עיניים בגב

נתניהו מנסה לסלק את מחאת ההתיישבות הצעירה בעזרת דמי שתיקה של הסדרת 3 יישובים, אבל במטה המאבק ובתוככי הליכוד לא מתכוונים להרפות

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ז בטבת תשפ"א

עיניים בגב-ערוץ 7
מאהל המחאה שהקימו מובילי המאבק להסדרת ההתיישבות הצעירה
צילום: פורום ההתיישבות הצעירה

בפוליטיקה הציונית־דתית, זה כלל ידוע שתפס היטב בשלוש מערכות הבחירות האחרונות, מחכים תמיד לרגע האחרון. תחושת המיאוס שהמצב הזה מעורר הועלתה על ידי רבים וטובים ונידונה בהרחבה גם בשורות אלה.

ארבעה שבועות לפני מועד סגירת הרשימות משהו לא טוב עובר על מפלגת ימינה. כלפי חוץ, כפי שתוכלו לקרוא בהמשך, הכול נשמע אידיאלי. אלא שמתחת לפני השטח מבעבעות תחושות - שמוזנות כנראה על ידי שני הצדדים - שהאיחוד הלאומי והימין החדש מכינות בצד אלטרנטיבות למקרה של מחלוקות שיובילו אותנו שוב לרגע האחרון.

בימים האחרונים פורסם יותר מפעם אחת שחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שוקל אפשרות של ריצה נפרדת מנפתלי בנט. גורם במפלגת ימינה העריך השבוע שסמוטריץ' אינו רוצה להיות מופתע, למקרה שבסוף בנט יהיה זה שיחליט ברגע האחרון על ריצה נפרדת. בצד של האיחוד הלאומי רוצים שוויוניות. לדעתם, הכוח הציוני־דתי במפלגה מגיע בעיקר מהם, ולכן בעשירייה הראשונה יש לחלק את המקומות שווה בשווה בשיטת הריצ'רץ'. בין הצדדים שוררת מחלוקת בעניין הזה.

לדברי גורם נוסף במפלגה, גם העובדה שבנט אינו מצהיר באופן מפורש במי יתמוך לראשות הממשלה עלולה להביא להקמת קואליציה לא נוחה, בלשון המעטה, לאנשי האיחוד הלאומי. "האיחוד הלאומי מהווה תעודת ביטוח לבוחרים הדתיים הימניים שהדרך של המפלגה לא תשתנה", אומר הגורם. אגב, זה לא סוד שבאיחוד בודקים אפשרויות ומכינים עתודות למפלגה ימנית־דתית, אולי גם עם קריצה לציבור החרדי. חלק מהמועמדים למפלגה כזאת ישולבו בכל מקרה ברשימה של ימינה מטעם האיחוד הלאומי.

גורמים שונים אף מעריכים שהליכה נפרדת של האיחוד הלאומי תציב במרכז קמפיין המפלגה את בנט עצמו מתוך הבנה שגם הליכוד יפעל בצורה דומה.

סמוטריץ' עצמו אומר: "אני רוצה מאוד את החיבור עם נפתלי, אך ברור שהוא עומד לעסוק בקורונה ובכלכלה. התפקיד שלנו, כמפלגה ציונית דתית, יהיה לקדם את הערכים שלנו בהתיישבות, בריבונות, בתיקון מערכת המשפט ובחיזוק הזהות היהודית".

אז מה בעצם הדרישה שלך מהימין החדש?

"כדי שכל אחד יעשה את תפקידו כפי שהגדרתי כאן, צריכה להיות שותפות שוויונית אמיתית שבה כל אחד מביא את היכולות שלו פנימה וכך שיתוף הפעולה יעבוד טוב. הציבור רוצה את החיבור ואת האחדות הזאת. זה עובד מצוין, אנחנו חברים טובים ועובדים יחד".

בצד של הימין החדש חוזרים ומבהירים פעם אחר פעם שהברית בין בנט לסמוטריץ' איתנה וחזקה וכי אין ספק או שאלה בדבר הריצה המשותפת. גורמים המעורים בנושא מציינים כי לדעתם "מדובר בעניינים שאפשר לפתור וייפתרו, גם אם ייקח עוד שבוע או שבועיים. אין מחלוקות אידיאולוגיות אמיתיות ומתקיים שיח שוטף והדוק".

נפתלי בנט אומר לנו שכל מי שמנסה לקדם רעיון של ריצה שאינה משותפת מייצר ספינים במטרה לפגוע במפלגה, שאומנם ירדה משיא כוחה אבל עדיין מדירה שינה מעיניו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אנחנו רצים ביחד. מבחינתי אין שום אפשרות אחרת. צריך לשמור על הכוח והאחדות בתוך המפלגה שלנו ואת הכוחות להשקיע בציבור", דברי בנט.

כאמור, אם לשפוט לפי הדברים שנאמרים, תהיה ריצה משותפת ויהיו הסכמות. התקווה היא שזה יקרה מהר ובקרוב, ותומכי המפלגה לא ייגררו שוב לרגע האחרון כדי לראות את מייצגיהם ברגעים הפחות טובים שלהם.

יש כתובה, אין חתן וכלה

שאלה נוספת שעומדת על הפרק היא עתידה של מפלגת הבית היהודי. המפלגה כבר נערכת לכינוס מרכז כדי לקיים בחירות לראשות המפלגה ולרשימה. המתמודדים המסתמנים הם הרב רפי פרץ, מוטי יוגב והרב אלי בן־דהן. לניר אורבך יש סיכום עם אנשי הרב פרץ שיזכה לתמיכה אם הרב פרץ לא ירוץ, אבל נכון לעכשיו אפשרות כזאת אינה על הפרק. מצד שני גם לאורבך יש שאיפות וייתכן שנראה גם אותו בתוך ההתמודדות.

כפי שהיא נראית כרגע, המפלגה תצטרך חבירה או איחוד כלשהו. אחת האפשרויות, במקרה שסמוטריץ' רץ לבד, היא איחוד שורות בפעם המי יודע כמה, בתקווה שהפעם האיחוד יחזיק מעמד. בצלאל סמוטריץ' אומר על כך: "אני חתמתי עם הבית היהודי על הסכם מיזוג בבחירות האחרונות ואישרתי אותו במרכז המפלגה שלי. אני אדם שמקיים הסכמים. אם בבית היהודי ייבחר מנהיג שירצה לקיים את ההסכם ויאשר אותו במרכז המפלגה ויבקש ממני לקיים את חלקי, אני מקיים הסכמים שעליהם חתמתי".

בתגובה אומר גורם בבית היהודי שהמפלגה הייתה מעוניינת גם בעבר לאשר את ההסכם ומוכנה לעשות זאת גם היום. עד כמה שני הצדדים רוצים כעת בחתונה הזאת? נראה שכרגע איש מהם לא רוצה בה יותר מדי, אבל כאמור, בעוד ארבעה שבועות יגיע רגע האמת.

בד בבד בליכוד, או בעיקר בסביבת נתניהו, משתעשעים באפשרות של שילוב הבית היהודי בתוך המפלגה באופן שלפחות שריון אחד יינתן לה ואולי אפילו יותר, אבל כנראה בחלק האחורי יותר של הרשימה. בתחום הזה אין כרגע שום דיבורים רציניים אלא גישושים. בכך נתניהו מנסה לתפוס שתי ציפורים: גם לגמול לרב רפי פרץ על נאמנותו בסיבוב הקודם, וגם לסמן לציבור הדתי - דבר שהמפלגה מנסה לעשות באופן שיטתי בשנים האחרונות - שהבית שלו הוא בליכוד.

כיום, כשיש שתי אלטרנטיבות לליכוד, צעד כזה עלול להתברר כלא יעיל. נזכיר רק לציבור הקוראים את מה שאמר נתניהו בכנס ירושלים של 'בשבע' לפני פחות משנה: "לציבור הדתי־לאומי יש לב ענק ואמונה ענקית, אבל לא תמיד הוא מבין בפוליטיקה". חוסר ההבנה בפוליטיקה הוא תמיכה במנהיג מפלגה שמשתמש בציבור הזה וזורק אותו שוב ושוב.

הפזורה המתנחלית

שבוע נוסף עבר והממשלה טרם התכנסה כדי לדון בהחלטה על הסדרת ההתיישבות הצעירה. ראש הממשלה עצמו די מוטרד ממאהל המחאה הבדואי שהציבו ראשי המאבק מול משרד ראש הממשלה לקראת קמפיין הבחירות. הוא אף ניסה להעביר מסר שהסרת המאהל, שאליו הגיעו ח"כים ממפלגתו כדי להביע תמיכה, תסייע להאצת ההחלטה בממשלה.

המתיישבים, שמכירים את הדחיות האינסופיות, לא מודאגים רק מעיתוי העלאת ההחלטה אלא גם מהתוכן שלה. בהתיישבות הצעירה דורשים הסדרה מלאה, בנוסח ההחלטה שיזם שר ההתיישבות צחי הנגבי יחד עם השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון. בסביבתו של ראש הממשלה יש ניסיון לדבר על הצעה מוקטנת שתכלול שלושה או ארבעה יישובים, בעצם בהשוואה לשלושת המאחזים הבדואיים הבלתי־חוקיים בנגב שנתניהו מעוניין לאשר.

השבוע נכנס לזמן קצר בכנסת מחוקק חדש, אבל איש שמכיר לפניי ולפנים את מאבקי ההתיישבות ביו"ש - חבר הכנסת שבח שטרן. הדבר הראשון שעשה שטרן אחרי שהושבע לתפקיד היה להחתים את כל חברי סיעת הליכוד על מכתב חריף מאוד לראש הממשלה נתניהו. "הזדעזענו לשמוע על ההצעה החדשה של כחול־לבן, שהייתה זה לא מכבר שותפה מלאה להצעת ההחלטה ההומניטרית להסדרת ההתיישבות הצעירה ביו"ש, להסדיר שלושה יישובים ישראליים בלבד, תוך כדי יצירת שוויון מדומה מול שלושה יישובים בדואיים שיקומו", נפתח המכתב.

עוד מוסיפים החותמים חברי סיעת הליכוד: "ההשוואה הזאת דינה המיידי להידחות. ברור לכולנו שזה אינו שוויון, לא בהיבט של מספר המבנים והמשפחות (פי 10 לבדואים) ולא בהיבט של היקף השטח המיועד להסדרה (פי 80 לבדואים). גם אין לערבב עניין בעניין - ההתיישבות ביו"ש צריכה את הפתרונות שלה, ועניין ההתיישבות הבדואית דורש פתרונות מסוג אחר ואין ליצור זיקה כמותית ביניהם. כחברי הכנסת של תנועת הליכוד, שחרטה על דגלה את חיזוק ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון - אנו מחזקים את ידיך באופן מלא להמשיך ולהתנגד להצעת ההחלטה המצמצמת הזו של כחול־לבן, הצעה שמשאירה כמעט במלואה את הפגיעה בהתיישבות הצעירה, ואינה אלא אחיזת עיניים".

שטרן לא נח לרגע עד שאיתר את ראש הממשלה ומסר לו את המכתב באופן אישי. נתניהו מבין שהלחץ בנושא הזה גובר והולך. בליכוד זורקים את האשמה על כחול־לבן כדי לא לומר לנתניהו באופן מפורש: אתה זה שמעכב את הצעת ההחלטה להסדרת ההתיישבות הצעירה. כבר חמש פעמים פנו חברי סיעת הליכוד לנתניהו בעניין הזה בעת האחרונה. הבטחות נשמעו למכביר. שרי הממשלה, כזכור, אף עצרו ישיבה אחת והפילו את הסדרת המאחזים הבדואיים הבלתי חוקיים משום שנתניהו ממסמס את ההסדרה.

יש הישגים שראש הממשלה יוכל להתגאות בהם לעד. הבאת יהונתן פולארד לישראל, הסכמי הנורמליזציה עם מדינות ערב ועוד. אבל ההתנהלות בנושא הסדרת ההתיישבות - זו הצעירה וגם במסגרת צוותי ההסדרה שהקים ראש הממשלה ונעלמו מהאופק - תיזכר גם היא לעד כגרירת רגליים מול סוגיה שגם בכחול־לבן מוכנים לאשר, בוודאי אחרי שאבי ניסנקורן נעלם מהאופק.

לתגובות: nitsankeidar@gmail.com