאשר אחד המבוטחים מבקש הפעיל את הביטוח במקרה של אסון, הוא יקבל את הפיצויים.

ברגע שהרבה אנשים משלמים לחברת הביטוח ורמת האמון היא גבוהה, אז גם אין שום בעיה. המבוטחים יודעים שחברת הביטוח ערבה להם, והם יקבלו ישר את הפיצויים שמגיעים להם, בזכות זה שלא רק הם שילמו את הפרמיה - אלא גם רבים אחרים שילמו. כולם בעצם משלמים, בתקווה שלעולם לא ישתמשו בכספים הללו.

ולמה זה הפוך מהימור?

הסיבה שהביטוח הפוך מההימור, הוא בעיקר בשל תקוות המבוטחים שלעולם לא יפעילו את הביטוח ולעולם לא יקבלו בחזרה את הכספים ששילמו לחברת הביטוח. מצחיק ככל שזה יישמע, לשם כולנו שואפים - שלא יקרה אסון ולא נזדקק לכספי הביטוח, אבל שאם נצטרך - זה מובטח לנו. בהימורים, המצב הפוך לגמרי.

גם בקזינו או בלוטו, כולם משלמים לגוף אחד, אבל כאן אתה כן רוצה לקבל את כסף הזכייה, ולכן אתה מהמר. באותה מידה, זה שקול למי שלא עושה בכלל ביטוח, ופשוט מהמר שלעולם לא יקרה לו אסון. כמובן שיש לזה סיכוי - אבל למה להמר על החיים שלכם?