אבינועם הרש
אבינועם הרש עצמי

הם התקשרו אליי לפני שבת והקול שלהם נשמע לי קצת מבוהל:

בפעם הראשונה כשהם שמעו אותה אומרת שהיא חשבה על זה והיא לא בטוחה שהיא רוצה בת מצווה הם חשבו שמדובר במשהו חברתי ולכן ביקשו ממנה לספר להם אם זה בגלל הקורונה או אם היא חוששת שלא יבואו לה מספיק חברות סטייל ה'קיץ של אביה'.

כלומר בואו, מי בכלל שמע על דבר כזה מוזר: מתבגרת שלא רוצה בת מצווה? בת מצווה זה כיף. בת מצווה זה החיים. בת מצווה אמורה לתת כנפיים ולהיות חתיכת אירוע מרגש.

לא, היא ענתה להן, זה לא בגלל הקורונה ושוב לא, אין לה חשש שהחברות שלה לא יגיעו לבת מצווה. 

"אז מה העניין?" הם התעקשו להבין מה נהיה איתה. 

"בשביל מה אני צריכה בת מצווה?" היא ענתה להן וגרמה להן לפליאה יותר גדולה.

"מה זאת אומרת בשביל מה?" ענתה לה אמא שלה: "כי זה מה שנהוג אצל נערות מתבגרות דתיות בנות 12. אחיות שלך עשו בת מצווה. בנות דודות שלך עשו בת מצווה וגם את תעשי בת מצווה, מה כל כך מסובך?"

שאלתי את ההורים אם זו באמת התשובה שהם ענו לה... כן, מסתבר שכן. 

נו, ומה היא ענתה לכם? שאלתי אותם

ואז הם אמרו לי שהילדה שלהם ענתה להם שיש כל שנה תופעה של לוויתנים ששוחים לעבר החוף ומתאבדים. הראשון משהו כנראה השתבש אצלו אבל השאר? הם פשוט שוחים אחריו כמו טור של נמלים שהולכות אחת אחרי השנייה מבלי שיחשבו רגע ויעצרו.

אוקי, הגבתי. ומה גרם לילדה שלכם לעצור ולחשוב?

ובכן, מסתבר שהם שלחו אותה למחנה של נוער שוחר מדע בזום (מדובר בתלמידה מחוננת שלומדת באולפנה מובילה וידועה במרכז הארץ) ושם היא פגשה תלמידות מחוננות אחרות מחטיבה באזור השרון, ושם הילדות שאלו אותה למה היא בכלל חוגגת בת מצווה ומי אמר שמה שכתוב בתורה זה בכלל נכון וחוץ מזה, אם היא הייתה נולדת לבית נוצרי או מוסלמי כנראה שהיא הייתה בכלל מקיימת עכשיו אורח חיים נוצרי או מוסלמי, ככה שבעצם היא לא באמת שונה מהנמלה שהולכת אחרי החברות שלה או סתם עדר של תאו שעושים משהו רק בגלל שכולם עושים אותו.

הילדה שלהם שידועה כילדה נבונה וחכמה עצרה רגע הכול וחשבה. ואז היא הגיעה למסקנה שיש משהו בדברים האלו: מעולם אף אחד לא באמת טרח להסביר לה למה באמת צריכים בר מצווה ובעצם מי אמר שמה שכתוב בתורה זה נכון?

"אתה קולט" אמר לי האבא בקול מתוסכל: "אני, שמחשיב מעצמי כבן אדם משכיל עמדתי מול הילדה שלי בת ה12 חסר אונים ולא היה לי שמץ של מושג מה לענות לה, חוץ מלדקלם שוב את התשובה שאמא שלה נתנה לה?"

"תגיד" הוא שאל אותי: "לא מלמדים אותם באולפנה מי אמר בכלל שיש אלוהים ולמה הדת היהודית היא הדת הנכונה, ובשביל מה בכלל אנחנו צריכים לחגוג בת מצווה?"

עניתי לו שעד כמה שאני יודע יש שיעורי מחשבת ישראל רק שזה בכיתות גבוהות יותר ולא תמיד נוגעים בנקודה הכל כך פשוטה ומתבקשת הזו: לסדר לתלמידים את הבניין האמוני שלהם, לגעת בשאלת ה'למה' שאמורה (לא תמיד) כל כך להעסיק אותן, בטח את התלמידות החושבות והמעמיקות ולצייד אותם בכלים אמיתיים לחיים.

ונזכרתי איך יצא לי פעם לשאול שמיניסטים שדיברו בתפילה והסתכלו על הסמראטפון שלהם: "תגידו בחייאת, למה אתם בכלל מגיעים לכאן?"

הם הסתכלו עליי במבט שאומר: מה היצור הזה רוצה מאיתנו ואז ענו לי: "כי הר"מ שלנו מכריח אותנו להגיע לכאן"

"ואם הוא לא היה מכריח אתכם, מה אז?" שאלתי 

"אז היינו עפים מפה כמה שיותר מהר".

ככה. בפשטות. אחרי שנה פגשתי אותם שוב פעם. כולם היו ללא כיפה. מניח שמעולם אף אחד לא טרח רגע לעצור ולדבר איתם על שאלות החיים הכי קיומיות.

הורים יקרים. אל תחכו שהילדים שלכם ישאלו אתכם שאלות שתעמדו מולם נבוכים וחסרי אונים. תקדימו ותראו איך אתם יכולים בעצמכם לעזור להם באחד מהמסעות הכי מרתקים וחשובים שהם הולכים לעבור בחיים. יש היום כל כך הרבה חומר איכותי באינטרנט. כל מה שצריך זה רק להגדיל ראש. בסופו של דבר השאלות הללו עובדות כמו שקית מלאה במים שיש בה חור: בסוף זה יוצא החוצה.

השאלה היא אם אתם תהיו שם בשביל לתפוס את המים בזמן.