לשנות כיוון ומהר

בנט חייב להבין שחלום ראשות הממשלה התרחק ממנו, ולעבור לאסטרטגיה שתשמור על תמיכת הציונות הדתית והימין האידיאולוגי

עמנואל שילה , ט"ז בטבת תשפ"א | עודכן: 14:52

לשנות כיוון ומהר-ערוץ 7
למרות ההצהרות, הריצה המשותפת שלהם לא מובטחת. בנט וסמוטריץ'
צילום: פלאש 90

1

כפי שהסברתי כאן כבר לפני שבועיים, פרישתו של גדעון סער מהליכוד והצטרפותו למערכת הבחירות בראש מפלגה משלו שינתה לחלוטין את תמונת ההתמודדות על ראשות הממשלה.

על פי כל הסקרים, לפני שסער נכנס לתמונה נפתלי בנט היה המועמד העיקרי ואולי היחיד שהיו לו סיכויים להחליף את בנימין נתניהו בראשות הממשלה. אנשי מרכז ואפילו אנשי שמאל היו מוכנים לתת לבנט את קולם, משום שהבינו שלא יאיר לפיד ובטח שלא בני גנץ מסוגל לנצח את נתניהו בבחירות. אנשי מחנה "רק לא ביבי", שראו את עלייתו של בנט בסקרים, היו מוכנים בשעת הדחק לראות גם במנהיג ימינה מועמד ראוי לתפקיד "לא ביבי". מצביעי מרכז ושמאל החלו להצהיר בסקרים על כוונה להצביע לימינה, כשהם מצטרפים למאוכזבי ליכוד בשל מחדלי הטיפול בקורונה שראו בבנט מושיע פוטנציאלי, ולאנשי הימין האידיאולוגי והציונות הדתית שהם קהל היעד הטבעי של בנט, שקד וסמוטריץ'.

איבוד המנדטים המהיר של בנט בסקרים נובע מכך שאנשי מחנה "רק לא ביבי" מעדיפים כעת את גדעון סער על פניו. העובדה שסער יותר לוחמני מבנט כלפי נתניהו ומצהיר בנחרצות שלא יישב בממשלתו היא סיבה אחת לכך. בנט הוא "לא ביבי", אבל סער הוא "רק לא ביבי", ומבחינתם זה הבדל גדול. בנוסף, למרות מאמציו להדגיש שהוא ישים בצד את כל הנושאים השנויים במחלוקת ויתמקד רק בקורונה, בנט עדיין מזוהה עם הימין יותר מסער. אם אנשי מרכז ושמאל נאלצים לתת את קולם למישהו שבא מהימין כדי להדיח את נתניהו, הם יעדיפו את סער התל-אביבי ונטול הכיפה שלא עמד בשנים האחרונות בקו החזית של הימין. סער ושותפתו החדשה שאשא-ביטון מחליקים להם בגרון יותר טוב מנפתלי בנט הדתי ושותפתו איילת שקד, שעד לאחרונה מפלגתם הניפה בגאון את דגלי החלת הריבונות ביו"ש וביצוע רפורמות משמעותיות במערכת המשפט - המעוז השלטוני העיקרי של השמאל. זו הסיבה לכך שתוך ימים ספורים בנט וימינה ירדו בסקרים ל-14 מנדטים, בעוד סער ומפלגתו החדשה מטפסים לאזור ה-20. גם המאבק במגיפת הקורונה, שהיה הגורם הראשון בתפיחת יבול המנדטים של בנט, הולך ומאבד מערכו האלקטורלי בקצב מהיר של כמאה אלף חיסונים ביום. אם וכאשר בזמן הבחירות התחושה תהיה שעיקר המגיפה כבר מאחורינו, ולכך כולנו מקווים, לא בטוח שבנט ייתפס כעדיף על נתניהו בכל הנוגע להחזרת המשק מאבטלה לפסים של צמיחה.

2

בנט יודע שגם 14 המנדטים שהסקרים נותנים לו כעת לא נתונים בכיסו. הוא מכיר היטב את תופעת זליגת המנדטים ממפלגתו אל הליכוד במצב של התמודדות צמודה בין נתניהו למתחריו. בכל מערכות הבחירות מאז כניסתו לפוליטיקה, יבול המנדטים של בנט בבחירות היה פחות משמעותית ממה שניבאו לו הסקרים שבועיים-שלושה קודם לכן. באופן מסורתי, ובמיוחד לאחר שנטש את הבית היהודי, לבנט יש הרבה יותר אוהדים לא מחויבים שתומכים בו בסקרים ממצביעים נאמנים ששמים את הפתק שלו בקלפי.

למרות כל זאת, נראה שבנט עוד לא הבין את האירוע. הוא עדיין מקווה שהסוסים שברחו אל האורווה של סער יחזרו אליו בחזרה. לכן הוא ממשיך להחביא את עמדותיו בנושאים שבמחלוקת בין שמאל לימין, ומנסה להדגיש את יתרונו על סער בנושא הקורונה. נראה שבנט מתקשה לוותר על חלום ראשות הממשלה שהתפוגג ולבצע את השינוי ההכרחי באסטרטגיה שלו כדי למנוע מפולת. בסוף הוא עלול לצאת קרח מכאן ומכאן, להתדרדר אל מלחמת בוץ על הקול הדתי-לאומי, ובמקום לעמוד בראש מפלגה בינונית שתהיה לשון המאזניים ותקבע מי יהיה ראש הממשלה הבא - להתקרב שוב אל האזור המסוכן של אחוז החסימה.

3

אם בנט רוצה לשמר לעצמו כוח פוליטי דו-ספרתי, הוא חייב לשנות גישה. לאחר שסער נכנס לתמונה, אין עוד טעם בניסיון לעשות את הבלתי אפשרי ולקרוץ גם לימין וגם למרכז-שמאל. בנט צריך לחזור ולפנות באופן ברור אל הגרעין הקשה של הציונות הדתית, שסמוטריץ' הוא כעת נציגו הבולט, ואל הימין האידיאולוגי. הקושי של בנט להיפרד מחלום ראשות הממשלה עלול לגרום לו לאבד את השותפות עם סמוטריץ'. גם ככה השותפות עם בנט קשה לגורמים רבים בעולם התורה הציוני-דתי, שהוא הגרעין הקשה של תומכי סמוטריץ'. גם ככה אחוז החסימה הגבוה הוא יותר מכל גורם אחר הדבק שמתחזק את השותפות הזאת. הקריאה לסמוטריץ' לעזוב את בנט ולרוץ במפלגה ציונית-דתית עצמאית תתחזק ככל שתתעכב חתימת ההסכם בין בנט לסמוטריץ' לריצה משותפת.

עד כה הצליחו השניים לשמור על שיתוף פעולה ונאמנות הדדית. בבחירות הקודמות סמוטריץ' העדיף את השותפות עם בנט על פני ריצה עם הבית היהודי ועצמה יהודית. לאחר שנתניהו דחק את בנט מהקואליציה ומהממשלה, סמוטריץ' הלך איתו למדבר האופוזיציוני למרות שגם לאיחוד הלאומי הוצע כמו לבית היהודי להיפרד מבנט ולהצטרף לממשלה. אבל למרות הרצון להמשיך בשותפות המוצלחת ולא להסתכן בריצה נפרדת, סמוטריץ' לא יוכל לחכות לרגע האחרון כדי לגבש את האופציה שלו לריצה עצמאית. הוא יודע שלא יוכל לסמוך על כך שהחברות והשותפות תגבר על האינטרס הפוליטי האמיתי או המדומה, כי בנט כבר הוכיח שהוא לא רואה ממטר, לא את הבית היהודי שנשא אותו על כפיים ואפילו לא את שותפתו איילת שקד. אם רגע לפני הגשת הרשימות בנט יחליט שהוא רץ עם סער בלי סמוטריץ' או שהוא מעדיף לרוץ לבד, סמוטריץ' ייקלע למצב לא נוח של התארגנות לריצה עצמאית ברגע האחרון.

4

כלפי חוץ בנט וסמוטריץ' ממשיכים להצהיר שבכוונתם לרוץ אך ורק ביחד, אבל מה שקרה השבוע מוכיח שהשותפות ביניהם איננה בלתי מעורערת. בעוד בנט מצטלם לפני שבת לתכנית טלוויזיה המשודרת בשבת וקורא לאוהדיו, מן הסתם אלה שאינם שומרי שבת, לצפות בתכנית, סמוטריץ' כתב פוסט שבו הסביר מדוע הוא לעולם לא יצטלם לתכנית המשודרת בשבת. כל עוד אין בין השניים הסכם לריצה משותפת, הם ימשיכו להתחרות זה בזה ולשדר מסרים סותרים, כשכל אחד שומר קודם כל על האינטרסים שלו ורק אחר כך מנסה להתחשב בחברו. הסוף עלול להיות ריצה נפרדת, שכולנו זוכרים איך היא הסתיימה בסיבוב הבחירות הראשון.

אם בנט לא רוצה לחזור אל הסיוט הזה, אם הוא רוצה לשמור אצלו לפחות את התמיכה של הציונות הדתית והימין האידיאולוגי, כדאי שהוא יפסיק לנסות לרקוד על כל החתונות ויחתור לסיכום מהיר עם האיחוד הלאומי. כדאי גם שבנט יימנע מלשלב ברשימתו מועמדים שנאמנותם האידיאולוגית איננה מובטחת רק בגלל רצון לא מציאותי למשוך אליו מנדטים מהמרכז החילוני. אם בנט לא יעביר הילוך ויחתור לסיכום, המחיר של שמירת כל האופציות עד הרגע האחרון עלול להתברר כיקר מדיי.

*******

הבהרה

בכתבה שהתפרסמה בגיליון 923 נכתב אודות מוצרי ברוקולי וכרובית משנת 2015 בהכשר הרב מנחם חדאד מבריסל, שהרבנות הראשית לישראל לא אישרה את שיווקם בארץ כמפוקחים מפני חרקים ותולעים. הכתבה עסקה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד משווקי מזון בארץ ששיווקו את המוצרים ככשרים למרות שלא קיבלו את אישור הרבנות, בניגוד לחוק הונאה בכשרות ותוך הטעיית הלקוחות.

כדי שמשפטים מסוימים בכתבה לא יובנו באופן מוטעה, אנו מבקשים להבהיר שאין בדברים האמורים בכתבה משום פקפוק על נאמנות ההשגחה של הרב מנחם חדאד. אותם מוצרי ירקות קפואים משנת 2015 בהשגחת הרב חדאד שהוזכרו בכתבה לא קיבלו את אישור הרבנות בגלל הבדלי גישות ביחס למדיניות מתן הכשר לירקות עלים כמפוקחים מפני חרקים. כמובן שעל פי חוק איסור הונאה בכשרות, בכל הנוגע להצגת מוצר ככשר בתחומי מדינת ישראל דעת הרבנות הראשית לישראל היא הקובעת. אבל מחלוקת ספציפית זו אין בה כדי לפגוע בנאמנות ההשגחה של הרב חדאד באופן כללי, ועל כך מעידה העובדה ששמו מופיע ברשימת הרבנים נותני הכשרות מחו"ל שמחלקת הייבוא של הרבנות הראשית מאשרת את שיווק המוצרים בהשגחתם ככשרים.

לתגובות: eshilo777@gmail.com