מאי גולן
מאי גולן צילום: עצמי

כולם מכירים את הביטוי הידוע הגורס כי אלוהים נמצא בפרטים הקטנים. ככל שזה נוגע לפרקליטות ובמיוחד ליועץ המשפטי לממשלה אין דין ואין דיין. גם בפרטים הקטנים ואף הגדולים.

די להתבונן בהליך המקדמי שהוביל לפתיחת חקירת רוה"מ נתניהו כדי להבין את המציאות המשפטית ההזויה בה אנחנו חיים.

בכל המדינות הדמוקרטיות בעולם המערבי נקבעו כללים נוקשים כיצד פותחים חקירה נגד ראש המדינה. כאן אצלנו בארץ הקודש נקבע בחוק יסוד כי חייבים את הסכמתו של היועץ המשפטי לממשלה. בשבוע החולף הודיע כבוד היועץ לבית המשפט כי הסכמתו לכך ניתנה בע"פ, ומיד עולה השאלה והתהייה שהדבר לא סביר ובטח לא מתקבל על הדעת, ולמה ?

ראשית, מדינת ישראל בעלת ניסיון רב בחקירות ראשי הממשלה מיום הקמתה. רק בשלושת העשורים האחרונים נפתחו תיקי חקירה נגד אהוד ברק ,אריאל שרון ובנימין נתניהו ( בקדנציה הראשונה) ע"י היועץ המשפטי לממשלה לשעבר אליקים רובינשטיין. בעשור החולף גם אהוד אולמרט הצטרף לאותה רשימה בעקבות החלטת היועץ דאז מני מזוז. לכולם כולל כולם ניתנה ההסכמה בכתב.

כבוד היועץ מנדנבליט הוא היחיד שע"פ טענתו ניתנה ההוראה בע"פ. לקרוא ולא להאמין. מספיק להיות סטודנט למשפטים שנה א׳ כדי להבין שאין הגיון בעליל בפתיחת חקירה נגד האישיות החשובה ביותר במדינת ישראל על סמך אישור בעל פה, כאילו היינו בשיחת מסדרון או דבר דומה לכך.

יתרה מכך, אותו יועמ״ש כבר קבע כי לשר בממשלת ישראל אין את הסמכות להעניק הסכמה בע״פ, אלא ״הסכמה תינתן בחתימת השר, ע"ג מכתב רשמי של המשרד שהוא עומד בראשו". אבסורד ומקומם שד״ר למשפטים המדבר גבוהה גבוהה על רוממות החוק והצדק מתנהל במקרה הזה כגורם אינטרסנט מהמעלה הראשונה. גם אם מדובר בשגגה או בחידלון, מדוע לא לעמוד בפני בית המשפט ולומר טעינו? 

כל אותן דרכים עקומות ועקלקלות וחוסר היכולת או הרצון להודות באותה טעות, מכרסמות במעט האמון שעוד נותר במערכות המשפט והחוק.

היכן אותם כל הפרופסורים המכובדים למשפט? זעקתם לא נשמעת והם ממלאים פיהם מים. לא חזקת החפות מעניינת אותם, גם לא חוקי היסוד של מדינת ישראל. כל מה שהם רוצים ותומכים בו זה כתב אישום מחורר ולא מבוסס נגד ראש ממשלה נבחר. כך נראית הדמוקרטיה שלנו, רגע לפני שאנחנו נכנסים לשנת 2021.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו