"הערבים אינם נוהרים לתחנות החיסון"

פרופ' מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי לגליל: "יש בעיה במגזר הערבי, הם לא מפנימים שיש קורונה, חושבים שהכל בולשיט גם לגבי החיסון"

103FM , ט"ז בטבת תשפ"א

"הערבים אינם נוהרים לתחנות החיסון"-ערוץ 7
חיסון לקורונה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

פרופ' מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי לגליל, שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב-103fm, ומתח ביקורת קשה על בני המגזר הערבי שאינם מגיעים לתחנות החיסון.

"יש בעיה, הערבים אינם נוהרים לתחנות החיסון", אמר פרופ' ברהום, והוסיף: "יהודים אפילו הולכים לכפרים הערביים להתחסן, כי אין תור".

"יש בעיה במגזר הערבי", ציין פרופ' ברהום, "אני לא יודע איך להסביר אותה. עד עכשיו, אולי לא מפנימים שיש קורונה, לא חושבים שיש קורונה, גם במגזר החרדי דרך אגב".

עוד אמר: "מה שמדאיג אותי זה הדבר הבא - שברגע שייגמרו החיסונים, הערבים ירצו חיסונים ואז יגידו ש'המדינה לא מספקת לנו חיסונים, דווקא'. תלכו ותתחסנו עכשיו, שלא תגידו בעוד חודש-חודשיים, 'למה אתם לא מחסנים אותנו?'. כל אלה שלא מתחסנים בגלל השמועות וההשערות שזו קונספירציה ושזה גורם לתמותה ושזה לא בריא לפוריות - כל זה שטויות. חשוב מאוד להגיד את זה לכולם, גם לציבור היהודי והערבי, תלכו ותתחסנו. ייגמרו החיסונים. מה הם חושבים? יחסנו את מי שרוצה להתחסן".

הם חושבים שהקורונה זו קונספירציה?

"אנשים לא מבינים, פשוט לא מבינים מה המשמעות של החיסון הזה. סוף סוף המדע מצליח להמציא משהו, MRNA כחיסון, ולא לפי השיטה הישנה שצריך לחכות המון זמן. לא יהיו שום תופעות לוואי לחיסון הזה. הוא כל כך בטוח לטווח הקצר והארוך".

בהמשך הסביר ברהום עד כמה מחלת הקורונה מסוכנת, "כרגע אנחנו מתמודדים עם צעיר בן 25, בריא לחלוטין, שחטף קורונה, נכנס לאשפוז, היה על סף אקמו - סיפור אמיתי. ברוך השם, תוך יומיים-שלושה הוא יצא על רגליו הביתה. מצד אחד, המחלה הייתה קשה מאוד, מצד שני, הוא צעיר ויצא ממנה. אנשים אחרים יכולים במצב הזה לא לצאת".

מה אתה אומר על המוטציה הבריטית?

"המוטציה הזאת כן מדאיגה במידה מסוימת. אנחנו מדברים על סוג של וירוס שרוצה ויודע לשרוד. אתה מביא לו איזשהו חיסון, אז הוא מנסה לעקוף אותו. במקרה הזה, יכול להיות שהחיסון עדיין תופס, אנחנו עדיין לא יודעים אפילו. הבעיה שלנו זו לא המוטציה הזאת, אני חושב על המוטציה הבאה והבאה. זאת, אומרת אנחנו הולכים להתמודד - אני לא בטוח שזה כל כך חמור כמו שאני מתאר את זה - אבל הולכים להתמודד עם וירוס הקורונה הזה תקופה ארוכה וזה לא הולך להסתיים בחודשיים של חיסונים".