נתניהו ופולארד
נתניהו ופולארד Photo: GPO

למשמע הבשורה המשמחת היום לפנות בוקר על דבר הגעתו של יהונתן פולארד לישראל, יחד עם רעייתו אסתר, שהקב"ה ישלח לה רפואה שלמה, אחזה בי התרגשות גדולה.

עיני זלגו דמעות מאליהן. שנים של סבל וייסורים באו אל קיצן. יהונתן זוכה להגיע לארץ הקודש ולנשק את עפרה וזכינו אנחנו העם היושב בציון לחזות בכך. אני משער שלא רק בי אחזה ההתרגשות, אלא רבים מאיתנו לא יכלו להישאר עם עין יבשה כשראו את יהונתן נושק הבוקר את אדמת הארץ.

מאז לפני 29 שנים, עת זכיתי לבקרו לראשונה בכלא מריון, הכלא השמור ביותר בארה"ב, יחד עם מרן הראשון לציון הרב מרדכי אליהו זצוק"ל, נקשרה נפשי בנפש יהונתן.

איני יכול להסביר את הקשר הנפשי העמוק שאני מרגיש כלפיו. מאז ביקרנו אותו שבע פעמים. בכל הפעמים שפגשתי בו ניצב מולי אדם שהדאגה והאהבה שלו לעם היהודי ולעם ישראל וארץ ישראל עומדות לנגד עיניו כל העת.

יעיד על כך המכתב שכתב מהכלא בתחילת מאסרו, שבו הסביר את המניעים להעברת המידע לישראל: "מעדיף אני להעלות רקב בכלא, מאשר לשבת ח"ו שבעה על מאות אלפי ישראלים שעלולים היו למות בגלל פחדנותי".

ראש הממשלה מקבל את יהונתן ואסתר פולארד בשדה התעופה לע"מ

הרב אליהו דיבר כל העת על מעלתו של יהונתן, על מסירות נפשו למען עם ישראל ועל פקחותו הרבה. כמו כן דיבר הרב על התקווה הממשית לשחרורו והגעתו לארץ ישראל. בסרטון שהופץ הבוקר נשמע מרן הרב מברך את פולארד בשחרור מהיר ובהגעה ארצה, תוך שהוא שב ומזכיר את הפסוק מפרשת השבוע ויחי שנקרא השבת: "בך יברך ישראל".

דברי הרב נאמרו בסמיכות לשנתו ה-22 של יונתן בכלא האמריקאי, והרב בירך את יהונתן "בך יברך ישראל" (ב"ך = 22 בגימטריה), כלומר 'יהי רצון שתהיה זו שנתו האחרונה בבית האסורים'. והנה אנחנו זוכים שיהונתן דורך על אדמת הארץ, דווקא בשבוע של ההיגד המופיע בפרשת השבוע, פרשת "ויחי": "בך יברך ישראל".

בסופו של הביקור הראשון של הרב אליהו אצל יהונתן, לאחר שיהונתן סיפר מעט על קשייו, אמר לו הרב שאנשים שונים משתדלים בעבורו. "אדם צריך לפעול בשני כיוונים", הוסיף הרב, "יש חוקי טבע, אך יש גם אמונה בנס. יוסף הצדיק הלך לישון כאסיר, וקם כמלך".

פרשת ויחי מסיימת את מסכת סיפורי יוסף ואחיו. מערכת היחסים בתוך משפחת יעקב אבינו שהתאפיינה בתחילת דרכה בקנאה ושנאה, מגיעה בסופה לאיחוד המשפחה תחת הנהגתו של יוסף הצדיק. המאמצים שעשה יוסף לאיחוד המשפחה לוו ביגיעה גדולה מצדו.

מהלך התיקון שהוא ביקש להוביל מול אחיו דרש ממנו כוחות נפש מרובים, ולא בכדי אנחנו קוראים שיוסף בוכה במהלך המפגשים המחודשים עם משפחתו לא פחות משמונה פעמים. בכיותיו החוזרות ונשנות של יוסף אינן בכי על כאב העבר אלא פתיחת הלב המבקשת לחולל תיקון עומק ולהביא לאחדות הלבבות.

הזיקה החוזרת ונשנית שעשה הרב אליהו בין יוסף הצדיק ובין יהונתן פולארד, והעובדה שיהונתן שב ארצה דווקא בשבוע המסיים את פרשיות יוסף, מעוררות אותנו לתפילה ולתקווה שביאתו של יהונתן ארצה תבשר עבור כולנו סימן של אחדות הלבבות ואיחוי הקרעים, בשורה שהעם שלנו כל כך זקוק לה בעת הזו.

הרב שמואל זעפרני הוא ראש ישיבת ההסדר המאירי מבית איגוד ישיבות ההסדר

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו