איך מתמודדים עם אבל על בן-זוג שנפטר בגיל צעיר? נעה פז מספרת

נעה פז, אם לארבעה ממצפה יריחו, איבדה את בעלה אליוס ז"ל לאחר מחלה קשה. כעת הדולה שלה עשתה עליה סרט

יערה וייס , ט"ו בטבת תשפ"א

"את נעה פז ואת אליוס (אליעזר יוסף) פז ז"ל זכיתי להכיר במקצוע הקודם שלי, כשעבדתי כתומכת לידה", מספרת הרבנית רחלי ויינשטוק מגבעות.

ויינשטוק, שזכתה ללוות אותם בשתי לידות, התוודעה גם למחלתו של אליוס ולהרהוריה של נעה אשתו, והחליטה להפיק עליהם סרט.

הרבנית רחלי ויינשטוק
צילום: יוחאי סמט

"אליוס חלה במלנומה (סרטן העור) שהתפשט לו בגוף", מספרת נעה פז, אלמנתו. "זה התחיל מנקודה באוזן שגילינו לא הרבה זמן אחרי החתונה, אבל לא נתנו את דעתנו על זה כל כך. רק אחרי שחבר שלו מהמילואים אמר לו לבדוק את זה, בדקנו והוציאו את זה. למרות זאת, אחרי חמש שנים המחלה חזרה, והיינו צריכים לחזור לארץ לטיפולים".

הם הכירו בשליחות בגרמניה. נעה, אז רווקה בת 25 מרחובות, החליטה לטוס לשליחות כשהיעד הוא רוסיה, ארץ מולדתה. בבני עקיבא העולמית נאמר לה שברוסיה אין תקנים אבל בגרמניה יש, שם פגשה את אליוס, שהיה אז אחרי צבא. "כשחזרנו מהשליחות התחתנו, אבל אליוס היה כל הזמן על קו ישראל-גרמניה, כי היה ראש דסק גרמניה בבני עקיבא העולמי".

את השליחות הזאת המשיכו גם בתור זוג, כשנסעו לשליחות משפחתית בגרמניה, אבל נאלצו לקטוע אותה עקב מחלתו של אליוס. "הוא חזר לארץ לבדיקה, שם נאמר לו שהסרטן התפשט כבר לריאות, כך שהיינו צריכים לקפל הכל ולחזור אחרי חצי שנה בלבד, במקום שנתיים", מספרת נעה.

נעה, אם לארבעה קטנים ואחות במקצועה, העלתה פוסטים מדי פעם על ההתמודדות עם מחלתו של בעלה. "הוא עבר הכל, אשפוזים, כימותרפיה, תופעות לוואי, הכל. אבל למרות הכל הצליח לנהל את העניינים ביד רמה, להחליט איזה טיפול יעבור ואף לנהל את השליחות בגרמניה מרחוק", אומרת נעה.

את ההתמודדות שלה בחרה כאמור הדולה שלהם רחלי ויינשטוק, להנציח בסרט מיוחד.

"לפני יותר משנה אליוס נשם נשימות אחרונות אחרי ארבע וחצי שנים של מאבק במחלה קשה. ונעה, באצילות נפש הביאה את ליבה הכואב בעשרות פוסטים במשך ימי המחלה וימי האבל שאחרי. הלב שלה נגע בי כל כך חזק, שבחרתי לעשות את סרט הסיום שלי בקורס בקולנוע על ההתמודדות המיוחדת של נעה עם האבלות", היא מסבירה.

"חשתי לכל אורך הסרט את החוויה החזקה של כללי ההלכה בשבעה: לתת לאבל לפתוח. נעה מביאה את ליבה ואני מקשיבה. ולבסוף, מוסרת את הנחמה לאבא שבשמים. המקום ינחם אתכם. מתוך הבנה שנחמה זה משהו שגדול מאתנו. רק המקום יכול באמת לנחם. וכל הכאב שבעולם הוא צער השכינה, צערה של ירושלים", היא אומרת.