גבי אשכנזי
גבי אשכנזי צילום: דני מכליס

שר החוץ והרמטכ''ל לשעבר גבי אשכנזי הודיע בצהריים (רביעי) על החלטתו לפרוש ממפלגת כחול לבן ולא להתמודד במסגרתה בבחירות לכנסת ה-24.

בקבוצת הוואטסאפ של כחול לבן כתב אשכנזי כי הוא פורש מהמפלגה "ברגשות מעורבים וראש מורם. לא סוד שהיו בינינו גם מחלוקות ואי הסכמות. אך תמיד ידענו לפתור אותן בשיח ישיר תוך שמירה על כבוד הדדי ומאחורי דלתיים סגורות. כעת, אני לוקח פסק זמן לחשוב על המשך דרכי״.

בהודעה רשמית שפרסם אשכנזי הוא אמר כי "כחול לבן הציבה אלטרנטיבה שלטונית לבנימין נתניהו והחלטנו להשפיע מבפנים מתוך שיקול של אחריות לאומית. כך פעלתי כל חיי וכך אמשיך לפעול. בכל מקום בו היה סיכון על המדינה או סיכון עליי - בחרתי לקחת את הסיכון עליי''.

אשכנזי גאה במאמציו לסיכול החלת הריבונות, ''שינוי השיח מסיפוח השטחים, הוא שפתח את חלון ההזדמנויות להסכמי השלום ויחד מנענו כל ניסיון להרפתקאות מדיניות ומשפטיות''.

פומפאו ופרידמן עם אשכנזי ברמת הגולן Ziv Sokolov / U.S. Embassy Jerusalem

''החלטתי כאמור, כי אין בכוונתי להמשיך ולהתמודד במערכת הבחירות הקרובות במסגרת כחול לבן וכי אני לוקח פסק זמן ושוקל את המשך דרכי. אשאר בתפקידי במשרד החוץ ככל שאדרש. הודיתי לידידי ושותפי לדרך, בני גנץ, ואיחלתי לו בהצלחה בהובלת המפלגה בבחירות הקרובות'', הוסיף שר החוץ.

שר הביטחון ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, הודה לאשכנזי על עבודתו במשרד החוץ: "אני מכבד את החלטתו של חברי שר החוץ אשכנזי ומודה לו מעומק הלב על השותפות בשנתיים האחרונות למען המדינה. אני וגבי מכירים שנים רבות והערכתי אליו רבה.

''גבי החזיר את משרד החוץ למקומו הטבעי כמשרד מוביל ומשפיע אחרי שנים של הפקרה, וסייע רבות בבלימת תוכנית הסיפוח וקידום נורמליזציה באזור, ואני בטוח שעוד יתרום רבות לציבוריות בישראל״, הוסיף גנץ.

מוקדם יותר הבוקר היום התפטר מתפקידו שר המשפטים אבי ניסנקורן, לאחר שעזב את מפלגת כחול לבן והצטרף למפלגתו החדשה של רון חולדאי.

במכתבו לנתניהו כתב ניסנקורן: "נוכח בקשתו של ראש הממשלה החליפי, הריני להודיעך על התפטרותי מתפקיד שר המשפטים".

במכתבו לגנץ כתב ניסנקורן: "המתקפה נגד שלטון החוק אינה ביקורת בונה ולא מאבק אידיאולוגי. זהו מאבק אישי, של אדם אחד, המבקש להדק את לפיתת החנק סביב צווארה של המערכת במטרה להלך עליה אימים משיקוליו המשפטיים האישיים. המציאות הזו מחייבת להוסיף ולעמוד על המשמר. במאבק למען הדמוקרטיה הישראלית, אין לנו ברירה אלא לנצח".

גנץ: נתניהו חייב לשחרר את ישראל מציפורניו

כאמור, ניסנקורן הצטרף אל ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שהודיע אמש על הקמת מפלגה חדשה, "הישראלים".

"מדינת ישראל נמצאת בצומת קריטית. לא היה דבר כזה מקום המדינה", אמר ניסנקורן. ''כמי שהיה שם, כשר משפטים וחבר ממשלה, הקדשתי בחודשים האחרונים את כל כולי למאבק נגד ראש הממשלה ושלוחיו לחבל במערכת המשפט".

ניסנקורן הוסיף: "נאבקתי וגם ניצחתי כשהם ניסו להפוך את תהליך מינוי השופטים למסחרה פוליטית. ניסו להכפיש את שמי אבל הסיפור פה הוא ערכים ולא בריחה מאחריות. על הכף מונחת יציבותה של הדמוקרטיה הישראלית. אנו עומדים כעת בשיאו של המאבק ומולנו ניצב ראש ממשלה שמוכן להחזיק את תקציב המדינה כבן ערובה ולדרוש בתמורה את ראשיהם של מערכת החוק".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו