גורם ביטחוני מזהיר: המשטרה מאבדת שליטה על ההפגנות האלימות בעקבות מותו של אהוביה סנדק

"האלימות נגד פלסטינים וכוחות הביטחון שוברת שיאים", אמר גורם ביטחוני בשיחה עם כתבים, "המשטרה מפחדת להיכנס ליצהר ומאבדת שליטה".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט"ו בטבת תשפ"א

גורם ביטחוני מזהיר: המשטרה מאבדת שליטה על ההפגנות האלימות בעקבות מותו של אהוביה סנדק-ערוץ 7
הפגנה בעקבות מותו של אהובה סנדק
צילום: חופשי

גורם ביטחוני סיפר היום (חמישי) על עלייה מדאגיה במספר מקרי האלימות נגד כוחות הביטחון ואף נגד הפלסטינים ביהודה שומרון, זאת על רקע המחאה בעקבות מותו של אהוביה סנדק ז''ל במהלך מרדף משטרתי.

"המשטרה מאבדת שליטה מול אלימות נערי הגבעות ויהודים קיצוניים ביהודה ושומרון", אמר הגורם בשיחה עם כתבים. ''מאז מותו של אהוביה סנדק האלימות שוברת שיאים, וכוללת דחיפות, מכות וזריקות אבנים".

הגורם קרא לראשי ההתיישבות ביו"ש להרגיע את הרוחות כדי למנוע פיגועי טרור נגד יהודים, ''מנהיגי ההתיישבות עומדים מהצד ושותקים נוכח האלימות ומתיישבים חפים מפשע ישלמו את המחיר. המשך הפשיעה הלאומנית עשוי להוביל לפיגועי נקם נגד יהודים. נוער הגבעות מבין שהמשטרה הפסיקה לעבוד".

בימים האחרונים התקיימו עשרות הפגנות ברחבי הארץ במחאה על מותו סנדק ז''ל חלק מההפגנות כללו אלימות של מפגינים נגד שוטרים וחסימת כבישים. מארגני ההפגנות סיפרו מצידם על מעצרים אלימים שמבצעת המשטרה.

אתמול התקיימו הפגנות בכפר חב"ד, ירושלים, אריאל, שדרות, גשר בר אילן ברמת גן, קדומים, צומת יצהר, צפת, צומת רחלים, קרית ארבע ועוד. בהפגנות נעצרו מעל כ-40 עצורים. עורכי הדין מארגון חוננו מסייעים ומייצגים את העצורים.

מוקדם יותר היום דווח בערוץ 7 כי שלהבת גולדשטיין, ארוסתו של אהוביה סנדק ז"ל שנהרג במרדף משטרתי בבנימין, הגיעה לימ"ר תל-אביב בסיום השבעה כדי לקחת את התפילין של אהוביה לבקשת המשפחה. ללא הודעה מראש, השוטרים הכניסו אותה לחקירה שנמשכה כשלוש שעות, חייבו אותה לכבות את מכשיר הטלפון הנייד והטיחו בה מילים קשות.

"רציתי לקחת התפילין של אהוביה, ראש המועצה של גוש עציון שלמה נאמן, תיאם לנו הגעה לתחנת ימ"ר ת"א להגיע ולקחת התפילין, שלחו לי מספר של מפקד בימ"ר ת"א - צחי. תיאמתי איתו והגעתי לתחנה", תיארה שלהבת את שעברה.

"כשהגעתי לתחנה, פתאום אומרים לי 'אנחנו צריכים ממך עדות קטנה ואחרי זה ניתן לך את התפילין'. לא הבנתי מה קורה, ביקשו ממני את הטלפון הנייד שלי, לא הסכמתי לתת, הם הכריחו אותי לכבות אותו. ואז חקרו אותי במשך 3 שעות".

שלהבת המשיכה ותיארה: "במהלך כל החקירה צועקים עלי, ושואלים שאלות אישיות - ממתי אתם מכירים? כמה הייתם נפגשים? מה היתה מהות הקשר ועוד. אמרתי להם, סליחה מה זה קשור, מה זה עניינכם.

''הם התחילו לתקוף אותי 'את מתנהגת כמו פושעת, חוצפנית'. החוקר אסי אמר לי 'את שקרנית' והיו עוד הרבה אמירות קשות, ואז גם אמרו לי על אהוביה דברים שהוא רע לב, קמצן, ערס ועוד דברים, ממש זילזלו בי ובו.

''בסוף הוציאו אותי החוצה ולא הסכימו לתת התפילין, רק לאחר זמן, הסכימו לתת לי. חוויה ממש קשה ולא נעימה", סיכמה.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו מסר: "בימים האחרונים ישנה עליית מדרגה מציקה מאוד בחקירת המשטרה. אם עד כה המשטרה עסקה בטיוח ובאהדה ברורה לטובת השוטרים הפוגעים, כעת המשטרה מתחילה להכפיש את אהוביה ז"ל, ואת כל הסובבים אותו לרבות ארוסתו, משפחתו וחבריו. בדרך הזו מנסים השוטרים והחוקרים להתעלל ולהתעמר, מדובר בתופעה מסוכנת שמלמדת עוד על עוד נדבך בחקירה הלא אוביקטית הזאת שצריכה להיפסק".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל מנהלת חקירותיה במקצועיות וברגישות המתבקשת במטרה להגיע לחקר האמת וכך עשתה גם במקרה האמור עת זימנה את נשוא פנייתך וזו התייצבה כנדרש''.