מה העצה של רחל הבר, יו"ר "מתנת חיים"?

סדנת "נפגשות" של סיון רהב-מאיר נפגשו אמש המשתתפות עם רחל הבר מהארגון שמאחורי מהפכת תרומות הכלייה בישראל. מה היא אמרה להן?

ערוץ 7 , ט"ו בטבת תשפ"א

מה העצה של רחל הבר, יו"ר "מתנת חיים"?-ערוץ 7
הרבנית רחל הבר
צילום: חיים מאירסדורף

תוכנית "נפגשות" של תנועת "המזרחי" מציעה מדי שבוע שעה של לימוד, פעילות וחוויה למאות בנות מהארץ ומהעולם יחד עם סיון רהב מאיר.

השבוע, נפגשו הבנות עם רחל הבר - יו"ר ארגון "מתנת חיים". בשבועות הקרובים הן יראיינו ביחד את הרבנית ימימה מזרחי, הרב יוני לביא, היוצרת יובל דיין, מרים פרץ ועוד.

הנה כמה מהכלים שעליהם המליצה רחל הבר לבנות הצעירות, בעיקר לתקופה הזו:

• "אנחנו אף פעם לא משכנעים אנשים לתרום כליה, אנחנו רק מציגים את המציאות ומספרים על האפשרות לעזור. תזכרו: אי אפשר להכריח אנשים לעשות טוב. הטוב צריך לנבוע מתוכנו. אנחנו פשוט צריכים לרצות להיטיב לא רק עם עצמנו".

• "אני ממליצה לבנות מצווה לקבל החלטה: לעשות בכל יום משהו קטן וטוב, בלי שאף אחד אחר יידע. למשל עכשיו, בימי הסגר: אם האחות שלנו השאירה בגד על הרצפה, לקפל ולהחזיר לארון, בלי להגיד כלום לאף אחד. ממש להתאמן, פעם ביום, על עשייה כזו".

• "בעלי הקים את הארגון, ונפטר מקורונה. מאז שנפטר אנחנו רואים שהוא עוזר לנו מלמעלה, יש יותר ויותר תרומות כליה. אחד המשפטים שהוא היה אומר לי היה: 'לא לבעוט בייסורים'. אם קורה משהו רע, לא לבעוט, לא להתעלם, אלא לנסות לראות מה לומדים ואיך צומחים מזה. מאז פטירתו אני נזכרת במשפט הזה הרבה פעמים, וממליצה לכל אחד לא לבעוט כעת בקושי, אלא לראות מה אפשר לקחת ממנו".

• "אני לא חושבת שכל אחד צריך לתרום כליה, אבל כל אחד יכול לתרום. אפשר לתרום אוזן - להקשיב לחברות, אפשר לתרום לב - להיות רגישים וקשובים, אפשר לתרום עין טובה".

תוכנית 'נפגשות' מיועדת לפרטים ולהרשמה לתכנית "נפגשות" - לחצו כאן.